Kategorie

Składki ZUS 2015

Natalia Stawecka
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. /fot. Fotolia
Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Składki ZUS w 2015 r.

Dla wszystkich ubezpieczonych wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia od 1 stycznia 1999 r. wynosi:

 •  ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenia rentowe – 8,00% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru,
 • ubezpieczenie wypadkowe – od 0,67% do 3,86% podstawy wymiaru.

Sprawdź: Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Ponadto:

 • składka na Fundusz Pracy od 1 stycznia 1999 r. wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
 • składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 1 stycznia 2006 r. wynosi 0,10% podstawy wymiaru.
 • składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9,00% podstawy wymiaru.

Polecamy produkt: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Składki osób, które prowadzą pozarolniczą działalność w 2015 r.

1. Odnośnie osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, oraz:

 • nie prowadzą bądź nie prowadziły w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej pozarolniczej działalności,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,

podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2015 r. stanowić będzie zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2015 r. Minimalne wynagrodzenie za pracę na 2015 r. ustalone zostanie zaś w drodze negocjacji w ramach Komisji Trójstronnej do dnia 15 czerwca 2014 r. Zgodnie z najnowszymi prognozami wynosić ono będzie co najmniej 1731 zł.

Zobacz również: Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

2. W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, czyli:

 • osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych nie wymienionych,
 • twórców i artystów,
 • osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu (w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), a także osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
 • wspólników jednoosobowych spółek z o. o. oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
 • osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół (na podstawie przepisów o systemie oświaty),
 • osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność,

kwota składki na ubezpieczenie społeczne (w tym ew. również na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) w 2015 r. ustalona zostanie na podstawie wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - minimalną podstawę wymiaru dla tych osób stanowić będzie kwota 60% jego wysokości.

Zobacz również: Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składki na ubezpieczenie zdrowotne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

W 2015 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób wymienionych powyżej stanowić będzie kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2014 r., włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r., począwszy od składek należnych od dnia 1 stycznia 2015 r., nie może być niższa niż 9,00% podstawy wymiaru.

W 2015 r.podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla wszystkich osób wymienionych powyżej nie będzie mogła przekraczać miesięcznie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które zostanie przyjęte do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ten rok.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Składki na ubezpieczenie wypadkowe w 2015 r.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na okres roku składkowego, który w 2015 r. obejmie okres od dnia 1 kwietnia 2015 r. do dnia 31 marca 2016 r. Podstawą prawną tego rozwiązania jest przepis art. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 nr 167, poz. 1322).

Na podstawie przepisu art. 32 ust. 1 ustawy ZUS przekaże informację o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w 2015 r. płatników składek, którzy przekazali informację ZUS IWA za trzy kolejne lata kalendarzowe do 20 kwietnia 2015 r. 

Polecamy serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Osoby, które nie zaliczają się do wskazanej powyżej grupy, w 2015 r. będą musiały samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki na 2015 r. Wysokość ich składki zależała będzie od tego, ilu zgłoszą ubezpieczonych. Osoby zgłaszające do ubezpieczenia wypadkowego minimum 10-ciu ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalą na 2015 r. stopę procentową składki na to ubezpieczenie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należą (art. 33 ust. 1 ww. ustawy). Płatnicy, którzy zgłoszą do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9-ciu ubezpieczonych, ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na 2015 r. dla grup działalności (art. 28 ust. 1 ww. ustawy).

W jakich terminach należy rozliczyć i opłacić składki?

Przepisy wskazują dokładnie, do kiedy należy rozliczyć się z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, jak również na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). W 2015 r. za każdy miesiąc kalendarzowy składki będą musiały zostać rozliczone i opłacone w terminie:

 • do 5. dnia następnego miesiąca dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
 • do 10. dnia następnego miesiąca dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15. dnia następnego miesiąca dla pozostałych płatników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.