REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na jakie dodatki wyrównawcze może liczyć pracownik

Dodatki wyrównawcze dla pracowników.
Dodatki wyrównawcze dla pracowników.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek wyrównawczy przysługuje w związku ze zmianą stanowiska pracy, które wymuszają przepisy prawa pracy.

Dodatek dla kobiety w ciąży

Pracodawca, który zatrudnia pracownicę w ciąży w porze nocnej musi na okres ciąży zmienić jej rozkład pracy, tak aby umożliwić jej pracę poza porą nocną.

REKLAMA

Autopromocja

W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, w której nie jest wymagana praca w porze nocnej.

W przypadki, kiedy przeniesienie pracownic na inne stanowisko spowoduje obniżenie wynagrodzenia, ma ona prawo do dodatku wyrównawczego.

Takie samo prawo ma także pracownica karmiąca dziecko piersią przy pracy wzbronionej lub gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy wynikają z orzeczenia lekarskiego.

Dodatek wyrównawczy nie przysługuje w czasie pobierania przez pracownicę zasiłku chorobowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Przeniesienie do innej pracy

Pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy w przypadku stwierdzenia u pracownika objawów choroby zawodowej.

Jeśli przeniesienie do innej pracy spowoduje, że pracownik uzyska niższe wynagrodzenie, ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Dodatek wyrównawczy przysługuje także pracownikowi, który zostaje przeniesiony do innej na podstawie orzeczenia lekarskiego. W orzeczeniu lekarz stwierdza, że pracownik wskutek wypadku przy pracy staje się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. Ale nie został uznany za niezdolnego do pracy.

Pracownicy szczególnie chronieni na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych mają prawo do dodatku wyrównawczego. Pracodawca ma prawo wypowiedzieć takim pracownikom warunki pracy i płacy, jeśli dalsze zatrudnienie na danym stanowisku nie jest możliwe. Jeśli w wyniku wypowiedzenie zmniejszy się ich wynagrodzenie, maja prawo do dodatku wyrównawczego.

Wysokość dodatku wyrównawczego to różnica pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie pracownika na inne stanowisko a wynagrodzeniem po przeniesienie.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA