| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Prawo wyboru świadczenia emerytalnego

Prawo wyboru świadczenia emerytalnego

Uniemożliwienie uprawnionemu wyboru emerytury, z jakiej chce korzystać – mundurowej lub „cywilnej”, jest zgodne z Konstytucją RP.

Obecnie obowiązujące przepisy ustalają kilka różnych systemów świadczeń emerytalnych. Poza tzw. powszechnym systemem – uregulowanym w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – praktycznie każda ze służb mundurowych (policja, straż pożarna, służba więzienna oraz służby specjalne) oraz wojsko posiada swoje odrębne zasady przechodzenia na emeryturę lub rentę, obliczania wysokości tych świadczeń i przede wszystkim nabywania do nich prawa.

Do lutego 2009 r. art. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowił, że świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w tej ustawie przysługują ubezpieczonym w razie spełnienia warunków do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy mają ustalone prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

W takiej sytuacji znaleźli się dwaj wnioskodawcy. Pierwszy z nich – Zdzisław P. był żołnierzem zawodowym, który po odejściu ze służby i uzyskaniu emerytury wojskowej pracował jeszcze przez ponad 18 lat u pracodawców „cywilnych”. Po zwolnieniu z pracy nie otrzymał on emerytury „cywilnej” – ZUS odmówił bowiem zaliczenia służby wojskowej do stażu emerytalnego i stwierdził, że jako emerytowany wojskowy w ogóle nie może mieć prawa do świadczenia „cywilnego”. Drugi wnioskodawca – Włodzimierz S. pobierał emeryturę policyjną, ale jednocześnie pracował w lotnictwie cywilnym i miał stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Gdy po zawale serca został uznany za niezdolnego do pracy, ZUS odmówił mu przyznania renty.

Obydwaj emeryci skierowali do Trybunału Konstytucyjnego skargi w sprawie niezgodności art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS z Konstytucją RP.

Trybunał połączył obie skargi i rozpoznał je w jednym postępowaniu – znów na niekorzyść skarżących.

27 stycznia 2010 r. wydał wyrok (SK 41/07) stwierdzający zgodność z Konstytucją RP spornego przepisu. W uzasadnieniu wskazał, że skarżącym przysługuje świadczenie emerytalne, które pobierają, a sporny przepis ustawy emerytalnej nie pozbawia ich świadczeń. Stwierdził również, że przepis ten jest sprawiedliwy w tym sensie, że odbiera pewien przywilej (wyboru systemu świadczeń, z którego chcą korzystać) grupie osób i tak już uprzywilejowanych w obowiązującym systemie ubezpieczeń społecznych.

Warto wspomnieć, że zaskarżony przepis ustawy o emeryturach i rentach z FUS został zmieniony w ubiegłym roku nowelizacją z 5 grudnia 2008 r. (DzU z 2009 r. nr 8, poz. 38), która weszła w życie 5 lutego 2009 r. W jej wyniku wykreślono z art. 2 ust. 1 pkt 1 końcowy wyjątek odnoszący się do wojska i służb mundurowych. Tym samym przywrócono zatrudnionym „w cywilu” byłym żołnierzom i funkcjonariuszom prawo wyboru emerytury, jaką chcą pobierać. Wyrok TK wskazuje jednak, że obydwa rozwiązania są zgodne z Konstytucją RP. Jak podkreślił Trybunał w uzasadnieniu wyroku, ustawodawca ma dużą swobodę kształtowania uprawnień emerytalnych, bo Konstytucja RP nie określa żadnego konkretnego i preferowanego systemu świadczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »