reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Inne > Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego czekają jeszcze dwa momenty, w których kwota ta wzrośnie: od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. oraz od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. Pod koniec tego procesu wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie wynosiła 1300 zł netto (1703 zł brutto, w tym 403 zł przeznaczone na składki na ubezpieczenia społeczne). Obecnie otrzymują oni z tego tytułu 800 zł (1121 zł brutto) oraz 200 zł w ramach pomocy rządowej. W przyszłym roku zaś wysokość świadczenia będzie równa 1200 zł netto (1576 zł brutto). Na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych w kolejnych latach wysokość świadczenia pielęgnacyjnego podlegała będzie corocznej waloryzacji z dniem 1 stycznia.

Świadczenie pielęgnacyjne po 2016 r.

Waloryzacja przebiegać będzie na podstawie wskaźnika opartego o procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, który obowiązywać będzie 1 stycznia każdego roku, w odniesieniu do jego wysokości obowiązującej w dniu 1 stycznia poprzedzającego roku. Rozwiązanie to ma stanowić dodatkową gwarancję dla tych, którzy obawiają się, że wpisanie do ustawy konkretnej kwoty wyższego świadczenia nie jest korzystne dla opiekunów, gdyż nie zapewnia powiązania z minimalną kwotą wynagrodzenia za pracę.

Redakcja poleca: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Uprawnieni nie będą musieli spełniać żadnych dodatkowych formalności – gmina bądź ośrodek pomocy społecznej będą z urzędu uwzględniać zmiany, jakie nastąpią i od razu wypłacać wyższą sumę.

Kto jest uprawniony do pobierania świadczenia?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie określonym grupom osób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do jego pobierania uprawnieni są:

Aby móc skorzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego, wymienione powyżej osoby będą musiały spełnić dodatkowy warunek: świadczenie przysługiwać im będzie tylko w sytuacji, w której zrezygnują z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, zaś wobec osoby tej konieczne jest sprawowanie stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy w związku z jej znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, jak również stały współudział na co dzień opiekuna w procesie jej leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dodatkowo świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest tylko wówczas, gdy niepełnosprawność osoby, nad którą uprawniony sprawuje opiekę, powstała:

  • nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama