reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

Granice wydatków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) określa ustawa o tym funduszu. W praktyce wyznacza je przede wszystkim działalność socjalna.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Poza tym ze środków ZFŚS można dofinansowywać obiekty socjalne – oczywiście w tych zakładach pracy, które takie obiekty posiadają.

Regulamin gospodarowania środkami ZFŚS powinien wskazywać m.in. szczegółowo grupy wydatków i rodzaje działalności socjalnej, które u danego pracodawcy będą realizowane. Nie muszą to być wszystkie jej rodzaje wymienione w przepisach ustawy o ZFŚS. Pracodawca ma prawo je wybrać.

Finansowanie imprez zbiorowych

Większość regulaminów ZFŚS przewiduje możliwość finansowania z jego rachunku różnych zbiorowych imprez, wyjazdów itp. dla osób uprawnionych. Są to najczęściej wyjazdy integracyjne, wspólne ogniska, bale.

Kwalifikowane są jako działalność rekreacyjna lub organizowanie wypoczynku. Opierając się na wspomnianej wcześniej definicji działalności socjalnej, nie można takiej możliwości zakwestionować. Wydatki z funduszu nie muszą być zawsze wydatkami na potrzeby indywidualne konkretnej uprawnionej osoby. Ze względu na brak doprecyzowania w ustawie takich pojęć, jak działalność sportowo-rekreacyjna czy wypoczynek, nie można w konsekwencji nie zaliczyć do nich również imprez zbiorowych.

W większości publikacji dotyczących tego zagadnienia wskazuje się, że np. kolacja wigilijna nie mieści się w pojęciu działalności socjalnej, a zatem nie może być finansowana ze środków ZFŚS.


Kryterium socjalne

Jedynymi kryteriami, od których uzależniane jest przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS, są:

  • sytuacja życiowa,
  • sytuacja rodzinna,
  • sytuacja materialna.

Inaczej mówiąc, wobec osoby uprawnionej do korzystania z funduszu należy stosować tzw. kryterium socjalne.

Zasady ustalania kryterium socjalnego powinny zostać określone w regulaminie gospodarowania środkami funduszu. Najczęściej w tym celu pracodawca występuje do pracowników o złożenie oświadczeń majątkowych. Oświadczenie to powinno:

  • dotyczyć dochodów wszystkich członków rodziny,
  • obejmować pewien – dłuższy – okres czasu, a nie np. tylko ostatni miesiąc,
  • odnosić się nie tylko do sytuacji materialnej (dochodów na członka rodziny), ale też rodzinnej i życiowej, np. informacja o wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka w sposób istotny wpływa na ocenę sytuacji socjalnej danej osoby.

Różnicowanie sytuacji pracowników

W zdecydowanej większości opinii dotyczących finansowania imprez zbiorowych z funduszu socjalnego wskazuje się, że sfinansowanie np. wspólnego wyjazdu (w równej wysokości w stosunku do każdej uprawnionej osoby) narusza tę zasadę. Każdy z pracowników otrzyma bowiem w rezultacie świadczenie w tej samej wysokości (czyli kryterium socjalne nie będzie brane pod uwagę). Potwierdza to m.in. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 579/00, OSNP/2003/14/331), gdzie czytamy, że „fundusz świadczeń socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a także emerytów i rencistów”. Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczyła talonów dla pracowników uprawniających ich na festynie do konsumpcji o tej samej wartości. W ocenie sądu wprowadzenie przez pracodawcę w odniesieniu do festynu innej zasady przyznawania świadczeń, według której każdy pracownik i wszyscy członkowie jego rodziny – z pominięciem kryterium socjalnego – otrzymali talony, naruszało zasadę powiązania funduszu z sytuacją osób uprawnionych oraz jego socjalnego charakteru.

Podobnie wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r. (sygn. akt Wa 4283/06, M.Podat. 2007/10/420). Wskazał w nim, że zorganizowanie imprezy okolicznościowej (integracyjnej) dla wszystkich uprawnionych, bez uwzględniania ich sytuacji życiowej, stałoby w sprzeczności z warunkami, na jakich może być przyznawana pomoc z ZFŚS. Sytuacja taka byłaby sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa. Pomoc z funduszu może być dokonywana jedynie wówczas, gdy uzależnia się jej przyznawanie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama