reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Jak dokumentować okres zatrudnienia sprzed 1 stycznia 1999 r.

Pracownica w styczniu 2010 r. złoży wniosek o emeryturę. Teraz kompletuje dokumentację dotyczącą jej stażu pracy i zarobków. Osoba ta w latach 1988 – 1991 pracowała w małym zakładzie pracy, gdzie było zatrudnionych 6 osób. Nie ma za ten okres świadectwa pracy ani ZUS Rp-7, a firma już nie istnieje. Następnie przez ponad 5 lat sama prowadziła działalność usługową. Czy lata 1988–1991 przepadły i ZUS nie weźmie pod uwagę wynagrodzenia z tego okresu? Od kogo powinna uzyskać potwierdzenie okresu pracy i osiąganego wynagrodzenia?

W każdym przypadku, gdy pracodawca zatrudniał mniej niż 20 pracowników – bez względu na to, czy wystawił zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) – ZUS potwierdzi okres ubezpieczenia oraz podstawę wymiaru składki na podstawie własnej dokumentacji ubezpieczeniowej.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który przed 1 stycznia 1999 r. zatrudniał nie więcej niż 20 pracowników, miał obowiązek składać do ZUS deklaracje imienne. Oznacza to, że pracodawca zgłaszał w ZUS rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne oddzielnie za każdego zatrudnionego pracownika. Dlatego ZUS na podstawie własnej dokumentacji może potwierdzić okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu, okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz wysokość podstawy wymiaru składek – pod warunkiem że pracodawca opłacił składki za pracownika.

W punkcie 4. zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) pracodawca, który do 31 grudnia 1998 r. zgłaszał pracowników w deklaracji rozliczeniowej bezimiennej lub w deklaracji imiennej, wskazuje rodzaj deklaracji rozliczeniowej oraz podaje numer konta (NKP) i nazwę Oddziału ZUS.

Osoby ubezpieczone, które były rozliczone w deklaracjach imiennych, nie muszą przed złożeniem wniosku np. o emeryturę występować do ZUS o wydanie zaświadczenia o okresie ubezpieczenia. Jeżeli osoba występująca do ZUS o świadczenie nie ma dokumentów potwierdzających okres swojej pracy i wysokość osiąganego w poszczególnych latach wynagrodzenia, wystarczy, że oprócz dołączonego do wniosku dokumentu potwierdzającego zatrudnienie (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, umowy o pracę, legitymacji ubezpieczeniowej) w kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6) dołączonym do wniosku o emeryturę lub rentę poda, wpisując w odpowiednie kolumny:

  • okres pracy,
  • nazwę zakładu pracy lub nazwisko i imię pracodawcy, adres miejsca pracy albo – jeśli pracowała w spółce cywilnej – nazwę spółki oraz imiona i nazwiska wspólników oraz
  • Numer Konta Płatnika (NKP) – jeżeli zna numer NKP płatnika.

Jeżeli pracodawca wystawi byłemu pracownikowi ZUS Rp-7 na okres zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 r., mimo że w tym okresie rozliczał się imiennie (firma licząca do 20 pracowników lub osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i osoba współpracująca z prowadzącym działalność gospodarczą), to ZUS, w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, potwierdzi okres ubezpieczenia społecznego pracownika lub ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, jak również podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

WAŻNE!

ZUS samodzielnie, na podstawie własnej dokumentacji ubezpieczeniowej, ustala okresy ubezpieczenia społecznego osób prowadzących działalność (osób współpracujących przy prowadzeniu działalności) oraz osób wykonujących wolny zawód.

Oddziały ZUS na podstawie posiadanych dokumentów, m.in. deklaracji rozliczeniowych, protokołów z kontroli lub kopii decyzji o podleganiu lub niepodleganiu ubezpieczeniu oraz zapisów na koncie płatnika składek, potwierdzają wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przed 1 stycznia 1999 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama