| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

W czerwcu 2008 r. nabyłem uprawnienia emerytalne. Nie mogłem jednak uzyskać od mojego pracodawcy dokumentu ZUA potwierdzającego wysokość moich zarobków za okres 17 miesięcy w latach 1967–1989, co znacznie obniżyło wysokość mojej emerytury, gdyż ZUS za wymieniony okres przyjął zerowe dochody. Czy mam szansę zmienić wysokość mojej emerytury?

Tak. 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180), której przepisy pozwalają na zastąpienie zarobków zerowych zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Tak więc pracownikowi, któremu nie udało się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i według przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. przyjęto dochód zerowy, to obecnie istnieje możliwość wystąpienia do ZUS o przeliczenie świadczenia. Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów za okresy, których nie udało się pracownikowi udowodnić odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie obowiązującą w tamtych latach wysokość płacy minimalnej.

W zaistniałej sytuacji należy złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia do ZUS. Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca 2009 r., to ZUS przeliczy świadczenie z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Po tym terminie przeliczenie nastąpi od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »