| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. otrzymują corocznie z ZUS informację o stanie konta ubezpieczonego. W przypadku rozbieżności danych zawartych w tym dokumencie powinny wystąpić z odpowiednią reklamacją do płatnika składek lub do właściwej jednostki ZUS.

Od 1 stycznia 2009 r. ZUS przyznaje i wypłaca emerytury według tzw. zreformowanych zasad dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Wysokość świadczenia uzależniona jest od kwoty składek zewidencjonowanych i odpowiednio zwaloryzowanych na koncie ubezpieczonego. W przypadku osób, które wykonywały zatrudnienie przed 1999 r., częścią składową nowej emerytury jest również zwaloryzowany kapitał początkowy, który odzwierciedla przebieg ubezpieczenia danej osoby sprzed 1999 r.

Dla osób, którym ZUS ustali w przyszłości nową emeryturę, szczególnie ważne jest to, aby dane zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego były prawidłowe. W tym celu ZUS wysyła im corocznie informację o stanie konta na 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego. W ten sposób ubezpieczeni mają możliwość sprawdzenia prawidłowości zapisów na ich kontach i w razie potrzeby – podjęcia odpowiedniej interwencji.

Dotychczas ZUS przesłał informacje o stanie konta za lata 1999–2008. W bieżącym roku kalendarzowym wysyłane są informacje za 2009 r.

Sprawdzenie kwoty składek

W corocznej informacji o stanie konta ZUS podaje m.in. wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego. Kwoty składek podane są w podziale na poszczególne miesiące i w wysokości nominalnej, a więc przed waloryzacją. W ten sposób ubezpieczony łatwo może sprawdzić, czy kwoty te zgadzają się z należnymi składkami, które powinny zostać przekazane do ZUS (np. w przypadku pracownika) lub też z faktycznie wpłaconymi kwotami składek (np. w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą). Ubezpieczony, który nie jest płatnikiem składek, powinien w tym celu skorzystać z druku ZUS RMUA (raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej), który otrzymuje co miesiąc od płatnika składek. Jeśli nie otrzymywał lub nie zbierał otrzymywanych od płatnika informacji, powinien zażądać od niego wydania informacji dotyczącej wysokości naliczonych składek za poszczególne miesiące. Z kolei osoba opłacająca składki sama za siebie powinna skonfrontować kwotę składek podaną w informacji ZUS z kwotą składek wynikającą z dokumentów rozliczeniowych przekazanych do ZUS oraz z dowodami wpłat tych składek (w jej przypadku ewidencjonowane są bowiem faktycznie opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne).

Sprawdzając wysokość składek, osoba ubezpieczona powinna pamiętać o pewnych istotnych kwestiach. Należy wziąć pod uwagę, że w ZUS RMUA płatnik wykazuje wszystkie składki, jakie musiał zapłacić w danym miesiącu za ubezpieczonego (np. na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne). Na koncie w ZUS podlegają zaś zewidencjonowaniu jedynie składki na ubezpieczenie emerytalne (finansowane zarówno przez płatnika składek, jak i przez ubezpieczonego) i tylko kwotę tych składek należy porównywać z dokumentem ZUS RMUA.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »