REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Izabela Lipińska

REKLAMA

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z dniem 24 listopada 2010 r. Za listopad należy złożyć za niego raport ZUS RCA, rozliczając w nim składki od przychodów wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika w tym miesiącu. W raporcie ZUS RSA należy natomiast wykazać okres przerwy w opłacaniu składek z kodem przerwy 152 – okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy – obejmującym wyłącznie dni tej nieobecności przypadającej na dni pracy tego pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownikowi należy się wynagrodzenie wyłącznie za pracę wykonaną. Wyjątkiem od tej zasady jest prawo do wynagrodzenia za okresy usprawiedliwionej nieobecności, za którą pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia zgodnie z odrębnymi przepisami, jak np. za okres przebywania na urlopie wypoczynkowym (art. 80 Kodeksu pracy).

Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy nie jest płatna. Z tego powodu wynagrodzenie należne pracownikowi za dany miesiąc należy odpowiednio zmniejszyć, co automatycznie spowoduje zmniejszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za ten miesiąc. Dopóki jednak pracownik jest zatrudniony, nie może zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń, podlega więc ubezpieczeniu z tytułu pozostawania w stosunku pracy i muszą zostać za niego złożone odpowiednie dokumenty.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy jest okresem ubezpieczenia z tytułu pozostawania w stosunku zatrudnienia i trzeba go wykazać w dokumentach rozliczeniowych.

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, należy wykazywać w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA z kodem przerwy 152. Przerwa w opłacaniu składek dotyczy jednak wyłącznie dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tylko za te dni pracownik nie otrzyma wynagrodzenia i tylko one stanowią okres nieobecności pracownika w pracy. Jeżeli sobota i niedziela są dla pracownika dniami wolnymi od pracy wynikającymi z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, to nie można uznać, że jest to okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jest to czas wolny dla pracownika, w którym nie pozostaje on do dyspozycji pracodawcy. Jeśli na czas nieprzerwanej nieobecności pracownika w pracy przypadają wolne dla pracownika soboty, niedziele lub święta, nie należy ich uwzględniać w okresie przerwy.


WAŻNE!

Wykazując okres nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy należy pomijać dni wolne od pracy, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem.

REKLAMA

W Państwa przypadku dni nieobecności pracownika należy wykazać w dwóch blokach raportu ZUS RSA (bloki III i IV) z kodem 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy). W bloku III.B należy wpisać okres od 16 do 19 listopada (wtorek – piątek), zaś w bloku IV.B należy wpisać dzień od 22 do 22 listopada (poniedziałek).

Okres nieobecności w pracy („od – do”) nie może wykraczać poza pierwszy i ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest składany raport. Gdyby pracownik był nieobecny w pracy np. nieprzerwanie na styku dwóch miesięcy, to okres przerwy należy wykazać oddzielnie w dokumentach rozliczeniowych w każdym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik był nieobecny w pracy w okresie od 28 października do 2 listopada. W tym czasie dni dla niego wolne od pracy przypadały od 30 października do 1 listopada br. (sobota, niedziela i święto 1 listopada). Nie usprawiedliwił nieobecności w pracy w pozostałe dni. W tej sytuacji w raporcie ZUS RSA za październik należy wpisać kod przerwy 152 i wskazać okres: od 28.10.2010 do 29.10.2010. Kolejną nieobecność nieusprawiedliwioną, przypadającą na 2 listopada, należy wykazać z kodem przerwy 152 w raporcie ZUS RSA za listopad.

Okres nieusprawiedliwionego niestawiania się w pracy, jeżeli pracownik nie poinformował o przyczynie swej nieobecności, może być podstawą do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Ponieważ rozwiązali Państwo z pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym, należy wyrejestrować go z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od dnia następnego po rozwiązaniu stosunku pracy, tj. od 24 listopada 2010 r. Druk ten należy złożyć w ZUS w ciągu 7 dni od daty ustania stosunku pracy, czyli najpóźniej 30 listopada 2010 r.

Podstawa prawna

  • art. 52 § 1 ust. 1, art. 80, art. 128 § 1, art. 129 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 5 i pkt 14 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA