| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Choroba pracownika - problem pracodawcy

Choroba pracownika - problem pracodawcy

Kodeks pracy daje pracownikowi zwolnionemu bez jego winy możliwość powrotu do pracy po zakończeniu choroby, która spowodowała rozwiązanie umowy.

W miarę swoich możliwości pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika, którego zwolnił w trybie art. 53 k.p., a który w ciągu 6 miesięcy od zwolnienia zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn (art. 53 § 5 k.p.). Uprawnienie to przysługuje tylko temu pracownikowi, który, zgłaszając się do pracodawcy, jest zdolny do pracy.

WAŻNE!

Artykuł 53 § 5 k.p. stosuje się odpowiednio do pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli zgłosi pracodawcy swój powrót niezwłocznie po wyczerpaniu tego świadczenia, choćby nastąpiło to po upływie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy (art. 20 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia w razie choroby lub macierzyństwa).

Kodeks pracy nie definiuje, jak należy oceniać możliwości pracodawcy dotyczące ponownego zatrudnienia pracownika. Pomocne jest więc orzecznictwo Sądu Najwyższego (np. wyrok z 12 stycznia 1998 r., I PKN 459/97). Wynika z niego, że oceniając możliwość ponownego zatrudnienia pracownika, który został zwolniony na podstawie art. 53 k.p., należy uwzględniać zarówno okoliczności dotyczące pracodawcy, jak i tego pracownika. Może się okazać, że pracodawca po zwolnieniu pracownika zatrudnił na stałe jego dotychczasowego zastępcę, a nie ma innego wolnego stanowiska pracy.

Pracodawca musi być jednak przygotowany na to, że pracownik może skierować przeciw niemu sprawę do sądu pracy, twierdząc, że ten ma możliwość ponownego zatrudnienia, ale bezzasadnie nie chce tego uczynić.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »