REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Natalia Stawecka
Zasiłek przedemerytalny. /fot. Fotolia
Zasiłek przedemerytalny. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które spełnią określone w przepisach przesłanki. Można je podzielić na dwie kategorie: pierwsza z nich wskazuje grupy osób, którym przysługuje możliwość ubiegania się o świadczenie przedemerytalne, zaś druga grupa zawiera warunki jednakowe dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne.

Autopromocja

Zobacz również: Dorabianie na świadczeniu przedemerytalnym

Uprawnione grupy osób

Na podstawie Art. art. 2 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych uprawnienie do pobierania omawianego zasiłku przysługuje osobie, która należy do jednej z wymienionych grup:

 • ukończyła co najmniej 56 lat (dla kobiet) bądź 61 lat (dla mężczyzn) oraz posiada okres uprawniający do emerytury o długości min. 20 lat (dla kobiet) i 25 lat (dla mężczyzn) – do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,
 • ukończyła co najmniej 55 lat (dla kobiet) oraz 60 lat (dla mężczyzn) oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat (dla kobiet) i 35 lat (dla mężczyzn) – do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,
 • ukończyła co najmniej 56 lat (dla kobiet) i 61 lat (dla mężczyzn) i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat (dla kobiet) i 25 lat (dla mężczyzn) oraz do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i nie krócej niż 24 miesiące pozarolniczą działalność i za okres ten opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne,
 • ukończyła co najmniej 55 lat (dla kobiet) oraz 60 lat (dla mężczyzn) i posiada okres uprawniający do emerytury o długości min. 20 lat (dla kobiet) i 25 lat (dla mężczyzn) oraz zarejestrowała się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat oraz do dnia, w którym ustało prawo do renty,
 • posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat (dla kobiet) i 40 lat (dla mężczyzn) do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy,
 • do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres co najmniej 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata (dla kobiet) i 39 lat (dla mężczyzn).

Dodatkowo na podstawie przepisów szczególnych uprawnienie do pobierania świadczenia przedemerytalnego może przysługiwać również osobom niewymienionym w powołanych powyżej przepisach. Będą to m.in. osoby, przysługuje o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a także pracownicy stoczni, którzy zostali objęci postępowaniem kompensacyjnym.

Zobacz również: ZUS czy OFE?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki o charakterze ogólnym

Niezależnie od tego, do której z wyżej wymienionych grup osób należy ubiegający się o zasiłek, przysługuje on osobie, która spełni łącznie wymogi:

 • przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
 • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
 • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Konieczne do spełnienia formalności

Do uzyskania świadczenia konieczne jest złożenie wniosku o jego przyznanie w terminie do 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, który poświadcza, że uprawniona osoba przez 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli w okresie pobierania zasiłku osoba taka wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, powinna złożyć wniosek  o świadczenie przedemerytalne w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. Wskazane powyżej terminy mogą zostać przywrócone, jeśli uzasadniają to szczególne okoliczności – konieczny jednak będzie wniosek osoby uprawnionej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA