Kategorie

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Monika Wacikowska
Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

RADA

Jeśli praca pracowników polega na naprawie linii telefonicznej, można polecić im pracę w niedzielę i święta. Jeśli zaś ich praca polega na naprawie aparatów telefonicznych, pracownicy nie mogą być zobowiązani do wykonywania pracy w niedzielę lub dniu świątecznym.

UZASADNIENIE

Święta, tak jak niedziele, powinny być dla pracowników dniami wolnymi od pracy. Dlatego praca w niedziele i święta jest, co do zasady, zakazana, a jej wykonywanie jest możliwe tylko w ramach wyjątków wskazanych w przepisach szczególnych. Praca w niedzielę i święta, ze względu na branżę, w jakiej działa zakład pracy, jest dozwolona (art. 15110 Kodeksu pracy):

 • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • w ruchu ciągłym,
 • przy pracy zmianowej,
 • przy niezbędnych remontach,
 • w transporcie i w komunikacji,
 • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
 • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
 • w rolnictwie i hodowli,
 • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
Reklama

- zakładach świadczących usługi dla ludności,
- gastronomii,
- zakładach hotelarskich,
- jednostkach gospodarki komunalnej,
- zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
- jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
- zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Jeśli zatem zakład prowadzony przez pracodawcę zajmuje się naprawą aparatów telefonicznych, nie jest możliwe polecanie pracy w niedziele i święta. Żadna bowiem z ww. przesłanek branżowych nie zezwala na to.

Reklama

Inaczej będzie, jeśli pracodawca działa w branży telekomunikacyjnej i naprawa telefonów polega nie na naprawie aparatów telefonicznych, lecz na naprawie linii telefonicznych. W takim przypadku ze względu na fakt, że wykonywanie takich prac jest konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną, czyli zapewnienie ludności możliwości komunikowania się za pośrednictwem linii telefonicznej, należy uznać je za dopuszczalne również w niedzielę i święta. Tego rodzaju praca będzie również dozwolona w niedzielę i święta w razie konieczności usunięcia awarii (art. 15110 pkt 1 Kodeksu pracy). Jeśli więc pracownicy naprawiają telefony w znaczeniu linii telefonicznych, mogą zostać zobowiązani do pracy w niedzielę i święta zarówno w ramach harmonogramu czasu pracy - ze względu na ich użyteczność społeczną, jak i w ramach nieplanowanej pracy - w razie wystąpienia awarii.

Jeśli pracodawca nakaże pracownikom pracę w niedzielę lub święto, musi pamiętać o zapewnieniu im innego dnia wolnego. Ponadto, układając harmonogram czasu pracy pracownika, trzeba mu zapewnić jedną na 4 niedziele wolną od pracy.

WAŻNE!

Za pracę w niedzielę lub święto trzeba zapewnić pracownikom dzień wolny lub wypłacić oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Jeśli zaś praca w niedzielę lub święto wynikła niespodziewanie, na skutek awarii, a niedziela lub święto miały być dla pracownika dniem wolnym od pracy, pracodawca za taką pracę musi oddać pracownikowi inny dzień wolny. Gdy nie będzie miał takiej możliwości, jest zobowiązany wypłacić 100% dodatek z tytułu pracy w święto.

Trzeba jednak pamiętać, że dzień wolny jest udzielany za pracę w normalnym wymiarze, czyli nieprzekraczającym 8 godzin. Jeśli pracownik pracował więcej niż 8 godzin, oprócz dnia wolnego, pracę ponad 8 godzin (ponieważ jest to praca nadliczbowa) należy zrekompensować dodatkiem 100% z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy lub udzielić czasu wolnego w wymiarze 1:1 - na wniosek pracownika lub w wymiarze 1 : 1,5 - bez wniosku pracownika.

Jeżeli praca w niedzielę trwałaby poniżej wymiaru dobowego, czyli np. poniżej 8 godzin, to i tak pracownikowi za ten czas trzeba dać inny dzień wolny.

Podstawa prawna:

 • art. 1513, 15110-15112 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

 • W razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę świadczoną w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 Kodeksu pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r., II PZP 11/05, OSNP 2006/11-12/170)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.