REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot refundacji kosztów okularów korekcyjnych

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Okulary dla pracownika. /Fot. Fotolia
Okulary dla pracownika. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp. Jeśli lekarz zalecił pracownikowi noszenie okularów korekcyjnych, należy to do jego obowiązków. Czy w takim przypadku nie stosowanie się do zalecenia lekarza uprawnia pracodawcę do żądania zwrotu refundacji kosztów okularów korekcyjnych?

 PROBLEM

Jednemu z naszych pracowników zrefundowaliśmy koszty okularów korygujących wzrok, jednak ich nie używa. Czy możemy żądać od pracownika zwrotu tych kosztów?

Autopromocja

RADA

Nie mają Państwo prawa żądać od pracownika zwrotu dofinansowania do okularów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Do podstawowych obowiązków pracownika należy przestrzeganie przepisów i zasad bhp (art. 211 pkt 5 Kodeksu pracy). Zatem noszenie okularów korekcyjnych zaleconych przez lekarza nie jest uprawnieniem pracownika, lecz jego obowiązkiem. Pracodawca może w tym zakresie wydać pracownikowi stosowne polecenie, a także egzekwować jego realizację.

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze a obowiązki pracodawcy

Odnosząc się do możliwości żądania od pracownika zwrotu dofinansowania do okularów należy podkreślić, że przepisy mówią jedynie o zapewnieniu pracownikowi okularów. Nie została w nich zawarta żadna bezpośrednia sankcja, jeśliby pracownik w codziennej pracy nie używał okularów. Tym samym przepisy nie przewidują sytuacji zobowiązującej pracownika do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu zapewnienia okularów. Żadne przepisy zarówno rangi ustawowej, jak i rozporządzenie w sprawie bhp przy pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe nie dają pracodawcy takiej możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązku zwrotu nie można również wyprowadzać na podstawie wykładni rozszerzającej przepisów odnoszących się do dbałości o dobro zakładu pracy czy zasad współżycia społecznego. Podstawa zwrotu dofinansowania w omawianej sytuacji nie wynika również z przepisów o odpowiedzialności za mienie powierzone.

Polecamy: PORADNIK Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń

Nie można zobowiązać pracownika do zwrotu refundacji kosztów zakupionych przez pracodawcę okularów korygujących wzrok.

Jeżeli przepisy nie regulują obowiązku zwrotu refundacji, może powstać pytanie, czy pracodawca może doprecyzować tę kwestię w przepisach wewnątrzzakładowych. Odnosząc się do możliwości wprowadzenia takiej regulacji należy podkreślić, że jeśli przepisy nie przewidują obowiązku zwrotu kwoty dofinansowania, pracodawca, co do zasady, nie może stosować własnych zasad, które pogarszałyby sytuację pracownika w stosunku do przepisów powszechnie obowiązujących. Gdyby pracodawca zdecydował się na takie zapisy, wówczas byłyby one nieważne i w żadnym razie, mimo umieszczenia ich np. w regulaminie pracy, nie mogłyby stanowić podstawy żądania zwrotu (art. 18 Kodeksu pracy). Za całkowicie bezprawne należy również uznać wszelkie potrącenia z wynagrodzenia pracownika z tytułu zwrotu na rzecz pracodawcy kosztów, jakie poniósł w związku z dofinansowaniem do okularów (niezależnie, czy pracownik wyraził zgodę na takie potrącenie, czy nie).

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Osobną kwestią jest uprawnienie pracodawcy do egzekwowania od pracownika obowiązku noszenia okularów. Należy przypomnieć, że osoba kierująca pracownikami jest zobowiązana m.in. do:

 • egzekwowania przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • zapewnienia wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 212 Kodeksu pracy).

Za nienoszenie okularów korygujących wzrok, do czego pracownik został zobowiązany w wyniku przeprowadzonych badań profilaktycznych, pracodawca może ukarać pracownika karą porządkową.

Uprawnieniom pracodawcy we wskazanym zakresie odpowiadają zatem określone obowiązki nałożone na pracownika. Należy do nich świadczenie pracy w sposób sumienny i staranny oraz stosowanie się do poleceń pracodawcy, które dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami prawa pracy czy z umową o pracę. Do podstawowych obowiązków pracownika należy przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp, jak również ustalonej w zakładzie pracy organizacji pracy. Niestosowanie się pracownika do zaleceń lekarskich dotyczących noszenia okularów korygujących wzrok może być podstawą do zastosowania wobec zatrudnionego przepisów o pracowniczej odpowiedzialności porządkowej.

Zwrot pracownikowi pieniędzy za okulary a składki ZUS

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, w sytuacji gdy wyniki badań okulistycznych zarówno wstępnych, okresowych, jak i kontrolnych, przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (art. 229 Kodeksu pracy).

Podstawą do refundacji kosztów zakupów okularów jest orzeczenie lekarza medycyny pracy, wydane w następstwie przeprowadzenia badań profilaktycznych. Lekarz okulista musi więc wyraźnie zalecić stosowanie okularów korekcyjnych podczas pracy na danym stanowisku.

Biorąc pod uwagę lakoniczność i nieprecyzyjność przepisów w omawianym zakresie, pracodawcy w przepisach wewnątrzzakładowych mogą szczegółowo określać procedurę związaną z zapewnieniem okularów korekcyjnych. Mogą tam znaleźć się postanowienia dotyczące kwoty refundacji czy okresu używalności okularów. W celu uniknięcia sporu między stronami stosunku pracy warto w takich zasadach wskazać również termin, w jakim pracownik powinien złożyć wniosek o refundację kosztów związanych z zakupem okularów.

Forum Kadry

Podstawa prawna:

 • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe – Dz.U. Nr 148, poz. 973
 • art. 18, art. 100 § 2 pkt 3, art. 211 pkt 5, art. 212, art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 208

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA