Kategorie

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Bogusław Nowakowski
Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku?

RADA

 Mimo zmiany warunków wynagradzania od 1 stycznia br., okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie został skrócony. Podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r.

UZASADNIENIE

Jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby), nastąpiła zmiana wysokości wynagrodzenia na skutek zmiany stanowiska pracy lub zmiany warunków wynagradzania ustalonych w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, okres, z którego wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie ulega skróceniu.

WAŻNE!

Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje zmiany okresu, z którego jest ustalana podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Po zmianie zasad wynagradzania podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracowników nadal stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, podstawą wymiaru wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za pełne miesiące kalendarzowe pracy.


Reklama

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, oprócz wynagrodzenia zasadniczego uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi albo umowami o pracę obowiązującymi u pracodawcy nie przysługują za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Jeżeli w przepisach wewnątrzzakładowych nie ma zapisu o prawie do składnika wynagrodzenia za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego/zasiłku, to składnik wynagrodzenia nie przysługuje za ten okres i powinien być wliczony do ustalenia podstawy wymiaru.

Gdy zakład pracy na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu zadecyduje o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia, składnik ten należy wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia/zasiłku za okres po dacie zmiany regulaminu. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

WAŻNE!

Jeżeli składnik wynagrodzenia zostanie włączony do wynagrodzenia w całości lub części albo zamieniony na inny składnik wynagrodzenia, to włącza się go do podstawy wymiaru świadczeń.

Reklama

W Państwa szkole nastąpiła indywidualna weryfikacja wynagrodzeń poszczególnych pracowników niebędących nauczycielami. Osoba zajmująca stanowisko głównego księgowego otrzymywała do końca 2008 r. wynagrodzenie wieloskładnikowe, tj. wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem funkcyjnym, dodatkiem stażowym, dodatkiem za prowadzenie księgowości PKZP oraz premię regulaminową. Do głównego księgowego nie ma zastosowania rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami – od stycznia 2009 r. w wyniku zmiany warunków płacy główny księgowy otrzymuje wynagrodzenie miesięczne jednoskładnikowe. Wszystkie dodatki, które otrzymywał, zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego.

Zmiana zasad wynagradzania nie powoduje skrócenia okresu, z którego jest ustalana podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego głównego księgowego. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia powinni więc Państwo przyjąć wynagrodzenie wypłacone pracownikowi od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r., tj. z 12 miesięcy sprzed zachorowania, bez wyłączania z niej dodatku funkcyjnego i premii regulaminowej, którą pracownik otrzymywał do końca grudnia 2008 r. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od kwietnia do grudnia 2008 r. nie należy uwzględniać dodatku stażowego oraz dodatku za prowadzenie księgowości PKZP, ponieważ pracownik miał do nich prawo za okres pobierania zasiłku chorobowego. Od stycznia do marca 2009 r. do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo przyjąć jednoskładnikowe wynagrodzenie zasadnicze.

Podstawa prawna:

 • art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • § 1, § 2 rozporządzenia z 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania świadczeń związanych z pracą dla pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej oraz w niektórych innych jednostkach organizacyjnych (DzU nr 82, poz. 493),
 • art. 42, art. 772 § 5, art. 24113 § 2 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?