REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS 2015

Natalia Stawecka
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Składki ZUS w 2015 r.

Dla wszystkich ubezpieczonych wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia od 1 stycznia 1999 r. wynosi:

Autopromocja
 •  ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenia rentowe – 8,00% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenie wypadkowe – od 0,67% do 3,86% podstawy wymiaru.

Sprawdź: Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Ponadto:

 • składka na Fundusz Pracy od 1 stycznia 1999 r. wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
 • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 1 stycznia 2006 r. wynosi 0,10% podstawy wymiaru.
 • składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9,00% podstawy wymiaru.

Polecamy produkt: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Składki osób, które prowadzą pozarolniczą działalność w 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Odnośnie osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, oraz:

 • nie prowadzą bądź nie prowadziły w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2015 r. stanowić będzie zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2015 r. Minimalne wynagrodzenie za pracę na 2015 r. ustalone zostanie zaś w drodze negocjacji w ramach Komisji Trójstronnej do dnia 15 czerwca 2014 r. Zgodnie z najnowszymi prognozami wynosić ono będzie co najmniej 1731 zł.

Zobacz również: Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

2. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, czyli:

 • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych nie wymienionych,
 • twórców i artystów,
 • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu (w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), a także osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
 • wspólników jednoosobowych spółek z o. o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
 • osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół (na podstawie przepisów o systemie oświaty),
 • osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność,

kwota składki na ubezpieczenie społeczne (w tym ew. również na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2015 r. ustalona zostanie na podstawie wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - minimalną podstawę wymiaru dla tych osób stanowić będzie kwota 60% jego wysokości.

Zobacz również: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób wymienionych powyżej stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r., włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od dnia 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż 9,00% podstawy wymiaru.

W 2015 r.podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wszystkich osób wymienionych powyżej nie będzie mogła przekraczać miesięcznie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostanie przyjęte do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ten rok.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2015 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na okres roku składkowego, który w 2015 r. obejmie okres od dnia 1 kwietnia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. Podstawą prawną tego rozwiązania jest przepis art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 nr 167, poz. 1322).

Na podstawie przepisu art. 32 ust. 1 ustawy ZUS przekaże informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w 2015 r. płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne lata kalendarzowe do 20 kwietnia 2015 r. 

Polecamy serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Osoby, które nie zaliczają się do wskazanej powyżej grupy, w 2015 r. będą musiały samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na 2015 r. Wysokość ich składki zależała będzie od tego, ilu zgłoszą ubezpieczonych. Osoby zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10-ciu ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalą na 2015 r. stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ww. ustawy). Płatnicy, którzy zgłoszą do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9-ciu ubezpieczonych, ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na 2015 r. dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ww. ustawy).

W jakich terminach należy rozliczyć i opłacić składki?

Przepisy wskazują dokładnie, do kiedy należy rozliczyć się z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). W 2015 r. za każdy miesiąc kalendarzowy składki będą musiały zostać rozliczone i opłacone w terminie:

 • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
 • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA