| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?

Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?

Pracuję w dużym sklepie odzieżowym. Kilka miesięcy temu awansowałem na kierownika sklepu, ale moje wynagrodzenie nie zmieniło się. Czy w związku z zajęciem kierowniczego stanowiska nie przysługuje mi żaden dodatek?

Zasadnicze wynagrodzenie za pracę może być uzupełnione o różnego rodzaje dodatki. Niektóre z nich mają charakter obligatoryjny (obowiązkowy) np. dodatek za pracę w nocy czy godzinach nadliczbowych, a niektóre mają charakter fakultatywny (nieobowiązkowy) jak np. dodatek funkcyjny.

Dodatek funkcyjny przysługuje osobom zajmującym stanowiska kierownicze. Ten składnik wynagrodzenia ma rekompensować większy stopień utrudnienia pracy oraz szerszy zakres odpowiedzialności pracownika na stanowisku kierowniczym, który odpowiada zwykle nie tylko za warunki swojej pracy, ale i podległych mu pracowników .

Zobacz: Czy dostanę dodatek?

Dodatek ten może przysługiwać pracownikowi z mocy prawa, jak również może mieć charakter fakultatywny.

Obowiązkowy charakter tego dodatku przewidują niektóre pragmatyki służbowe (akty regulujące kwestie związane ze stosunkiem pracy danej grupy zawodowej np. nauczycieli, sędziów).

Przeważnie jednak ma on charakter nieobowiązkowy i warunki przyznania i jego wysokość określa się na podstawie zakładowych przepisów płacowych lub w umowie o pracę

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Zatem Pana prawo do tego dodatku powstało z chwilą objęcia przez Pana stanowiska kierowniczego o ile obowiązujące przepisy zakładowe (ewentualnie umowne) przewidują dla tego stanowiska takie świadczenie.

Podstawa prawna Kodeks pracy

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek funkcyjny dla pracownika.
Dodatek funkcyjny dla pracownika.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »