Pracownik ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
REKLAMA
Pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca ponad normę dobową, jak i ponad normę średniotygodniową.
REKLAMA
Pracą w godzinach nadliczbowych jest także praca ponad dobowy wymiar czasu pracy, gdy jest on wyższy niż 8-godzinna norma.
Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Kiedy pracownik ma prawo do dodatku
Wysokość dodatku do wynagrodzenia zależy od rodzaju czasu wolnego, poświęconego przez pracownika na wykonywanie tej dodatkowej pracy.
Jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
Zobacz: Na jakie dodatki wyrównawcze może liczyć pracownik?
pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc.
Dodatek w wysokości 100-proc. przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
W przypadku, kiedy pracownik wykonuje pracę po godzinach w:
- w dni powszednie,
- w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 50 proc.
Podstawę do wyliczenia dodatku stanowi wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Osobiste zaszeregowanie jest określane stawką:
- godzinową lub
- miesięczną.
W przypadku, kiedy taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania podstawę do wyliczenia wynagrodzenie stanowi 60 proc. wynagrodzenia.
Niekiedy dodatek za nadgodziny za może przybrać formę ryczałtu. Odnośnie do pracowników wykonujących pracę stale pracę poza firmą wynagrodzenie wraz z dodatkiem może być zastąpione ryczałtem,.
Wysokość ryczałtu powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi nadgodzin. Stosowanie ryczałtu jest przy tym możliwe tylko w sytuacji gdy dokładna kontrola nadgodzin jest niemożliwa lub wysoce utrudniona.
Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat