REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje? /Fot. Fotolia
Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Upalne dni w lecie i związana z tym wysoka temperatura w miejscu pracy powodują, że wielu pracowników nie jest w stanie normalnie pracować. Uciążliwe warunki pracy narzucają pracodawcom obowiązek zapewnienia swoim pracownikom chłodnych napojów. Jaka temperatura powoduje powstanie tego obowiązku?

Osobom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi, jak i również osobom pracującym na otwartej przestrzeni przysługuje prawo do zimnych napojów. W pierwszym przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów chłodzących w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28oC, w drugim przypadku, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 25oC.

Autopromocja

Kwestię dostarczania napojów dla pracowników reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Ponadto zimne napoje przysługują każdemu, kto wykonuje pracę w wysokiej temperaturze bez względy na porę roku w jakiej taka temperatura wystąpiła.

Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Prawo do chłodnych napojów - praca na otwartej przestrzeni

Przez prace na otwartej przestrzeni rozumie się miejsca, w których dochodzi do bezpośredniego operowania promieni słonecznych na ciało pracownika. Pracownicy wykonujący pracę w takich warunkach, przy temperaturze przekraczającej  25oC mają prawo do otrzymania od pracodawcy chłodnych napojów, a pracodawca ma obowiązek wydać takie napoje, (§ 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów). Ponadto w przypadku pracy na otwartej przestrzeni pracodawca musi dostarczyć wodę nie tylko do celów pitych, ale również do celów higienicznych. Według przepisów ilości przysługującej pracownikowi wody to około 90 litrów dziennie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma zatrudniająca pracowników do budowy dróg ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom napojów chłodzących  w ilości zaspakajającej ich potrzeby w każdy dzień, w którym temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 25oC.

Wyjątek stanowi tutaj praca wykonywana pod zadaszeniem, ale bez ścian oddzielających stanowisko pracy od terenu otwartego.  Takie miejsce pracy zalicza się do kategorii pracy w zamkniętej przestrzeni.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Prawo do chłodnych napojów - praca w zamkniętej przestrzeni

Pracownicy wykonujący pracę w zamkniętej przestrzeni nabywają prawo do chłodnych napojów tylko i wyłącznie w te dni, w których temperatura pomieszczenia spowodowana warunkami pogodowymi przekroczy 28oC (§ 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów).

Ekwiwalent pieniężny w zamian za chłodne napoje?

Pracodawca nie może zaoferować pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w zamian za chłodne napoje. Jeżeli jednak pracodawca postanowi zapłacić pracownikowi taki ekwiwalent to nie zwalnia go to z obowiązku zapewnienia napojów i odpowiedzialności za brak ich dostarczenia.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA