REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury dla nauczycieli

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Skrobisz

REKLAMA

Nauczyciele zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych mają prawo do emerytur pomostowych. Obecnie kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż 706,29 zł.

Nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mają już możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek. Z uprawnienia do tej emerytury będą mogli skorzystać tylko ci nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki określone w art. 88 Karty Nauczyciela, tj. uzyskali 30-letni ogólny okres zatrudnienia, w tym 20 lat pracy w charakterze nauczyciela (odpowiednio w szkolnictwie specjalnym 25 lat, jako nauczyciel 20 lat), nie przystąpili lub wystąpili z OFE i na swój wniosek rozwiązali stosunek pracy. Nauczyciele, którzy spełnili wymieniony wyżej warunek do uzyskania wcześniejszej emerytury, muszą złożyć wniosek o przyznanie prawa do tego świadczenia przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni.

REKLAMA

Emerytura z FUS

Pozostali nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą skorzystać z emerytury na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Muszą jednak wykazać, że na dzień 1 stycznia 1999 r. przepracowali 20 lat (kobieta) lub 25 lat (mężczyzna), w tym 15 lat w szczególnym charakterze. Kolejnymi warunkami, które muszą spełnić, jest ukończenie 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), nieprzystąpienie do OFE lub wystąpienie z niego oraz rozwiązanie stosunku pracy.

Należy jednak pamiętać, że do pracy nauczycielskiej nie wlicza się okresów:

  • pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego po 14 listopada 1991 r.,
  • pobytu na urlopie wychowawczym, bezpłatnym, dla poratowania zdrowia, szkoleniowym oraz pozostawania w stanie nieczynnym,
  • niezdolności do pracy i usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które nauczyciel otrzymał po 14 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r. wynagrodzenie na podstawie Karty Nauczyciela.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany do współdziałania w gromadzeniu dokumentacji pracowniczej niezbędnej do przyznania świadczenia emerytalnego lub rentowego. Pracodawca zobowiązany jest również do wydania pracownikowi zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa i wysokości świadczeń. Do obowiązków pracodawcy należy także pomoc pracownikowi, na jego prośbę, w kwestii przygotowania wniosku o emeryturę bądź rentę (art. 125 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Emerytury pomostowe

REKLAMA

Prawo do emerytur pomostowych ma niewielka grupa nauczycieli, którzy zatrudnieni są w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Warunkiem skorzystania z tych świadczeń jest ukończenie 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), ponadto posiadanie 20- lub 25-letniego stażu ubezpieczeniowego. Trzeba również przepracować w wymienionych placówkach minimum w pełnym wymiarze 15 lat, a z tego choć jeden dzień przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego. Jeżeli pracownik jest członkiem OFE, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury składki na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22. Stanowi on stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS.

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury, która od 1 marca 2010 r. wynosi 706,29 zł. Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych przewiduje świadczenie w postaci rekompensaty. Świadczenie to przysługuje pracownikom, którzy utracili możliwość nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a przepisy ustawy nie przyznały im prawa do emerytury pomostowej. Prawo do rekompensaty przysługuje kobiecie, która ukończyła 60 lat, i mężczyźnie, który ukończył 65 lat. Rekompensata będzie przyznawana w formie dodatku do kapitału początkowego.


Świadczenia kompensacyjne

REKLAMA

Nauczyciele mogą skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych na podstawie ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Świadczenie to jest przejściowym rozwiązaniem adresowanym do nauczycieli, którzy nie mogli skorzystać z wcześniejszej emerytury. Świadczenia kompensacyjne są przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru i którzy rozwiązali stosunek pracy. W kolejnych latach kalendarzowych wiek nauczyciela uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego będzie coraz wyższy, aż osiągnie on powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna.

Na świadczenie kompensacyjne nauczyciel może przejść jedynie na swój wniosek. Do czasu uzyskania emerytury świadczenie to będzie waloryzowane na ogólnych zasadach. Warunkiem otrzymania świadczenia kompensacyjnego jest jednak zakaz pracy w szkole, nawet w niepełnym wymiarze. Nauczyciel może jednak podjąć inną pracę poza zawodem nauczycielskim.

Przykład

Katarzyna J., nauczycielka gimnazjum, na dzień 31 grudnia 2008 r. posiadała 32-letni ogólny okres zatrudnienia, w tym 19 lat, 11 miesięcy i 15 dni w charakterze nauczyciela. W sierpniu 2010 r. rozwiązała na swój wniosek stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę i złożyła w ZUS wniosek o przyznanie prawa do tego świadczenia. ZUS wydał jednak decyzję odmowną z uwagi na to, że na dzień 31 grudnia 2008 r. Katarzyna J. nie spełniła warunku odpowiedniego okresu zatrudnienia w szczególnym charakterze wynoszący 20 lat. Dlatego powinna podjąć zatrudnienie w szkole jako nauczyciel i po ukończeniu 55. roku życia skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Podstawa prawna:

  • art. 32, 125, 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),
  • art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656),
  • art. 4 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU nr 97, poz. 800).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA