Dodatek za szczególne umiejętności
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy określa następujące składniki wynagrodzenia:
REKLAMA
- Obligatoryjne – obowiązkowe stawki wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku,
- Fakultatywne – dodatkowe składniki, które zostały przyznane pracownikowi na mocy regulacji obowiązujących u danego pracodawcy.
Wynagrodzenie obowiązkowe to: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za pracę w nocy, wynagrodzenie za dyżury pełnione poza normalnymi godzinami pracy, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta.
Zobacz: Dodatek za nadgodziny kierownika
Oprócz tego mamy jeszcze wynagrodzenie fakultatywne, tj. takie które zależy wyłącznie od woli pracodawcy i może wynikać bądź ze zbiorowego układu pracy, bądź z regulaminu wynagradzania, bądź z łączącej strony umowy. Jednym z takich składników będzie omawiany dodatek za szczególne umiejętności. Dodatek ten jest przyznawany za posiadanie szczególnie wysokich kwalifikacji zawodowych. Mogą należeć do nich:
- posiadane tytuły naukowe,
- odbyte szkolenia,
- odbyte specjalistyczne kursy.
Jak wspomniano wcześniej dodatek ten zależy od woli pracodawcy, a więc jego wysokość, krąg osób uprzywilejowanych, a także umiejętności niezbędne do jego otrzymania zależna jest wyłącznie od ustaleń pracodawcy.
Pan Tomek jest magazynierem. W obowiązującym w jego zakładzie regulaminie wynagradzania jest zapis, że dla magazynierów, którzy ukończą w ciągu roku od dnia podjęcia pracy kurs obsługi wózków widłowych, przewidziany jest jednorazowy dodatek za szczególne umiejętności, który wynosi 40% wynagrodzenia zasadniczego. Pan Tomek ukończył taki kurs, a więc będzie mu się należał dodatek.
Pani Ania jest pracowniczką firmy ubezpieczeniowej. W obowiązującym ją układzie zbiorowym pracy jest zapisane, że za każde dodatkowe studia, szkolenie, lub kurs związany bezpośrednio z działalnością firmy, pracownikowi będzie się należał dodatek za szczególne umiejętności o wartości 3% wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie. Pani Ania ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa ubezpieczeń, a także specjalistyczny kurs dotyczący likwidacji szkód komunikacyjnych. W związku z tym jej wynagrodzenie wzrośnie o należny dodatek za szczególne umiejętności, tj. o 6% miesięcznie za ukończone studia i kurs.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat