Staż emerytalny
REKLAMA
Niestety – okres ten nie będzie wliczony do stażu emerytalnego. Płatnik składek musi obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Jeżeli płatnik nie wywiązuje się z opłacania składek, to powstaje zadłużenie wobec ZUS. W niektórych sytuacjach płatnik może wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek za okres, w którym ich nie opłacił. W przypadku pozytywnej opinii ZUS powstaje problem, czy okres ten będzie wzięty pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury. Przy ustalaniu emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe (art. 5 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227). Artykuły 6 i 7 tej ustawy określają te, które są zaliczane do tych okresów. Czas, za jaki zostały umorzone należności składkowe, nie został zaliczony do żadnego z nich. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do emerytury nie zostanie on w ogóle uwzględniony.
Ponadto z art. 5 ust. 4 pkt 1 ustawy emerytalnej wynika niekorzystne rozwiązanie dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty płatników zobowiązanych do opłacania składek na własne ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie uwzględnia się okresu, za który nie zostały opłacone składki, mimo podlegania w tym czasie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jest to kontrowersyjny pogląd, lecz został potwierdzony orzecznictwem sądowym (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15 października 2003 r., III AUa 1963/02, niepubl.). Sąd stwierdził, że jeżeli ubezpieczony, który prowadził działalność gospodarczą, nie opłacił za pewien okres składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a zadłużenie to miał umorzone w wyroku sądowym), to okres ten nie jest okresem składkowym potrzebnym do przyznania mu świadczenia. Wyrok ten należy również odnieść do sytuacji, gdy zadłużenie zostaje umorzone decyzją ZUS (a nie wyrokiem sądowym).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat