Obowiązki pracownika z zakresu bhp
REKLAMA
REKLAMA
Czy badania lekarskie są ważne przy zmianie firmy
Pan Radosław jest pracownikiem budowlanym. W związku z tym często zmienia pracodawców. Irytuje go, że przy każdym nowym zatrudnieniu musi przechodzić badania i tracić dniówkę, mimo że jego obowiązki się nie zmienią. Czy każdy pracodawca musi zlecać nowe badania, mimo że pracownik ma ważne z poprzedniego miejsca pracy?
REKLAMA
TAK
Bez ważnych badań pracodawca nie może dopuścić pracownika do świadczenia usług. Badania i ocena zdolności do pracy na konkretnym stanowisku muszą uwzględniać wszystkie zagrożenia i czynniki niebezpieczne występujące w miejscu zatrudnienia. Ustawodawca wychodzi z założenia, że nawet podobna praca powinna wymagać ponownych badań, bo warunki jej wykonywania w odrębnych firmach mogą znacznie się od siebie różnić.
Ustawodawca przewidział jeden wyjątek, który uzasadnia przy ponownym zatrudnieniu brak potrzeby powtarzania badań. Zgodnie z przepisami badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego kontraktu z tym samym pracodawcą.
Podstawa prawna:
Art. 229 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Czy zwolnienie zawsze potwierdza niezdolność do pracy
Pan Mirosław słyszał, że są przepisy, które pozwalają pracownikowi na odmowę przystąpienia do pracy z powodu złego samopoczucia, dekoncentracji albo wewnętrznego przekonania o braku zdolności do wykonywania obowiązków. Czy każdy podwładny może na tej podstawie uchylić się od pracy?
NIE
Pracownik powinien się stawiać w pracy w stanie, który umożliwi mu normalne funkcjonowanie. Jeżeli czuje, że jest chory, powinien iść do lekarza, który potwierdzi niedyspozycję i wynikającą z niej niezdolność do pracy. Jeśli nawet podwładny stawi się do pracy, jednak jego przełożony uzna, że objawy, zachowanie czy zewnętrzne oznaki wskazują, że jest on niezdolny do pracy, to szef powinien go odsunąć od zajęć.
Są jednak okoliczności, w których pracodawca jest związany autodiagnozą pracownika co do jego niezdolności do pracy, która nie musi być potwierdzona przez lekarza. Podwładny ma prawo, po uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku, gdy jego stan nie zapewnia bezpiecznego wykonywania pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Oczywiście nie w każdym zawodzie zatrudniony może się powoływać na zły stan psychofizyczny.
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat