Dodatek dla niepełnoetatowca za godziny ponadwymiarowe
21 kwi 2009
Jeśli umowa o pracę tak przewiduje, osobom zatrudnionym na części etatu przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych mimo pracy poniżej 8 godzin na dobę.
Zasady ponoszenia kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy
20 kwi 2009
Między pracodawcą a pracownikiem może dojść do sporu w zakresie łączącego ich stosunku pracy. Mówimy wtedy o sporze indywidualnym, który należy wyraźnie odróżnić od sporu zbiorowego. Ten drugi toczy się między pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe a pracodawcą lub grupą pracodawców i dotyczy zbiorowych warunków pracy, płacy lub innych świadczeń.
Miejsce pracy pracownika mobilnego
17 kwi 2009
Miejscem pracy pracownika stale przemieszczającego się może być obszar, na którym jego pracodawca prowadzi działalność, np. terytorium Unii Europejskiej.
Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę
17 kwi 2009
Pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie, nawet wtedy gdy wcześniej dokonał wypowiedzenia umowy o pracę.
Indywidualny rozkład czasu pracy
16 kwi 2009
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy. Musi przy tym pamiętać, aby nie naruszać przepisów o czasie pracy.
Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy
15 kwi 2009
Przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądowego pracownik, który zgłosił gotowość do jej wykonywania, ma prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania do pracy.
Jak sporządzić zakres czynności pracownika
14 kwi 2009
Zawarcie w umowie o pracę postanowienia, że pracownik ma wykonywać inne polecenia przełożonego, nie upoważnia pracodawcy do dowolnego kształtowania zakresu obowiązków pracownika.
Obowiązki pracodawców przy zatrudnieniu 20 pracowników
10 kwi 2009
Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zobowiązany jest m.in. do wprowadzenia regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania oraz do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika
09 kwi 2009
Za wyrządzenie przez pracownika podczas wykonywania obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej do jej naprawienia zobowiązany jest pracodawca. Pracownik jednak na podstawie Kodeksu pracy ponosi odpowiedzialność wobec pracodawcy.
Co zamiast telepracy
08 kwi 2009
Telepraca to nie jedyna forma zatrudnienia, która pozwala obniżyć koszty pracy. Wymierne korzyści finansowe może przynieść również zatrudnienie pracowników tymczasowych czy job-sharing.
Pracownik przebywający w więzieniu
07 kwi 2009
Pracodawca, rozwiązując umowę z pracownikiem przebywającym w więzieniu, musi pamiętać, że zwolniony może zostać pracownik, który popełnił przestępstwo uniemożliwiające dalsze wykonywanie zawodu.
Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników
06 kwi 2009
Pracodawca, który jest upoważniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, może w trakcie zwolnienia lekarskiego kontrolować pracownika. Taką kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, np. pracownik działu kadr, w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika.
Finansowanie żłobków i przedszkoli z funduszu socjalnego
03 kwi 2009
Od 1 stycznia br. pojawiła się nowa możliwość wykorzystania środków z zfśs - pracodawcy mogą finansować tworzenie nowych ośrodków opieki nad dziećmi.
Jak ustalać składkę wypadkową od 1 kwietnia 2009 r.
02 kwi 2009
1 kwietnia 2009 r. rozpoczął się nowy rok składkowy, w którym obowiązują nowe wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, którym ZUS nie wyznaczy stopy procentowej składki na to ubezpieczenie, są zobowiązani samodzielnie ustalić jej wysokość na najbliższy rok składkowy.
W jaki sposób można zmieniać przepisy wewnątrzzakładowe
01 kwi 2009
Trudna sytuacja ekonomiczna zmusza pracodawców do zmiany obowiązujących w zakładzie przepisów wewnętrznych, np. regulaminu pracy czy regulaminu wynagrodzeń. Dokonując zmiany przepisów wewnętrznych pracodawcy mogą pozbawić pracowników dodatkowych świadczeń, które były im przyznane na podstawie wewnątrzakładowych regulacji.
Co grozi pracodawcy za odmowę wykonania wyroku sądu
31 mar 2009
Pracodawca, który uchyla się od dobrowolnego wykonania wyroku sądu pracy, naraża się na dodatkowe koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym.
Emerytura w przypadku okresów ubezpieczenia za granicą
30 mar 2009
W przypadku posiadania okresów ubezpieczenia za granicą wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego składa się w kraju, w którym zainteresowany ma stały adres zamieszkania.
Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego pracownika
27 mar 2009
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych ze śmiercią jego pracownika. Część z tych obowiązków jest analogiczna do czynności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy, np. pracodawca musi wydać świadectwo pracy, wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wystawić deklarację PIT. Dodatkowo pracodawca musi wypłacić osobom uprawnionym odprawę pośmiertną.
Studia podyplomowe i MBA szansą na awans
26 mar 2009
Studia podyplomowe lub MBA stają się dla wielu osób naturalnym elementem obowiązkowej edukacji. Dla haerowca są istotnym narzędziem podnoszenia kwalifikacji zawodowych - nie tylko pracowników, lecz także własnych.
Dla kogo "trzynastki"
25 mar 2009
Pracodawcy z jednostek sfery budżetowej do 31 marca br. powinni wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jak wypłacać wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikom, którzy ukończyli 50 lat
23 mar 2009
Od 1 lutego 2009 r. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mają prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego w roku kalendarzowym. Pracodawcy finansują pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego pracownikom, którzy 50 lat ukończyli w 2008 r. lub wcześniej. Za pozostały okres osoby te mają prawo do zasiłku chorobowego.
Jak uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę
20 mar 2009
Prawidłowo dokonane rozwiązanie umowy o pracę pozwala pracodawcy uniknąć kosztów procesu, w sytuacji gdy pracownik odwoła się do sądu pracy.
Umowa o pracę na zastępstwo
19 mar 2009
Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie zmieniające dla związkowca
17 mar 2009
Warunki wynagradzania członków organizacji związkowych zawarte w układzie zbiorowym pracy mogą zostać zmienione decyzją pracodawcy. W tym zakresie działaczom związkowym ochrona nie przysługuje.
Weksel w prawie pracy
16 mar 2009
Przepisy Kodeksu pracy nie wyłączają możliwości zabezpieczenia
wekslowego roszczeń zakładu pracy przeciwko pracownikowi o
wynagrodzenie z tytułu szkody w mieniu powierzonym pracownikowi.
Podróż służbowa a oddelegowanie
13 mar 2009
Tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić przez oddelegowanie pracownika na określony czas do innej miejscowości bądź przez wydanie pracownikowi polecenia odbycia podróży służbowej do wskazanej w poleceniu miejscowości.
Zatrudnienie pracownika w formie telepracy
12 mar 2009
Pracodawca, zatrudniając telepracownika, musi pamiętać o zawarciu w umowie o pracę dodatkowych postanowień, np. określić sposoby przekazywania wyników pracy pracownika.
Odpowiedzialność za wykroczenia
11 mar 2009
Do najczęstszych wykroczeń przeciwko prawom pracownika należy zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Grzywna za wykroczenia przeciwko prawom pracownika wynosi od 1000 do 30 000 zł.
Emerytury kapitałowe
10 mar 2009
Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara.
Nowe zasady dofinansowania zatrudniania niepełnosprawnych
04 mar 2009
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe zasady przyznawania pomocy publicznej z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe formy pomocy polegające na wypłacie pracodawcom dofinansowań do wynagrodzeń oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych zostały zastąpione wyłącznie dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony
02 mar 2009
Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.
Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących
27 lut 2009
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba prowadząca działalność gospodarczą.
Wynagrodzenie za przestój dla pracujących na akord
26 lut 2009
Wynagrodzenie za przestój dla pracowników pracujących na akord zależy od tego, czy otrzymują również wynagrodzenie stałe lub godzinowe czy też nie.
Telepraca szansą dla pracodawców i pracowników
26 lut 2009
Telepraca stworzyła pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy, a tym samym na osiągnięcie znacznej poprawy wydajności. Pracownicy zaś korzystają z możliwości pracy w domu, dzięki czemu oszczędzają czas i pieniądze na przejazdy. Nic dziwnego, że wzrasta liczba pracodawców i telepracowników zainteresowanych tą formą organizacji pracy. W obecnych czasach kryzysu w wielu przypadkach telepraca może okazać się koniecznością.
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
25 lut 2009
Pojęcie „urlop okolicznościowy” nie jest do końca zgodne z przepisami prawa pracy. Nazwą tą określa się niektóre zwolnienia z pracy w szczególnych sytuacjach rodzinnych i osobistych, za które przysługuje wynagrodzenie.
Jak skrócić okres wypowiedzenia
25 lut 2009
Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może swoją decyzją skrócić ten okres.
Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji
25 lut 2009
Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.
Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego
24 lut 2009
Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.
Rozliczenie roczne pracownika
19 lut 2009
Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi.
Zasady przechowywania dokumentów ubezpieczeniowych
19 lut 2009
Płatnik składek ma obowiązek prowadzić dokumentację ubezpieczeniową każdej osoby, którą zgłasza do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. ZUS czy np. inspekcja pracy mogą zażądać od płatnika udostępnienia dokumentacji ubezpieczeniowej wszystkich osób, które płatnik zgłasza do ubezpieczeń, lub poszczególnych osób.
Jak obniżyć koszty zagranicznych podróży służbowych
19 lut 2009
Kryzys ekonomiczny wymusza na firmach poszukiwanie sposobów na obniżanie kosztów swojej działalności. Pracodawca redukując koszty może zrezygnować ze świadczeń, które w powszechnym odczuciu pracowników mają charakter dodatkowy. Są to np. świadczenia związane z podróżami służbowymi, zwłaszcza zagranicznymi. Oszczędności pracodawcy związane z redukcją kosztów takich podróży mogą być znaczne.
Jak udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych
16 lut 2009
Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w tym terminie, pracodawca powinien udzielić go najpóźniej do 31 marca następnego roku. Pracodawca, który nie udzieli urlopu wypoczynkowego do końca kwartału następnego roku, może zostać ukarany grzywną od 1000 do 30 000 zł.
Przychody zwolnione ze składek
11 lut 2009
Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników wchodzą wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
Choroba pracownika - problem pracodawcy
10 lut 2009
Kodeks pracy daje pracownikowi zwolnionemu bez jego winy możliwość powrotu do pracy po zakończeniu choroby, która spowodowała rozwiązanie umowy.
Przejście zakładu pracy - obowiązki pracodawcy
06 lut 2009
Przejście zakładu pracy lub jego części wiąże się dla pracodawców - zarówno dotychczasowego, jak i nowego - z określonymi obowiązkami oraz nakłada na nich odpowiedzialność prawną. Do czego kodeks pracy obliguje przejmującego, a do czego jest zobowiązany właściciel firmy przejmowanej?
Jakich informacji można żądać od kandydata do pracy
05 lut 2009
Regułą w procesach rekrutacji stają się bardzo szczegółowe formularze, które wypełniają kandydaci do pracy. Przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają jednak pracodawcom na pełną dowolność w żądaniu informacji od kandydatów do pracy. Żądanie określonych informacji musi wynikać wprost z przepisów.
Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy
04 lut 2009
Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).
Komu przysługuje prawo do „trzynastki”
04 lut 2009
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane „trzynastką”, przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Inni pracodawcy mogą dobrowolnie wypłacać „trzynastkę”. W tym celu w wewnątrzzakładowych przepisach płacowych muszą ustalić (dowolnie) wysokość takiego świadczenia, termin jego wypłaty oraz zasady nabywania do niego prawa.
Informacja dla płatnika składek o zmianie tytułu do ubezpieczeń
04 lut 2009
Zleceniodawca może żądać zawarcia w umowie zlecenia lub w odrębnym oświadczeniu zapisu o obowiązku informowania przez zleceniobiorcę o swojej sytuacji w zakresie ubezpieczeń. Ma to wpływ na zakres ubezpieczeń, którymi jest objęty zleceniobiorca, i zakres obowiązków płatnika składek. Prawo do zawarcia umowy zlecenia o takiej treści wynika z zasady swobody zawierania umów.
Naruszenie przepisów w zakresie wynagrodzeń
03 lut 2009
Naruszanie przepisów prawa pracy w zakresie wynagrodzeń może polegać na niewypłaceniu wynagrodzenia, niezachowaniu w tajemnicy jego wysokości czy naruszeniu przepisów o dyskryminacji przy wynagradzaniu pracowników.