reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura

W listopadzie br. kończę 55 lat i mam ponad 30 lat pracy. Obecnie nadal pracuję na 1/2 etatu w biurze kredytowym. Wcześniej także pracowałam, mam udokumentowane okresy składkowe i nieskładkowe (nauka w szkole wieczorowej, praca w gospodarstwie rolnym). Czy obecnie mogę starać się o wcześniejszą emeryturę?

Nie, ponieważ warunki do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury należało spełnić do 31 grudnia 2008 r. Pracownicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę na podstawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).

Aby można było przejść na wcześniejszą emeryturę, pracownicy musieli spełnić następujące warunki:

  • kobieta – osiągnąć wiek 55 lat i posiadać co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz być uznaną za całkowicie niezdolną do pracy,
  • mężczyzna – osiągnąć wiek 60 lat i posiadać co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz być uznanym za całkowicie niezdolnego do pracy.

Warunki do nabycia prawa do emerytury, tj. ukończenie odpowiedniego wieku, a także osiągnięcie stażu ogólnego, należało spełnić do końca 2008 r. Po spełnieniu wszystkich warunków ubezpieczeni mogli złożyć wniosek do ZUS o wydanie decyzji ustalającej prawo i wysokość emerytury, nie musieli natomiast rozwiązywać stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy i przejście na emeryturę mogło nastąpić po tej dacie, tj. po 31 grudnia 2008 r., ale nie później niż przed ukończeniem przez zainteresowanych powszechnego wieku emerytalnego, a więc 60 lat dla kobiet czy 65 lat dla mężczyzn. Jeżeli złożenie wniosku o przyznanie emerytury nastąpiło po ukończeniu wieku emerytalnego, wówczas świadczenie będzie obliczone na nowych zasadach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama