Okulary od pracodawcy – dofinansowanie
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek pracodawcy
W kodeksie pracy znajdujemy zapis dotyczący obowiązku dostarczenia przez pracodawcę pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.
REKLAMA
Zapewnienie opieki zdrowotnej
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną. W związku z tym pracodawca musi zagwarantować pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Refundacja zakupu okularów korygujących
Kalkulacja refundacji kosztów zakupu przez pracownika okularów do pracy przy obsłudze komputera, co do zasady, powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w miejscowych zakładach optycznych. Pracodawca powinien zrefundować zakup okularów w wypadku, gdy pracownik użytkuje komputer przynajmniej przez połowę obowiązującego dobowego wymiaru czasu pracy.
Wysokość dofinansowania
Wysokość dofinansowania zakupu okularów we własnym zakresie przez pracownika powinna być uregulowana w przepisach wewnętrznych, np. w regulaminie wynagradzania lub w oddzielnym zarządzeniu czy uchwale organu zarządzającego. Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, które spełniają podstawowe standardy oraz koszt robocizny.
Przez pracownika należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Przepisy nie regulują jaka powinna być wysokość kwoty dofinansowania w przypadku okularów korygujących zakupionych przez pracownika. Oznacza to, że do decyzji pracodawcy pozostawiono uregulowanie tych spraw w dokumentach wewnętrznych.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.
W przypadku dofinansowania kosztów okularów zwrotu należy dokonać po przedłożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badań profilaktycznych) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. faktury. Pracodawca powinien ustalić z pracownikiem wysokość zwrotu na podstawie faktury albo oszacować określony limit. Przed określeniem limitu, pracodawca powinien zapoznać się z rynkowymi cenami zakupu okularów korygujących.
Zarówno przekazane pracownikowi świadczenie rzeczowe w postaci okularów, jak i świadczenie pieniężne stanowiące zwrot kosztów ich zakupu przez pracownika są zwolnione z podatku dochodowego Taki rodzaj dofinansowania może zostać wypłacony odrębnie lub łącznie z wynagrodzeniem.
Pracownik ma prawo dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok bez względu na długość okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat