REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Natalia Stawecka
Umowa zlecenia - zmiany. /fot. Fotolia
Umowa zlecenia - zmiany. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93). Stanowi ona alternatywną wobec umowy o pracę formę zatrudnienia, zaś jej elastyczny charakter umożliwia pracodawcom obniżenie kosztów zatrudnienia. Powoduje to, że jest to rozwiązanie najchętniej wybierane przez zatrudniających.

Autopromocja

Zgodnie z obecnym stanem prawnym zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Może on również dobrowolnie poddać się ubezpieczeniu zdrowotnemu. W ministerstwie pracy powstał plan stopniowej likwidacji umów zlecenia poprzez ich obowiązkowe oskładkowanie.

Zobacz również: Lewiatan proponuje zmiany w ozusowaniu umów zleceń

Zbieg kilku umów zlecenia

Zgodnie z założeniami projektu zleceniobiorca pracujący na podstawie kilku umów zlecenia będzie odprowadzał składki od tylu z nich, aż kwota wynagrodzenia z ich tytułu dosięgnie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w tym roku - 1680 zł brutto). Do oskładkowania kilku umów zlecenia dojdzie więc wtedy, gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Proponowana zmiana dąży do zwiększenia podstawy wymiaru stawki ubezpieczenia, co spowoduje jednocześnie wzrost wysokości składek. Nie będą one mogły być pobierane tylko od części kwoty na umowie. Bezpośrednim skutkiem tego rozwiązania ma być wzrost przyszłych emerytur przy jednoczesnym spadku obecnych dochodów zleceniobiorców.

Obecnie świadczenie pracy na podstawie kilku umów zlecenia nie obliguje do odprowadzania składek od każdej z nich - obowiązkowo ubezpieczeniom podlegamy z tytułu najwcześniej zawartej umowy. Podstawą składki jest przychód brutto wynikający z umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dalsze zmiany w roku 2016 i 2017

Plany resortu pracy mają bardziej dalekosiężny charakter: zakładają kontynuację podwyższania wysokości składek z tytułu umów zlecenia. W 2016 roku wysokość podstawy wymiaru wzrośnie: składki będą płacone na podstawie kwoty nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Od kolejnego roku zaś - tak samo, jak ma to miejsce obecnie w przypadku umów o pracę - od całej pensji (do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia).

Zobacz również: ZUS czy OFE?

Celem proponowanych zmian jest wyeliminowanie umów zlecenia, co według ministerstwa pracy ma doprowadzić do stabilizacji zatrudnienia oraz wzrostu liczby umów bezterminowych. Zmiany te spowodują bowiem wzrost kosztów zatrudnienia, co w efekcie zniechęci pracodawców do korzystania z tej formy zatrudnienia. Jednak zdaniem ekspertów ds. prawa pracy efekt może być odwrotny: wzrost kosztów zatrudnienia doprowadzi do wzrostu bezrobocia, rozszerzenia szarej strefy oraz wzrostu cen, m.in. dla zamawiających.

Wskazane zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Przewidywane jest także wprowadzenie podobnych rozwiązań w zakresie umowy o dzieło. Według szacunków MPiPS zmiana w oskładkowaniu umów zleceń zwiększy roczne wpływy składkowe do FUS o 350 mln zł.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA