Kategorie

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

Zuzanna Głowacka
W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

 Powinna Pani wnioskować jednocześnie o doliczenie stażu pracy i przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury, a także o przyznanie emerytury na nowych zasadach oraz o podjęcie wypłaty wcześniejszej emerytury. Jednocześnie we wniosku powinna Pani wskazać, by ZUS podjął wypłatę najkorzystniejszego dla Pani świadczenia.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że ma Pani status emeryta, to od miesiąca ukończenia 60 lat może Pani pobierać emeryturę w pełnej wysokości, bez względu na wysokość osiąganego przychodu (art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej). Jednak do pobrania emerytury jest niezbędne złożenie wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Wydaje się zasadne złożenie – w Pani przypadku najlepiej w czerwcu, po osiągnięciu 60 lat – jednocześnie wniosków:

 • o doliczenie stażu pracy i przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury,
 • o przyznanie emerytury na nowych zasadach,
 • o podjęcie wypłaty wcześniejszej emerytury.

Na podstawie złożonych w tym samym czasie wniosków ZUS ustali, które świadczenie będzie dla Pani najkorzystniejsze i podejmie wypłatę tego świadczenia.

Przyznana wcześniejsza emerytura pracownicza – jak wynika z pytania – nie była przeliczana. Zatem na Pani wniosek wysokość emerytury określonej na dotychczasowych zasadach może ulec ponownemu ustaleniu (art. 109 ustawy emerytalnej) przez:

 • ponowne obliczenie stażu pracy, a także
 • przeliczenie podstawy wymiaru.

Złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych lub nieskładkowych skutkuje zwiększeniem kwoty przysługującego świadczenia przez doliczenie do kwoty emerytury:

 • po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów składkowych,
 • po 0,7% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów nieskładkowych.

Uwzględnienie dodatkowego stażu pracy spowoduje bez wątpienia wzrost wysokości emerytury.

Reklama

Kolejna możliwość zwiększenia wysokości emerytury to przeliczenie podstawy jej wymiaru. ZUS do obliczenia emerytury w 2009 r. przyjął kwotę bazową w wysokości 2578,26 zł, tj. kwotę obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Od 1 marca 2010 r. kwota bazowa wynosi 2716,71 zł. Do obliczenia wysokości emerytury w części socjalnej (24% kwoty bazowej) i podstawy jej wymiaru zostanie uwzględniona kwota bazowa 2716,71 zł pod warunkiem, że ZUS przeliczy podstawę wymiaru przez uwzględnienie zarobków z 2008 r. lub/i z 2009 r.

Z uwagi na fakt, że wcześniejsza emerytura była zawieszona (z powodu osiągania przychodu powyżej wyższej dopuszczalnej kwoty przychodu) od dnia jej przyznania do zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie podstawy wymiaru, do przeliczenia nie jest wymagany wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru.

Do wniosku o ponowne obliczenie wysokości emerytury powinna Pani złożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) z zarobkami za lata 2008 i 2009. Jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych z uwzględnieniem 2008 r. i/lub 2009 r. czy z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z uwzględnieniem lat 2008 i/lub 2009 okazałby się wyższy, to bez wątpienia wcześniejsza emerytura pracownicza okaże się wyższa.

Reklama

Jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków za lata 2008 i/lub 2009 okaże się niższy, to może się zdarzyć, że emerytura będzie wyższa ze względu na zastosowaną wcześniej niższą kwotę bazową wynoszącą w 2009 r. 2578,26 zł.

Nie musi się Pani obawiać złożenia takiego wniosku. Jeżeli okazałoby się, że emerytura jest niższa, świadczenie będzie Pani przysługiwać w dotychczasowej wysokości. Ponadto – nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji – może Pani zgłosić wniosek o wycofanie wniosku dotyczącego przeliczenia podstawy wymiaru. W przypadku wycofania takiego wniosku, będzie Pani przysługiwała emerytura obliczona od kwoty bazowej 2578,26 zł, z uwzględnieniem doliczonego większego stażu, a także z uwzględnieniem waloryzacji, która miała miejsce w marcu 2010 r.


Korzyści

Jeśli decyzja ZUS o wysokości emerytury nie jest satysfakcjonująca, można wycofać wniosek o emeryturę przed uprawomocnieniem się decyzji ZUS i złożyć w ZUS kolejny wniosek, np. w marcu 2011 r., gdy będzie obowiązywała wyższa kwota bazowa.

Z dniem ukończenia 60 lat spełni Pani warunki do przyznania emerytury powszechnej. Ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat. Nowa emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia (kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Jednak osoba, która nie pobrała wcześniejszej emerytury pracowniczej, może mieć emeryturę obliczoną również według mieszanego sposobu (art. 183 ustawy emerytalnej). Dla ubezpieczonych, którzy wiek uprawniający do emerytury osiągną w roku kalendarzowym 2010, emerytura wynosi:

 • 70% emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach oraz
 • 30% emerytury obliczonej na nowych zasadach.

Jeżeli zatem zgłosi Pani wniosek o przyznanie emerytury (wypełniając formularz wniosku ZUS Rp-1E), ZUS przyzna emeryturę i obliczy jej wysokość:

 • na nowych zasadach,
 • według mieszanego sposobu,

a następnie porówna, która wysokość emerytury jest bardziej korzystna.

Kolejny krok ZUS to porównanie obliczonej wcześniejszej emerytury pracowniczej z nową emeryturą. ZUS będzie wypłacał emeryturę ustaloną w najkorzystniejszej wysokości.

Również w tym przypadku będzie Pani miała możliwość wycofania wniosku o przyznanie nowej emerytury, jeśli okaże się ona niższa od emerytury wcześniejszej. W ten sposób nie zamknie Pani sobie w przyszłości drogi do przyznania takiej emerytury na podstawie złożonego na nowo wniosku. Emerytura przyznana na nowo złożony wniosek zostanie jednak obliczona wyłącznie według nowych zasad. Nie będzie Pani miała wówczas prawa do naliczenia emerytury według mieszanego sposobu. Pobierze Pani bowiem emeryturę wcześniejszą, a pobranie emerytury chociażby za jeden miesiąc uniemożliwia obliczenie emerytury według mieszanego sposobu. Nie oznacza to jednak, że emerytura obliczona wyłącznie na nowych zasadach będzie niższa niż wcześniejsza emerytura pracownicza. Zależy to od parametrów mających wpływ na wysokość nowej emerytury. O wysokości nowej emerytury decyduje m.in. data zgłoszenia wniosku, która z kolei przekłada się m.in. na wymiar średniego dalszego trwania życia, a także na wymiar składek uwzględnionych przy ustalaniu wysokości nowej emerytury i wskaźniki waloryzacji składki i kapitału początkowego.

Podstawa prawna

 • art. 24, art. 103 ust. 2, art. 109–113, art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?