Dodatek za niepalenie
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik ma prawo otrzymać za swoją pracę wynagrodzenie, które określane jest stawką miesięczną lub godzinową. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, zależne od wykonanej przez pracownika pracy.
REKLAMA
Pracodawca może oprócz wynagrodzenia podstawowego przyznać pracownikom prawo do dodatkowych składników wynagrodzenia. Do takich dodatkowych składników wynagrodzenia zaliczymy wszelkie dodatki, premie.
Zobacz: Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca wypłacał pracownikom dodatek za niepalenie tytoniu. Takie rozwiązanie, jest jak najbardziej zgodne z prawem. Coraz więcej firm stosuje takie sposoby gratyfikacji swoich pracowników. Pracodawcy wyróżniają pracowników, którzy nie palą. Jest to zrozumiałe, pracownicy, którzy palą papierosy w miejscu pracy poświęcają zdecydowanie mniej czasu na pracę niż pracownicy, którzy tego nie robią.
Dodatek za niepalenie jest więc, jak najbardziej uzasadniony. Nie narusza on żadnych zasad związanych z przyznawaniem i wypłacaniem wynagrodzenia za pracę.
Dodatkowe przyznawanie pracownikowi dodatku zachęca innych pracowników do niepalenia, co wpływa pozytywnie na ich zdrowie.
Zobacz serwis: Premie i nagrody
Warunki nabycia przez pracownika prawa do dodatku za niepalenie mogą być ukształtowane przez pracodawcę w sposób dowolny. Jednak nie mogą naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.
Podstawa prawna: Art. 18 (3a), 29 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat