Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu
22 wrz 2008
W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?
Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę
22 wrz 2008
W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?
Reforma emerytalna
22 wrz 2008
Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.
Emerytura nauczycielska w trzech wariantach
10 wrz 2008
Ubezpieczeni urodzeni
po 31 grudnia 1948 r., którzy 1 stycznia 1999 r. posiadają okresy
składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla
mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej
stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - mogą przejść na emeryturę
wcześniejszą w obniżonym o 5 lat wieku emerytalnym.
Wcześniejsza emerytura dla pracownika samorządowego
10 wrz 2008
Pracuję jako pracownik samorządowy mianowany od 26 lat. W grudniu 2008 r. skończę 60 lat, czy będę mógł wówczas przejść na emeryturę?
Uchwała SN z dnia 8 maja 2008 r., sygn. I UZP 1/08
09 wrz 2008
Ubezpieczona, pobierająca wcześniejszą emeryturę przyznaną na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 stycznia 1990 r. w sprawie wcześniejszych emerytur dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 27), która po nabyciu po 1 lipca 2004 r. prawa do emerytury na podstawie art. 27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst : Dz.U. z 2004 r., Nr 39, poz. 353 ze zm.) podlegała przez co najmniej 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym lub rentowym ma prawo do ustalenia wysokości emerytury według kwoty bazowej z daty zgłoszenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury zarówno w zakresie tzw. części socjalnej, jak i części stażowej emerytury (art. 53 ust. 1 i 4 w związku z art. 110 tej ustawy).
Czy przychód z tytułu umowy o dzieło wpływa na zawieszenie renty socjalnej
26 sie 2008
Chcemy zawrzeć umowę o dzieło na tłumaczenie tekstów z języka fińskiego z osobą, która ma prawo do renty socjalnej. Podpisanie umowy osoba ta uzależniła od tego, czy nadal będzie miała prawo do renty socjalnej. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło nie będą odprowadzane żadne składki do ZUS, tylko podatek od osób fizycznych. Czy o zawarciu tej umowy trzeba informować ZUS? Czy otrzymane wynagrodzenie może mieć wpływ na rentę socjalną? Umowa zostanie zawarta na określony czas, jednak wynagrodzenie wypłacimy dopiero po otrzymaniu tłumaczenia.
Dwie odprawy
18 sie 2008
Pracownikowi odchodzącemu na emeryturę w ramach zwolnień grupowych należy się zarówno odprawa emerytalna, jak i odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Dla pracodawcy oznacza to, że taki pracownik może otrzymać nawet 4-miesięczne wynagrodzenie.
Ubezpieczenie przedsiębiorcy na rencie
18 sie 2008
Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które wykonują działalność gospodarczą, od 1 stycznia 2008 r. zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.
O jakich przychodach powiadomić ZUS (cz. 1)
18 sie 2008
Zarówno płatnik, jak i świadczeniobiorca mają obowiązek powiadomienia ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i wysokości osiąganego przychodu przez emeryta lub rencistę.
Zakaz zrzeczenia się odprawy emerytalnej
18 sie 2008
Pracownicy odchodzący na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy mają prawo do otrzymania odprawy pieniężnej od swoich pracodawców. Odprawa ta korzysta z ochrony takiej jak wynagrodzenie.
Odprawa pieniężna nauczyciela
18 sie 2008
Jestem nauczycielem w szkole podstawowej i mam 30-letni okres zatrudnienia, w tym jako nauczyciel 25 lat. Podczas badań okresowych lekarz stwierdził, że jestem niezdolny do pracy na stanowisku nauczyciela. Pracodawca rozwiązał ze mną stosunek pracy i wypłacono mi odprawę w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Złożyłem wniosek o emeryturę, którą uzyskałem. Czy w tej sytuacji mogę wystąpić o odprawę emerytalną dla nauczycieli?
Zaniżona wartość wynagrodzenia
18 sie 2008
Jestem na emeryturze od ponad 3 lat. W tym roku zorientowałem się, że pracodawca, kompletując dokumenty do ZUS, podał zaniżoną wartość mojego wynagrodzenia otrzymywanego w okresie ostatnich 3 lat (nie wliczył dodatku stażowego). Chciałbym wystąpić o ponowne naliczenie emerytury i żądać odszkodowania od pracodawcy. Czy mam szanse?
"Immunitet" odprawy emerytalnej i rentowej
18 sie 2008
Odprawa przysługująca pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę korzysta z takiej samej ochrony prawnej jak wynagrodzenie za pracę.
Nauczyciel emerytem (cz. 2)
18 sie 2008
Decydujące znaczenie przy ustalaniu emerytury ma długość stażu ubezpieczeniowego i wysokość osiąganych zarobków w latach, które zostały przyjęte do ustalenia emerytury.
Nauczyciel emerytem (cz. 1)
18 sie 2008
Rok 2008 to ostatni rok, który daje możliwość skorzystania z przejścia na wcześniejszą emeryturę, obliczaną według dotychczasowych zasad, zapewne znacznie korzystniejszych od nowych.
Prawo do odprawy emerytalno-rentowej
18 sie 2008
Pracodawca zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej lub rentowej, jeżeli pracownik już ją otrzymał, np. w innym miejscu pracy.
ZUS doliczy do emerytury pracę w USA i Kanadzie
18 sie 2008
Około 70 tys. osób, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będzie mogło uwzględnić ten okres przy ubieganiu się o emeryturę w ZUS.
Obowiązki przedsiębiorcy
18 sie 2008
Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.
Odprawa emerytalna
18 sie 2008
Jednej z naszych pracownic skończyła się terminowa umowa o pracę. Pracownica poinformowała nas, że z powodu nieprzedłużenia tej umowy zamierza przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy w takim przypadku powinniśmy wypłacić jej odprawę emerytalną?
Odprawa emerytalna a świadczenie urlopowe
14 sie 2008
W dniu 31 lipca br. przechodzę na emeryturę nauczycielską po wykorzystaniu w naturze 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (placówka nieferyjna). Złożyłam wniosek do dyrektora o wypłatę świadczenia urlopowego, którego mi odmówiono, uzasadniając to faktem, że takie świadczenie mi się nie należy, ponieważ w związku z przejściem na emeryturę naliczono już mi odprawę emerytalną. Czy pracodawca postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Przywrócenie prawa do renty
14 sie 2008
Ubezpieczony, który utracił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu poprawy stanu zdrowia, może ponownie uzyskać do niej prawo, jeśli w ciągu 18 miesięcy znów stał się niezdolny do pracy.
Wcześniejsze emerytury dla mężczyzn
14 sie 2008
Mężczyźni urodzeni przed 1949 r., którzy ukończyli lub w tym roku ukończą 60 lat oraz posiadają 35-letni staż pracy, będą mogli skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę.
II filar-obowiązkowy
12 sie 2008
Uczestnictwo w otwartych funduszach emerytalnych jest obowiązkowe, a obowiązek ten jest zgodny z konstytucją - tak orzekł Sąd Najwyższy.
Kiedy 55-letnia kobieta może przejść na emeryturę
12 sie 2008
Mam 55 lat. Jestem sekretarką w dość dużej firmie ze stażem pracy 35 lat. ZUS odprowadza na II filar wpłacane przez pracodawcę składki, gdyż w 1999 r. zawarłam umowę z funduszem emerytalnym. Czy pomimo to mogę zrezygnować z ofe i uzyskać wcześniejszą emeryturę? Czy gdybym nie chciała jeszcze odchodzić z pracy i przechodzić na emeryturę, to pracodawca może mnie do tego jakoś zmusić? Chciałabym zaznaczyć, że wyniki testów oceniających moje predyspozycje i przydatność do pracy na obecnym stanowisku wypadły dla mnie bardzo dobrze. A co by było, gdyby ZUS przyznał mi emeryturę, a pracodawca pozwolił dalej pracować?
Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 2)
12 sie 2008
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie emerytur podlegających koordynacji wspólnotowej, po złożeniu przez osobę zainteresowaną wniosku do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS.
Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 1)
12 sie 2008
Osoby zamieszkałe w Polsce mogą składać wnioski o emeryturę z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebytych w Polsce, jak również w jednym lub kilku państwach członkowskich.
Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek
12 sie 2008
Emerytura bez względu na wiek - określona w art. 88 Karty
Nauczyciela - przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy - na wniosek
nauczyciela.
Wcześniejsza emerytura górnicza
12 sie 2008
Z dniem 1 stycznia 2007 r. weszły w życie przepisy art. 50a-50e ustawy
z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych określające warunki nabywania prawa do emerytury górniczej.
Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych
11 sie 2008
Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.
Uchwała SN z dnia 7 maja 2008 r., sygn. II UZP 2/08
08 sie 2008
Świadczenie rentowe, do którego prawo zostało ustalone wyrokiem sądu i wypłacone po uprawomocnieniu się tego orzeczenia podlega zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodu, o którym stanowi art. 104 ust. 8 z dnia 17 grudnia 1998 r. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) za okres następujący po ustaleniu prawa do tego świadczenia.
Emerytura górnicza (cz. 2)
07 sie 2008
Prawo do emerytury górniczej, bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 25 lat.
Postępowanie wyjaśniające w sprawach pracowniczych
07 sie 2008
Jedną z wad postępowań sądowych jest ich długotrwałość i przewlekłość. Ustawodawca, chcąc wyeliminować ten stan, stworzył pewne mechanizmy, które mają na celu przyspieszenie postępowania.
Prawo wdowy do renty rodzinnej
07 sie 2008
Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?
Emerytura górnicza (cz. 1)
07 sie 2008
Z dniem 1 stycznia 2007 r. zostały zmienione zasady przyznawania prawa do emerytur z tytułu wykonywania pracy górniczej. Na starych zasadach można przejść na emeryturę górniczą do 31 grudnia 2008 r.
Uchwała SN z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. I UZP 2/08
28 lip 2008
Wdowa może żądać ustalenia wysokości renty rodzinnej stanowiącej odpowiedni - wskazany w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) - procent każdego świadczenia, do którego nabył prawo zmarły mąż, niezależnie od tego czy zostało ono potwierdzone decyzją organu rentowego.
Kiedy ZUS podzieli rentę rodzinną między członków rodziny zmarłego
27 cze 2008
Gdy kilku członków rodziny spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej, ZUS przyznaje im jedno świadczenie. Renta rodzinna jest w takiej sytuacji dzielona na równe części między wszystkich uprawnionych.
Wnioskodawca nie otrzyma renty, jeśli możliwe jest przekwalifikowanie
03 cze 2008
Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.
Sąd nie może przyznać prawa do renty wbrew opinii biegłych
30 maja 2008
Opinia biegłych dostarcza sądowi wiedzy specjalistycznej koniecznej do dokonania oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rentowe, w tym rodzaju występujących schorzeń, stopnia ich zaawansowania i nasilenia związanych z nimi dolegliwości, stanowiących łącznie o zdolności do wykonywania zatrudnienia lub jej braku. Sąd nie może - wbrew opinii biegłych - oprzeć ustaleń w tym zakresie na własnym przekonaniu.
Nabycie prawa do renty zależy od stwierdzenia niezdolności do pracy
29 maja 2008
Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do
wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o
niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana
zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami (art. 12 ustawy
z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń
Społecznych).
ZUS może obliczyć rentę z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom
27 maja 2008
Podstawa wymiaru renty może być ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić dziesięciu kolejnych lat osiągania przychodu, od którego były opłacane składki. Jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat życia, jest to możliwe tylko wówczas, gdy krótki okres ubezpieczenia wynika z pełnienia służby wojskowej albo korzystania z urlopu wychowawczego.
Renta wdowia także dla partnerów tej samej płci
19 maja 2008
Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.
Można obniżyć rentę dopiero po ustaleniu do niej prawa
05 maja 2008
ZUS nie może potrącić z renty przyznanej wyrokiem sądowym i wypłaconej wstecz kwot, które świadczeniobiorca zarobił, pracując w czasie trwania procesu.
Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć do końca 2008 roku
05 maja 2008
Jestem nauczycielem. Już w 2007 roku spełniłam warunki do skorzystania z wcześniejszej emerytury na podstawie Karty Nauczyciela. Obecnie mam 52 lata i 31 lat pracy. Z wcześniejszej emerytury chciałabym skorzystać, ale dopiero za trzy - cztery lata. Niestety należę do OFE. W OFE twierdza, że mogę się z niego wypisać tylko za pośrednictwem ZUS, składając wniosek o przyznanie emerytury do końca 2008 r. Czy to prawda, że muszę w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę?
Kiedy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy osobie w wieku przedemerytalnym
30 kwi 2008
Pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, obejmuje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. Powstaje pytanie, jak pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy takich pracowników.
Nie można dowolnie obliczać renty wyrównawczej
06 mar 2008
Odpowiednia renta wyrównawcza to taka, która rekompensuje faktyczną utratę możliwości zarobkowych poszkodowanego.
ZUS wypłaci rentę, choć popełnił błąd
26 lut 2008
Jeśli ZUS sam źle wyliczył staż niezbędny do przyznania renty, to nie może później z tego powodu kwestionować orzeczenia sądu.
Czy żona możne po śmierci męża kontynuować postępowanie o przyznanie mu renty
17 lut 2008
W listopadzie 2007 r. mąż złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy w maju 2007 r. Na początku stycznia 2008 r. lekarz orzecznik ZUS orzekł, iż mąż jest całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzielnej egzystencji. 1 lutego 2008 r. mąż zmarł. Mieszkaliśmy razem i prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe. Dowiedziałam się, że mogę wystąpić o zasiłek pogrzebowy i rentę rodzinną dla dwójki małoletnich dzieci. Czy przysługują mi jeszcze jakieś inne świadczenia z ZUS?
Czy ZUS rozliczy rentę rodzinną na podstawie zaświadczenia jednego uprawnionego
14 lut 2008
Wraz z bratem jesteśmy uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. W marcu 2007 r. podjąłem zatrudnienie, osiągając z tego tytułu przychód w miesięcznej wysokości 2,6 tys. zł. Czy aby rozliczyć się z ZUS, wystarczy, że prześlę zaświadczenia od mojego pracodawcy, czy również mój brat, który nigdzie nie pracuje, musi złożyć jakieś oświadczenie? Czy ustalając maksymalną kwotę zmniejszenia renty, ZUS uwzględni 50 proc. ogólnie obowiązującej kwoty?
ZUS może przyznać prawo do kilku świadczeń, ale zwykle wypłaca jedno z nich
05 lut 2008
Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.