Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Zasadnicze wynagrodzenie za pracę może być uzupełnione o różnego rodzaje dodatki. Niektóre z nich mają charakter obligatoryjny (obowiązkowy) np. dodatek za pracę w nocy czy godzinach nadliczbowych, a niektóre mają charakter fakultatywny (nieobowiązkowy) jak np. dodatek funkcyjny.
REKLAMA
Dodatek funkcyjny przysługuje osobom zajmującym stanowiska kierownicze. Ten składnik wynagrodzenia ma rekompensować większy stopień utrudnienia pracy oraz szerszy zakres odpowiedzialności pracownika na stanowisku kierowniczym, który odpowiada zwykle nie tylko za warunki swojej pracy, ale i podległych mu pracowników .
Zobacz: Czy dostanę dodatek?
Dodatek ten może przysługiwać pracownikowi z mocy prawa, jak również może mieć charakter fakultatywny.
Obowiązkowy charakter tego dodatku przewidują niektóre pragmatyki służbowe (akty regulujące kwestie związane ze stosunkiem pracy danej grupy zawodowej np. nauczycieli, sędziów).
Przeważnie jednak ma on charakter nieobowiązkowy i warunki przyznania i jego wysokość określa się na podstawie zakładowych przepisów płacowych lub w umowie o pracę
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
Zatem Pana prawo do tego dodatku powstało z chwilą objęcia przez Pana stanowiska kierowniczego o ile obowiązujące przepisy zakładowe (ewentualnie umowne) przewidują dla tego stanowiska takie świadczenie.
Podstawa prawna Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat