REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za przestój dla pracujących na akord

Dorota Twardo

REKLAMA

Wynagrodzenie za przestój dla pracowników pracujących na akord zależy od tego, czy otrzymują również wynagrodzenie stałe lub godzinowe czy też nie.

Początek roku to dla wielu firm czas przestojów i wątpliwości, jak liczyć wynagrodzenie za czas gotowości do pracy, szczególnie w odniesieniu do pracowników, których pensje zależą od liczby wykonanych produktów czy usług. W okresie przestoju nie świadczą oni pracy, ale trzeba im zapłacić za czas gotowości do pracy.

Autopromocja

Na wstępie należy zaznaczyć, że pracownikowi za czas przestoju przysługuje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy był on gotów do jej wykonywania, a przestój nastąpił z przyczyn niezawinionych przez niego i jednocześnie dotyczących pracodawcy. Gdy przestój został zawiniony przez pracownika, przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie za pracę rzeczywiście wykonaną.

Zasady

Za czas niewykonywania pracy wskutek niezawinionego przez pracownika przestoju za pracę wykonaną przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania (określonego stawką godzinową lub miesięczną), a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia, jednak nie mniej niż płaca minimalna. Sposób ustalania wynagrodzenia za przestój zależy od tego, czy pracujący na akord wynagradzany jest jedynie według stawki akordowej, czy też obok tej stawki przysługuje mu pensja określona w stawce miesięcznej bądź godzinowej, a akord jest swoistym dodatkiem do tego wynagrodzenia.

Pensja mieszana

W sytuacji gdy akord przysługuje pracownikowi obok stałej płacy zasadniczej określonej w stawce miesięcznej bądź godzinowej, wówczas tylko wynagrodzenie miesięczne bądź godzinowe stanowi podstawę ustalenia pensji za czas przestoju. W wynagrodzeniu przestojowym nie uwzględnia się żadnych innych składników pensji, nawet jeśli systematycznie przysługiwały i były wypłacane pracownikowi. „Do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 § 1 k.p. nie mają zastosowania zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop i wobec tego w wynagrodzeniu tym nie mogą być uwzględnione inne składniki niż te, które wynikają z zaszeregowania pracownika i są określone stawką godzinową lub miesięczną” - wyrok SN z 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00.

A zatem, aby uzyskać wynagrodzenie za 1 godzinę przestoju pracownika tak wynagradzanego, należy pominąć płacę akordową, a obliczeń dokonać na podstawie wynagrodzenia w stawce miesięcznej lub godzinowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej stawkę tę trzeba podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym miał miejsce przestój. Tak obliczoną stawkę za 1 godzinę przestoju należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

Obliczenia są jeszcze prostsze, gdy wynagrodzenie określone jest w stawce godzinowej. Wtedy polegają na pomnożeniu tej stawki przez liczbę godzin przestoju.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Przykład

W marcu 2009 r. przez 12 dni (96 godzin) pracownik nie świadczył pracy w związku z niezawinionym przez niego przestojem. Jak obliczyć wynagrodzenie za czas tej przerwy w pracy, jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3400 zł oraz wynagrodzenie uzależnione od efektów pracy, określone w stawce akordowej?

Jeśli pensja pracownika składa się ze stawek akordowych oraz wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika określonego stawką miesięczną, wówczas przy ustalaniu kwoty pensji za czas przestoju uwzględnia się jedynie płacę zasadniczą.

Ustalamy wynagrodzenie za czas przestoju.

W tym celu:

płacę pracownika określoną w stawce miesięcznej dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym miał miejsce przestój, czyli w marcu 2009 r. (tj. 176 godzin):

3400 zł : 176 godzin = 19,32 zł/godz.,

otrzymaną stawkę za 1 godzinę pracy mnożymy przez liczbę godzin przestoju:

19,32 zł/godz. x 96 godzin przestoju = 1854,72 zł.

Tylko praca na akord

Jeszcze inaczej ustala się pensję za czas przestoju w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje jedynie wynagrodzenie akordowe.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w systemie akordowym i nie ma wyodrębnionego wynagrodzenia wynikającego ze stawki osobistego zaszeregowania, wówczas za czas przestoju przysługuje mu 60% wynagrodzenia. Przy obliczaniu tego wynagrodzenia należy stosować rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Autopromocja

W związku z tym podstawę wyliczenia wynagrodzenia za czas przestoju ustala się z 3 miesięcy (bądź 12 w przypadku znacznego wahania składników) poprzedzających miesiąc, w którym miał miejsce przestój. Następnie, aby obliczyć należność za 1 godzinę pracy według zmiennych elementów pensji, wynagrodzenie ustalone jak za urlop dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wylicza się 60% tej stawki. Na koniec stawkę za godzinę przestoju mnoży się przez liczbę godzin przestoju.

Przykład

Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy wynagradzany jest według stawek akordowych. W kwietniu 2009 r. pracownik nie świadczył pracy z powodu przestoju przez 8 dni (64 godziny). Jak obliczyć wynagrodzenie za czas przestoju, jeżeli wynagrodzenie akordowe pracownika wynosiło:

w marcu 2009 r. - 2952 zł,

w lutym 2009 r. - 2791 zł,

w styczniu 2009 r. - 2825 zł,

a pracownik przepracował odpowiednio:

176 godzin - w marcu 2009 r.,

160 godzin - w lutym 2009 r.,

168 godziny - w styczniu 2009 r.

Aby obliczyć wynagrodzenie za czas przestoju, ustalamy:

wynagrodzenie za okres 3 miesięcy - w tym celu sumujemy wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających przestój:

2952 zł + 2791 zł + 2825 zł = 8568 zł,

czas przepracowany w okresie 3 miesięcy - sumujemy czas przepracowany w ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym miał miejsce przestój:

176 godzin + 160 godzin + 168 godziny = 504 godziny,

wynagrodzenie za 1 godzinę pracy - wynagrodzenie z okresu 3 miesięcy poprzedzających przestój dzielimy przez czas przepracowany w okresie tych 3 miesięcy:

8568 zł : 504 godziny = 17,00 zł/godz.,

60% ustalonej stawki godzinowej - wynagrodzenie za 1 godzinę pracy mnożymy przez 60%:

17,00 zł/godz. x 60% = 10,20 zł/godz.,

wynagrodzenie za 8 dni (64 godziny) przestoju - wynagrodzenie za 1 godzinę przestoju mnożymy przez liczbę godzin przestoju:

10,20 zł/godz. x 64 godziny = 652,80 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  Narzędzia do analizy kompetencji: Kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga precyzyjnej oceny kompetencji pracowników. Narzędzia do analizy kompetencji stają się nieodzownym elementem strategii personalnej, umożliwiając organizacjom zidentyfikowanie mocnych stron pracowników oraz obszarów do rozwoju. 

  REKLAMA