REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy

Dorota Twardo

REKLAMA

Przywrócony do pracy na skutek orzeczenia sądowego pracownik, który zgłosił gotowość do jej wykonywania, ma prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania do pracy.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za jeden miesiąc (art. 47 k.p.). Jeżeli jednak do pracy został przywrócony pracownik w wieku przedemerytalnym, pracownica w ciąży lub na urlopie macierzyńskim albo pracownik, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy przepisu szczególnego, wówczas wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Autopromocja

Od okresu, za który pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, pracodawca ma prawo odliczyć:

 • okresy pobierania zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego (wyrok SN z 19 kwietnia 1996 r., I PK 158/05),
 • okresy pobierania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (wyrok SN z 16 sierpnia 2005 r., I PK 11/05).

Na prawo do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy nie ma natomiast wpływu uzyskiwanie w okresie pozostawania bez pracy:

 • zarobków u innego pracodawcy (wyrok SN z 27 lutego 2007 r., II PK 211/06),
 • wynagrodzenia z tytułu umów o charakterze cywilnoprawnym.

Ustalanie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

W celu prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, przysługującego pracownikowi przywróconemu do pracy, niezbędne jest zastosowanie zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop (§ 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania. Zasady te zostały z kolei uregulowane w § 14-19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego.

A zatem wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy ustala się z wyłączeniem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
 • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

WAŻNE!

Licząc wynagrodzenie dla przywróconego pracownika, nie należy ustalać wynagrodzenia za 1 dzień (stosując współczynnik urlopowy na dany rok), lecz procedurę obliczania trzeba zakończyć po ustaleniu średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Tak obliczone wynagrodzenie mnoży się przez liczbę miesięcy, za które zostało ono pracownikowi przyznane.

Przykład

30 września 2008 r. w trybie dyscyplinarnym została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. Pracownik ten wyrokiem sądu został przywrócony do pracy 3 kwietnia 2009 r.

Jak ustalić wysokość pensji za czas przywrócenia do pracy, jeśli zgodnie z orzeczeniem sądowym pracownikowi należy wypłacić 3-miesięczne wynagrodzenie?

Pracownik w okresie zatrudnienia otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienne premie miesięczne.

Pensję za czas pozostawania bez pracy będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie z okresu ostatnich 3 miesięcy zatrudnienia pracownika, tj. z okresu od lipca do września 2008 r.

Ustalając jego wysokość, należy uwzględnić następujące zasady:

składniki ustalone w stałej stawce miesięcznej należy uwzględnić w wysokości należnej we wrześniu 2008 r., tj. 3200 zł,

zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc należy uwzględnić w przeciętnej wysokości z okresu ostatnich 3 miesięcy pracy pracownika, tj. z okresu od lipca do września 2008 r.

Załóżmy, że w powyższym okresie pracownik otrzymał następujące premie:

2251 zł - w lipcu 2008 r.,

1329 zł - w sierpniu 2008 r.,

1200 zł - we wrześniu 2008 r.,

a w okresie od 10 do 19 września 2008 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim.

A zatem sumujemy otrzymane przez pracownika w okresie 3 miesięcy premie:

2251 zł + 1329 zł + 1200 zł = 4780 zł.

Ponieważ pracownik we wrześniu przebywał na zwolnieniu lekarskim, w okresie 3 miesięcy przepracował 57 dni, a powinien przepracować 65 dni, trzeba jego premie dopełnić. W tym celu:

wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy dzielimy przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało:

4780 zł : 57 dni = 83,86 zł,

otrzymany wynik mnożymy przez liczbę dni, które pracownik przepracowałby zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy:

83,86 zł x 65 dni = 5450,90 zł.

Dopełnione 3-miesięczne wynagrodzenie należy podzielić przez 3:

5450,90 zł : 3 = 1816,97 zł.

Otrzymana kwota to przeciętna premia z okresu od lipca do września 2008 r.

W kolejnym etapie sumujemy wynagrodzenie ze stałych i zmiennych składników:

3200 zł + 1816,97 zł = 5016,97 zł.

Otrzymana kwota to średnie miesięczne wynagrodzenie.

Ponieważ sąd zasądził na rzecz pracownika 3-miesięczne odszkodowanie, przy ustaleniu wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy średnie miesięczne wynagrodzenie należy pomnożyć przez 3:

5016,97 zł × 3 = 15 050,91 zł.

Za czas przywrócenia do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 15 050,91 zł.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest świadczeniem bezpośrednio związanym ze stosunkiem pracy. Pracodawca dokonujący wypłaty tego wynagrodzenia powinien obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie uwzględnić te kwoty w przekazanej podatnikowi informacji o dochodach PIT-11. Od należnego pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy pracodawca powinien również zapłacić składki ZUS.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA