REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka

REKLAMA

Pracownik, który jest zatrudniony w naszym urzędzie gminy, chorował przez 182 dni. Obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednym z dodatków, który otrzymują zatrudnieni u nas pracownicy, jest dodatek stażowy. Czy wliczyć go do podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, czy wypłacać dodatek pracownikowi w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?

RADA

Autopromocja

Za okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo wypłacać pracownikowi dodatek stażowy. Kwoty dodatku nie powinni więc Państwo wliczać do podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego.

UZASADNIENIE

Zasady wynagradzania pracowników samorządowych, zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich, w tym przyznawania dodatków za wieloletnią pracę, zostały uregulowane w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy, z powodu choroby albo opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Do kwoty pełnego dodatku stażowego w miesiącu jest uprawniony pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za okres pobierania tych świadczeń i nieobecności w pracy dodatek ten nie jest więc ani zmniejszany, ani zawieszany. Pracodawca wypłaca go razem z wynagrodzeniem/zasiłkiem chorobowym.

Natomiast w przypadku zasiłku macierzyńskiego dodatek może być odpowiednio zmniejszany lub można go nie wypłacać. Jednak powinno to wynikać z wewnętrznych przepisów płacowych obowiązujących w zakładzie pracy.

WAŻNE!

Do dodatku stażowego jest uprawniony chory pracownik, który otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Dodatku stażowego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06) orzekł, że podstawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego zwiększają te składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka chorobowa i faktycznie nie zostały pracownikowi wypłacone za czas nieobecności w pracy z powodu choroby i pobierania świadczeń z tego tytułu. Z kolei przy obliczaniu zasiłków w podstawie wymiaru płatnik nie uwzględnia tych składników wynagrodzenia wypłaconych w okresie nieobecność w pracy spowodowanej niezdolnością do pracy.


Powinni Państwo jednocześnie prawidłowo ustalić od dodatku stażowego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Zwolnione ze składek są te składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Takie postanowienie o wypłacaniu składników wynagrodzenia w okresach niewykonywania pracy powinno być zapisane w obowiązującym u pracodawcy układzie zbiorowym pracy lub w przepisach o wynagradzaniu. Oznacza to, że jeżeli przez cały miesiąc pracownik pobierał świadczenie rehabilitacyjne i otrzymał również dodatek stażowy, to ten dodatek nie jest oskładkowany. W sytuacji gdy w danym miesiącu pracownik chorował i pracował, dodatek jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko w tej części, która przypadała na czas zwolnienia. Część przysługująca za dni pracy wchodzi do podstawy wymiaru składek.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przychodem z tzw. innych źródeł. Dlatego jest opodatkowane według skali podatkowej – na ogólnych zasadach, jednak bez stosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Od tego świadczenia nie pobiera się żadnych składek, tj. ani emerytalno-rentowych, ani zdrowotnej. Dodatek za staż pracy jest natomiast przychodem ze stosunku pracy i powinien być opodatkowany tak jak wynagrodzenie za pracę.

PRZYKŁAD

Przez cały maj 2009 r. pracownik był na świadczeniu rehabilitacyjnym, którego płatnikiem jest pracodawca. Za ten miesiąc świadczenie wyniosło 2455,50 zł brutto. Pracownik otrzymał również dodatek za staż pracy w pełnej wysokości 250 zł. Rozliczenie tego przychodu z podatku dochodowego będzie wyglądało następująco (dodatek stażowy jest zwolniony ze składek ZUS):

250 zł – 111,25 zł (kup) = 138,75 zł + 2455,50 zł = 2594,25 zł; po zaokrągleniu 2594 zł – podstawa opodatkowania,

(2594 zł x 18%) – 46,33 zł = 420,59 zł; po zaokrągleniu 421 zł – zaliczka na podatek dochodowy do wpłaty do US.

Do wypłaty: (250 zł + 2455,50 zł) – 421 zł = 2284,50 zł.

Za maj 2009 r. pracownik powinien otrzymać dochód w wysokości 2284,50 zł.

Podstawa prawna:

  • § 17 rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU nr 50, poz. 398 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, z 2006 r. nr 221, poz. 1615, z 2007 r. nr 47, poz. 318 i nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06, DzU z 2008 r. nr 119, poz. 771)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

    PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

    Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

    Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

    Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

    5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

    Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

    REKLAMA

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

    1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

    Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

    Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

    Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

    Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

    4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

    4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

    REKLAMA

    PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

    Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

    Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

    Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

    REKLAMA