Na jakie dodatki wyrównawcze może liczyć pracownik
REKLAMA
REKLAMA
Dodatek dla kobiety w ciąży
Pracodawca, który zatrudnia pracownicę w ciąży w porze nocnej musi na okres ciąży zmienić jej rozkład pracy, tak aby umożliwić jej pracę poza porą nocną.
REKLAMA
W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, w której nie jest wymagana praca w porze nocnej.
W przypadki, kiedy przeniesienie pracownic na inne stanowisko spowoduje obniżenie wynagrodzenia, ma ona prawo do dodatku wyrównawczego.
Takie samo prawo ma także pracownica karmiąca dziecko piersią przy pracy wzbronionej lub gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy wynikają z orzeczenia lekarskiego.
Dodatek wyrównawczy nie przysługuje w czasie pobierania przez pracownicę zasiłku chorobowego.
Zobacz: Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia
Przeniesienie do innej pracy
Pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownika do innej pracy w przypadku stwierdzenia u pracownika objawów choroby zawodowej.
Jeśli przeniesienie do innej pracy spowoduje, że pracownik uzyska niższe wynagrodzenie, ma prawo do dodatku wyrównawczego.
Dodatek wyrównawczy przysługuje także pracownikowi, który zostaje przeniesiony do innej na podstawie orzeczenia lekarskiego. W orzeczeniu lekarz stwierdza, że pracownik wskutek wypadku przy pracy staje się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy. Ale nie został uznany za niezdolnego do pracy.
Pracownicy szczególnie chronieni na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych mają prawo do dodatku wyrównawczego. Pracodawca ma prawo wypowiedzieć takim pracownikom warunki pracy i płacy, jeśli dalsze zatrudnienie na danym stanowisku nie jest możliwe. Jeśli w wyniku wypowiedzenie zmniejszy się ich wynagrodzenie, maja prawo do dodatku wyrównawczego.
Wysokość dodatku wyrównawczego to różnica pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie pracownika na inne stanowisko a wynagrodzeniem po przeniesienie.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat