| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia BHP > Szkolenie wstępne bhp

Szkolenie wstępne bhp

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy zatrudniającego nowego pracownika jest skierowanie go na szkolenie bhp. To tzw. wstępne szkolenie bhp. Jakie rodzaje szkoleń się wyróżnia?

Obowiązek przeprowadzenia wstępnych szkoleń bhp

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracodawca ma obowiązek przeszkolenia swoich pracowników w zakresie BHP. Szczegóły przeprowadzenia szkoleń BHP zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. (Dz.U.04.180.1860 z późn. zm.) Pierwszym szkoleniem BHP jakie pracodawca musi zorganizować  dla swoich pracowników jest szkolenie wstępne.

Polecamy: Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie musi mieć badania lekarskie

Rodzaje szkoleń wstępnych

Szkolenie wstępne dzielimy na:

  • Instruktaż ogólny– zapewnia uczestnikom poznanie podstawowych przepisów BHP zawartych w Kodeksie Pracy, zasad udzielania pierwszej pomocy ale również regulaminów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie pracy. Instruktaż ogólny może przeprowadzić pracownik służby BHP lub inna osoba działająca na zlecenie pracodawcy pełniąca zadania tej służby.
  • Instruktaż stanowiskowy zapewnia uczestnikom zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach, ryzykiem zawodowym, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy. Instruktaż powinno się przeprowadzić za każdym razem kiedy zmieniają się warunki pracy np. techniczno-organizacyjne ale również dla pracownika który zmienia stanowisko pracy. W przypadku gdy pracownik wykonuje pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż na każdym z nich. Instruktaż ogólny może przeprowadzić pracodawca lub inna osoba kierująca pracownikami jeżeli posiada odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz przeszkolenie w zakresie prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Zobacz także: Co pracodawca powinien wiedzieć kierując pracownika na badania?

Szkolenia w formie instruktażu

Szkolenie wstępne może być przeprowadzone tylko i wyłącznie w formie instruktażu. Należy je zorganizować przed dopuszczeniem do pracy nowo zatrudnionych pracowników, jak również studentów odbywających praktykę zawodową oraz uczniów szkół zawodowych zatrudnionych w celu odbycia nauki zawodu.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Ekspert:

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Autor:

Prezes Zarządu / Specjalista ds. BHP - iBHP Sp. z o.o.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Szkolenia wstępne bhp. /Fot. Fotolia
Szkolenia wstępne bhp. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »