Kategorie

Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Agata Konarska
Pracownica w styczniu 2010 r. złoży wniosek o emeryturę. Teraz kompletuje dokumentację dotyczącą jej stażu pracy i zarobków. Osoba ta w latach 1988 – 1991 pracowała w małym zakładzie pracy, gdzie było zatrudnionych 6 osób. Nie ma za ten okres świadectwa pracy ani ZUS Rp-7, a firma już nie istnieje. Następnie przez ponad 5 lat sama prowadziła działalność usługową. Czy lata 1988–1991 przepadły i ZUS nie weźmie pod uwagę wynagrodzenia z tego okresu? Od kogo powinna uzyskać potwierdzenie okresu pracy i osiąganego wynagrodzenia?

W każdym przypadku, gdy pracodawca zatrudniał mniej niż 20 pracowników – bez względu na to, czy wystawił zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) – ZUS potwierdzi okres ubezpieczenia oraz podstawę wymiaru składki na podstawie własnej dokumentacji ubezpieczeniowej.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który przed 1 stycznia 1999 r. zatrudniał nie więcej niż 20 pracowników, miał obowiązek składać do ZUS deklaracje imienne. Oznacza to, że pracodawca zgłaszał w ZUS rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oddzielnie za każdego zatrudnionego pracownika. Dlatego ZUS na podstawie własnej dokumentacji może potwierdzić okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu, okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz wysokość podstawy wymiaru składek – pod warunkiem że pracodawca opłacił składki za pracownika.

W punkcie 4. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) pracodawca, który do 31 grudnia 1998 r. zgłaszał pracowników w deklaracji rozliczeniowej bezimiennej lub w deklaracji imiennej, wskazuje rodzaj deklaracji rozliczeniowej oraz podaje numer konta (NKP) i nazwę Oddziału ZUS.

Osoby ubezpieczone, które były rozliczone w deklaracjach imiennych, nie muszą przed złożeniem wniosku np. o emeryturę występować do ZUS o wydanie zaświadczenia o okresie ubezpieczenia. Jeżeli osoba występująca do ZUS o świadczenie nie ma dokumentów potwierdzających okres swojej pracy i wysokość osiąganego w poszczególnych latach wynagrodzenia, wystarczy, że oprócz dołączonego do wniosku dokumentu potwierdzającego zatrudnienie (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, umowy o pracę, legitymacji ubezpieczeniowej) w kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6) dołączonym do wniosku o emeryturę lub rentę poda, wpisując w odpowiednie kolumny:

 • okres pracy,
 • nazwę zakładu pracy lub nazwisko i imię pracodawcy, adres miejsca pracy albo – jeśli pracowała w spółce cywilnej – nazwę spółki oraz imiona i nazwiska wspólników oraz
 • Numer Konta Płatnika (NKP) – jeżeli zna numer NKP płatnika.

Jeżeli pracodawca wystawi byłemu pracownikowi ZUS Rp-7 na okres zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r., mimo że w tym okresie rozliczał się imiennie (firma licząca do 20 pracowników lub osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i osoba współpracująca z prowadzącym działalność gospodarczą), to ZUS, w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, potwierdzi okres ubezpieczenia społecznego pracownika lub ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jak również podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

WAŻNE!

ZUS samodzielnie, na podstawie własnej dokumentacji ubezpieczeniowej, ustala okresy ubezpieczenia społecznego osób prowadzących działalność (osób współpracujących przy prowadzeniu działalności) oraz osób wykonujących wolny zawód.

Oddziały ZUS na podstawie posiadanych dokumentów, m.in. deklaracji rozliczeniowych, protokołów z kontroli lub kopii decyzji o podleganiu lub niepodleganiu ubezpieczeniu oraz zapisów na koncie płatnika składek, potwierdzają wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przed 1 stycznia 1999 r.


Do 31 grudnia 1998 r. deklaracje imienne w ZUS składały osoby:

 • prowadzące działalność na własny rachunek, tj.:

– rzemieślnicy i osoby z nimi współpracujące – od 1 lipca 1965 r.,

– właściciele i współwłaściciele taksówek – od 1 lipca 1969 r.,

– wykonujący rybołówstwo morskie na własny rachunek i uprawiający flisactwo turystyczne na rzece Dunajec i osoby współpracujące z nimi – od 1 marca 1970 r.,

– prowadzący działalność handlowo-usługową na własny rachunek i osoby z nimi współpracujące – od 25 sierpnia 1973 r.,

– adwokaci wykonujący zawód indywidualnie poza zespołem adwokackim – od 27 czerwca 1984 r.,

– twórcy i artyści – od 1 stycznia 1974 r.,

– duchowni – od 1 lipca 1989 r.,

– prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące – od 24 maja 1989 r.,

 • zatrudnione:

pracownicy zatrudnieni w gospodarstwach domowych i przy obsłudze prywatnych domów mieszkalnych – od 1 lipca 1970 r.,

– pracownicy nieuspołecznionych, a od 1 stycznia 1990 r. pracownicy zakładów pracy zatrudniających nie więcej niż 20 pracowników,

 • prowadzące na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (oraz osób współpracujących z nimi) zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe – od 1 października 1966 r.,
 • prowadzące urządzenia turystyczne i kolektury Państwowego Przedsiębiorstwa „Totalizator Sportowy” oraz będące przewodnikami turystycznymi (oraz osoby współpracujące z nimi) – od 1 sierpnia 1968 r.,
 • prowadzące na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (oraz osoby współpracujące z nimi) uspołecznione sklepy i księgarnie – od 1 maja 1969 r.,
 • prowadzące na podstawie umowy agencyjnej (oraz osoby współpracujące z nimi) działalność na rzecz przedsiębiorstw upowszechniania prasy i książki RSW „Prasa-Książka-Ruch” – od 1 lipca 1973 r.,
 • wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej ze zleceniodawcą innym niż uspołeczniony zakład pracy, zatrudniającym do 20 osób wykonujących umowy oraz osoby współpracujące przy wykonywaniu umów – od 5 maja 1992 r.

Podstawa prawna

 • art. 125 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227),
 • komunikat ZUS z 10 listopada 1999 r. w sprawie dokumentowania okresów zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń dla celów emerytalno-rentowych (niepublikowany).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.

  Składka zdrowotna 2022 - Nowy Ład

  Składka zdrowotna w 2022 r. - jaką składkę wprowadza Nowy Ład? O ile wzrośnie składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 r.?