REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ochrona dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości

Polski system prawny nie przewiduje ochrony dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości w zakładzie pracy. W konsekwencji z obawy przed odpowiedzialnością pracownicy mający świadomość zagrożeń nie zgłaszają problemów.

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy bhp nakazują pracodawcy m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Poradnik dla opiekunów osób starszych

Od 1 października 2014 r. internetowy poradnik dla opiekunów osób starszych można znaleźć w zakładce na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

REKLAMA

Brak ustawowego określenia zasad bhp przedstawicieli służb mundurowych - skarga do TK

Brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Elektroniczny ZUS na YouTube

ZUS ma swój kanał na YouTube - Elektroniczny ZUS. Można dowiedzieć się tam, o co chodzi w ubezpieczeniach społecznych oraz z jakich praw korzystają ubezpieczeni.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Badania lekarskie są tak ważne w stosunku pracy, że Kodek pracy uniemożliwia rozpoczęcie bez nich pracy. Zasadą jest, że pracodawca opłaca koszty badania. Jakie badania wyróżnia prawo pracy?

REKLAMA

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Spada liczba wypadków przy pracy

Z informacji prezentowanych przez Państwowa Inspekcje Pracy wynika, że liczba wypadków przy pracy w Polsce znacznie spadła. Od początku bieżącego roku Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała 29 wypadków.

TK: KRUS ma prawo potrącać z zasiłków chorobowych zaległe składki

31 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Uprawnienie KRUS do dokonywania potrąceń z zasiłków chorobowych zgodne z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Zasady ewakuacji

Jakie zasady obowiązują przy ewakuacji i czy polscy pracownicy są ich świadomi? Choć wiedza ta w wykonywaniu codziennych pracowniczych obowiązków jest właściwie zbędna, nie może zostać zignorowana zarówno przez pracowników jak i pracodawców.

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Upalne dni w lecie i związana z tym wysoka temperatura w miejscu pracy powodują, że wielu pracowników nie jest w stanie normalnie pracować. Uciążliwe warunki pracy narzucają pracodawcom obowiązek zapewnienia swoim pracownikom chłodnych napojów. Jaka temperatura powoduje powstanie tego obowiązku?

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. Poniższy artykuł wyjaśnia kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz w jak dokonać zgłoszenia.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Coraz częściej stosowaną na rynku pracy podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. Niektóre z umów regulowanych przez prawo cywilne objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo zgłosić, opłacić i rozliczyć składki na ubezpieczenia, potrzebna jest wiedza, które umowy objęte są tym obowiązkiem.

Szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości" - 27 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Bezpieczeństwo, organizacja i zabezpieczenie prac na wysokości", które odbędzie się 27 czerwca 2014 r. w Warszawie.

Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp. Jeśli lekarz zalecił pracownikowi noszenie okularów korekcyjnych, należy to do jego obowiązków. Czy w takim przypadku nie stosowanie się do zalecenia lekarza uprawnia pracodawcę do żądania zwrotu refundacji kosztów okularów korekcyjnych?

Szkolenie wstępne bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zatrudniającego nowego pracownika jest skierowanie go na szkolenie bhp. To tzw. wstępne szkolenie bhp. Jakie rodzaje szkoleń się wyróżnia?

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Zasady orzekania o niezdolności do pracy

O niezdolności do pracy dla celu przyznania renty socjalnej orzekają lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie są zasady orzekania o niezdolności do pracy?

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej. Kiedy prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu?

Postępowanie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, gdy ubezpieczony ten nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Jaki jest tryb postępowania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy?

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne młodych pracowników

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne ma na celu wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią skierowaną przez powiatowy urząd pracy osobę bezrobotną do 30. roku życia, podejmującą zatrudnienie po raz pierwszy. Jakie pozytrywne efekty przynosi uzyskanie tejże refundacji?

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2015 r.

Zasiłek pielęgnacyjny stanowi świadczenie przeznaczone dla rodzin, które zmagają się z chorobą, lub niepełnosprawnością bliskiej osoby. Pomimo podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, wysokość zasiłku w 2015 r. pozostanie bez zmian.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017

Od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie waloryzowana proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na jakiej zasadzie będzie przebiegała waloryzacja świadczenia i kto może je otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze a obowiązki pracodawcy

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze powinien zapewnić pracodawca. Obowiązek ten powstaje w przypadku, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą konieczność stosowania okularów podczas pracy przed monitorem ekranowym. Oznacza to, że samo słabsze widzenie przez pracownika nie uprawnia do refundacji zakupu okularów.

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Szkolenie okresowe z bhp

Przeprowadzenie szkolenia BHP przez pracodawcę to jego obowiązek nie tylko przed rozpoczęciem świadczenia pracy przez pracownika. Jest ono bowiem ważne tylko przez jakiś czas.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku może budzić liczne wątpliwości. Jakie są najczęstsze błędy podczas ustalania podstawy wymiaru zasiłku?

Od 1 kwietnia 2014 r. część pracowników bez prawa do posiłków profilaktycznych

Tylko do 31 marca br. pracodawca musi zapewniać posiłki profilaktyczne pracownikom, którzy wykonują prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Za okres zimowy uważa się bowiem tylko czas od 1 listopada do 31 marca.

Wyłączenia składkowe w interpretacjach ZUS-u

Wykładnia przepisów przez ZUS w niektórych sytuacjach budzi kontrowersję. Właściwe zastosowanie przepisów dotyczących zwolnień składkowych przez przedsiębiorcę ma zaś kluczowe znaczenie i może przynieść znaczne oszczędności. Jak ZUS interpretuje wyłączenia składkowe?

Nowy rok składkowy - nowa wysokość składki wypadkowej

1 kwietnia 2014 r. rozpocznie się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie on trwał do 31 marca 2015 r. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

Przepisy BHP w laboratorium chemicznym

Przestrzeganie zasad wynikających z przepisów BHP jest obowiązkiem pracodawcy. Zasady BHP szczególnie istotne są dla pracowników zatrudnionych w miejscach szczególnie niebezpiecznych, jak na przykład laboratorium chemiczne.

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Obowiązki pracownika z zakresu bhp

Wiele osób zapomina, że nieodłącznym elementem zatrudnienia jest nie tylko przestrzeganie dyscypliny. Dotyczy to także przepisów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia podczas pracy. Jakie są obowiązki pracownika z zakresu bhp?

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

ZUS czy KRUS?

ZUS czy KRUS? Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

Ochrona kobiet w ciąży w zakresie BHP

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Szczególnej ochronie podlega pracownica w ciąży. Celem pracodawcy powinno być wyeliminowanie zagrożeń dla jej zdrowia i bezpieczeństwa.

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

REKLAMA