| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom chłodne napoje?

Upalne dni w lecie i związana z tym wysoka temperatura w miejscu pracy powodują, że wielu pracowników nie jest w stanie normalnie pracować. Uciążliwe warunki pracy narzucają pracodawcom obowiązek zapewnienia swoim pracownikom chłodnych napojów. Jaka temperatura powoduje powstanie tego obowiązku?

Osobom wykonującym pracę w wysokiej temperaturze związanej z czynnikami atmosferycznymi, jak i również osobom pracującym na otwartej przestrzeni przysługuje prawo do zimnych napojów. W pierwszym przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów chłodzących w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28oC, w drugim przypadku, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 25oC.

Kwestię dostarczania napojów dla pracowników reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Ponadto zimne napoje przysługują każdemu, kto wykonuje pracę w wysokiej temperaturze bez względy na porę roku w jakiej taka temperatura wystąpiła.

Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Prawo do chłodnych napojów - praca na otwartej przestrzeni

Przez prace na otwartej przestrzeni rozumie się miejsca, w których dochodzi do bezpośredniego operowania promieni słonecznych na ciało pracownika. Pracownicy wykonujący pracę w takich warunkach, przy temperaturze przekraczającej  25oC mają prawo do otrzymania od pracodawcy chłodnych napojów, a pracodawca ma obowiązek wydać takie napoje, (§ 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów). Ponadto w przypadku pracy na otwartej przestrzeni pracodawca musi dostarczyć wodę nie tylko do celów pitych, ale również do celów higienicznych. Według przepisów ilości przysługującej pracownikowi wody to około 90 litrów dziennie.

Firma zatrudniająca pracowników do budowy dróg ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom napojów chłodzących  w ilości zaspakajającej ich potrzeby w każdy dzień, w którym temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 25oC.

Wyjątek stanowi tutaj praca wykonywana pod zadaszeniem, ale bez ścian oddzielających stanowisko pracy od terenu otwartego.  Takie miejsce pracy zalicza się do kategorii pracy w zamkniętej przestrzeni.

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Prawo do chłodnych napojów - praca w zamkniętej przestrzeni

Pracownicy wykonujący pracę w zamkniętej przestrzeni nabywają prawo do chłodnych napojów tylko i wyłącznie w te dni, w których temperatura pomieszczenia spowodowana warunkami pogodowymi przekroczy 28oC (§ 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów).

Ekwiwalent pieniężny w zamian za chłodne napoje?

Pracodawca nie może zaoferować pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego w zamian za chłodne napoje. Jeżeli jednak pracodawca postanowi zapłacić pracownikowi taki ekwiwalent to nie zwalnia go to z obowiązku zapewnienia napojów i odpowiedzialności za brak ich dostarczenia.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »