Dodatek za rozłąkę
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy określa następujące składniki wynagrodzenia:
REKLAMA
- Obligatoryjne – obowiązkowe stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
- Fakultatywne – dodatkowe składniki, które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy.
Wynagrodzenie obowiązkowe to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.
Zobacz: Dodatek za niepalenie
Oprócz tego mamy jeszcze wynagrodzenie fakultatywne, tj. takie które zależy wyłącznie od woli pracodawcy i może wynikać bądź ze zbiorowego układu pracy, bądź z regulaminu wynagradzania, bądź z łączącej strony umowy. Jednym z takich składników będzie omawiany dodatek za rozłąkę.
Sytuacja, kiedy jeden z małżonków musi wyjechać do pracy do innego miasta zdarzają się w dzisiejszych czasach bardzo często. Jeżeli zatem pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i zostaje przez pracodawcę skierowany do pracy do innej miejscowości niż miejscowość jego miejsca zamieszkania, a ponadto pozostawia na miejscu żonę lub dzieci, należy mu się dodatek za rozłąkę.
Aby otrzymać dodatek za rozłąkę należy być pracownikiem czasowo przeniesionym do innej pracy, a więc wyrazić zgodę na okresowe przeniesienie do pracy na inny teren poza miejscowość stałego zamieszkania
Jeżeli wskutek przeniesienia pracownik utracił możliwość codziennego dojeżdżania z domu do pracy i z powrotem, to należy mu się dodatek za rozłąkę, o ile oczywiście taki dodatek został przez pracodawcę przewidziany w regulaminie wynagradzania czy w układzie zbiorowym pracy.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie zasadnicze
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat