REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Orzecznictwo SN

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca  zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania.

Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego.

Jak święto Trzech Króli wpłynie na czas pracy w 2011 r.

W 2011 r. 6 stycznia po raz pierwszy jest dniem wolnym od pracy, a za 1 stycznia, który wypada w sobotę, pracodawca nie odda już pracownikowi dnia wolnego. Są to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w czasie pracy w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

REKLAMA

Dni wolne od pracy - święta w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Od tego roku mamy nowe święto - Trzech Króli, przypadające 6 stycznia.

Czy przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosujemy do pracownika, który wykonuje pracę kierowcy, ale w umowie o pracę ma inne stanowisko

Święto Trzech Króli będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach

Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa.

REKLAMA

Odmowa wycofania wypowiedzenia zmieniającego może pozbawić odszkodowania z pakietu socjalnego

Pracownik, który nie zgadza się na wycofanie przez firmę wypowiedzenia zmieniającego, traci prawo do odszkodowania z pakietu socjalnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 2010 r.

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Od prawidłowego rozliczenia godzin nadliczbowych zależy m.in. wynagrodzenie pracownika.

Kontrole PIP w 2011 roku

W 2011 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzenie w całym kraju 88 tysięcy kontroli, z czego 30 proc. ma dotyczyć skarg pracowników na pracodawców. Podobną liczbę kontroli przeprowadzono w tym roku. Szczególną uwagą PIP objęte będą sektory budownictwa oraz pozyskiwania i obróbki drewna.

Czas pracy kierowców

Rozszerzenie zakresu stosowania dyrektywy 2002/15/WE na kierowców pracujących na własny rachunek budziło wiele kontrowersji. Trybunał rozstrzygnął wątpliwości, uznając m.in., że taka interpretacja nie ogranicza swobody przedsiębiorczości.

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Dzień wolny w Wigilię zamiast w Trzech Króli?

SLD chce dyskusji na temat tego, czy zamiast Trzech Króli nie warto byłoby ustanowić dniem wolnym od pracy Wigilii Bożego Narodzenia. Klub Sojuszu rozważa złożenie projektu ustawy w tej sprawie.

Roczny limit godzin nadliczbowych

Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy.

24 grudnia część sklepów będzie pracowała krócej

W Wigilię Bożego Narodzenia niektóre sklepy będą pracowały krócej, ale decyzja w tej sprawie należy do właścicieli. W święta sklepy mogą być otwarte, lecz handlować mogą tylko ich właściciele lub zatrudnieni na zlecenie; pracownicy etatowi muszą mieć wolne.

Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności

Okoliczności przedstawione pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2010 r.

Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku

Godziny pracy ZUS w dniu 24 grudnia 2010 roku

W wigilię terenowe jednostki organizacyjne oraz infolinie ZUS będą dostępne dla klientów do godziny 13.00.

Pracownik nie musi zwracać pracodawcy błędnie wypłaconej prowizji

Pracownik, który nie zawinił ani nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego mu składnika wynagrodzenia, nie ma obowiązku jego zwrotu – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2010 r.

Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy

Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.

Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie

Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.

Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę

Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.

Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy

Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy.

Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

O czym pracodawca musi informować pracowników

Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie.

Naruszenie dobra osobistego pracownika

Wnioski o rentę można składać wielokrotnie

Prawomocny wyrok wydany w sprawie odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy nie zamyka ubezpieczonemu drogi do ponownego złożenia wniosku o to świadczenie. Muszą jednak być przedłożone nowe dowody, a wnioskodawca musi spełniać wszystkie ustawowe warunki nabycia prawa do renty.

Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku

Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.

Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub czas wolny?

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zatem za pracę w nadgodzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Nie każde uchybienie w wykonaniu obowiązku uzasadnia zwolnienie bez wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w terminie. Nie może jednak z tego korzystać wbrew zasadom współżycia społecznego. Pogorszenia stanu zdrowia i towarzyszące temu stany psychiczne nie mogą stanowić okoliczności obciążającej. Świadczą o niezawinionym uchybieniu obowiązkowi złożenia oświadczenia majątkowego. W żadnym wypadku nie da się w takich warunkach przypisać jakiegokolwiek stopnia winy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r.

Jak zgodnie z prawem wynagradzać pracowników za dodatkową pracę

Praca wykraczająca poza obowiązujący pracownika wymiar powinna być wynagradzana z uwzględnieniem dodatkowych składników podwyższających miesięczną pensję. Dotyczy to również pracy w innej jednostce należącej do tego samego pracodawcy.

Ewidencja czasu pracy - porada

Wszyscy pracodawcy mają obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy bez względu na to, ilu zatrudniają pracowników. Nawet jeżeli zatrudniamy tylko jednego pracownika, prowadzimy dla niego indywidualną, imienną ewidencję czasu pracy. Jak zatem poprawnie prowadzić ewidencje czasu pracy?

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Jakie ograniczenia wynikają z zatrudniania pracownic w ciąży

Pracownic w ciąży nie można zatrudnić m.in. w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży. Ograniczenia te często dezorganizują pracodawcom pracę.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wynagrodzenie za czas przestoju

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w razie przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. Jednakże wynagrodzenie to przysługuje tylko wtedy, gdy jego praca jest od takich warunków uzależniona i pod warunkiem że przepisy prawa pracy tak stanowią.

Stosunek pracy pracownika - radnego

Stosunek pracy pracownika, który uzyskał mandat radnego podlega szczególnej ochronie. Zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę musi wyrazić rada gminy.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Środki zfśs w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy

Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania.

Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy

W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK

Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy.

Zrównanie płac pracownikom

Obniżenie płacy do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przez innych pracowników wykonujących tę samą pracę jest zasadne, gdy ma związek ze zmianami organizacyjnymi. Ta przyczyna powinna być wyraźnie wskazana w piśmie o wypowiedzeniu.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - prezydent podpisał nowelizację ustaw

Święto Trzech Króli czyli 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. W 2010 r. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowelizacja ustanowiła Święto Trzech Króli dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzień 6 stycznia zalicza się więc do świąt państwowych. Przepisy te obowiązują od 2011 r. w całej Polsce.

REKLAMA