REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Natalia Stawecka
Opieka. /fot. Shuttershock
Opieka. /fot. Shuttershock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.

Zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne przyznawane są na podstawie przepisów tego samego aktu prawnego - ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Autopromocja

Komu przysługują?

Zasadniczą różnicę pomiędzy świadczeniami można zauważyć patrząc na krąg odbiorców uprawnionych do świadczeń.
Zasiłek pielęgnacyjny otrzyma:
• niepełnosprawne dziecko,
• osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeśli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• osoba, która ukończyła 75 lat,
• osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeśli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne otrzyma:
• matka albo ojciec,
• inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny,
• opiekun faktycznemu dziecka.

Zobacz również: Świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r.

Warunki otrzymania

Celem przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest częściowe pokrycia wydatków, związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niemożnością samodzielnej egzystencji danej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienie do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego związane jest z  rezygnacją z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad inną osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Ponadto przesłanką przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest konieczność sprawowania stałej lub długotrwałej opieki bądź pomocy drugiej osobie w związku z jej znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatkowy wymóg stanowi fakt, iż świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko wówczas, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
• nie później niż do ukończenia przez nią 18. roku życia,
• w trakcie trwania nauki w szkole lub w szkole wyższej, nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Wysokość świadczenia

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicę pomiędzy omawianymi świadczeniami stanowi ich wysokość. Kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł miesięcznie, zaś świadczenie pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r. wynosi 1000 zł. Od 1 stycznia 2015 r. jego wysokość ma wzrosnąć do 1200 zł, zaś z dniem 1 stycznia 2016 r. – 1300 zł. Zgodnie z zapowiedziami rządu w przyszłości ma ona zrównać się z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA