Kategorie

Jaki wpływ na ustalenie emerytury według mieszanego sposobu ma kwota bazowa

Agata Konarska
Nasza pracownica od 5 lat pobiera z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy. W lutym 2010 r. kończy 60 lat i wystąpi z wnioskiem o emeryturę. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Jaką podstawę wymiaru do obliczenia tej emerytury przyjmie ZUS, jeżeli osoba ta po przyznaniu renty nadal jest u nas zatrudniona, z tym że w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/4 etatu)?

ZUS może wyliczyć pracownicy emeryturę według nowych zasad albo według mieszanego sposobu. Jeżeli pracownica nie wie, który z wariantów jest dla niej korzystniejszy, we wniosku o emeryturę powinna w części II pkt 5 postawić „X” w miejscu, gdzie jest sformułowanie: „na podstawie przedłożonych dokumentów proszę o wybranie najkorzystniejszego wariantu”. W tym przypadku ZUS wyliczy wszystkie możliwe warianty związane z ustaleniem podstawy wymiaru emerytury i będzie wypłacał emeryturę w najkorzystniejszej wysokości.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownica w 2010 r. kończy 60 lat, dlatego ma prawo do emerytury przyznanej na nowych zasadach. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), a więc ZUS obliczy emeryturę w dwóch wariantach, tj. według nowych zasad i według mieszanego sposobu (czyli w 30% według nowych i w 70% według dotychczasowych zasad). W zależności od tego, który wariant jest bardziej korzystny, ZUS będzie wypłacał emeryturę ustaloną w korzystniejszej wysokości.

Emertura liczona według nowych zasad stanowi równowartość kwoty ustalonej w wyniku podzielenia sumy zgromadzonych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi osoby przechodzącej na emeryturę. Natomiast licząc emeryturę według mieszanego sposobu, wysokość emerytury – w części obliczanej według dotychczasowych zasad – jest uzależniona od:

 • tzw. części socjalnej wynoszącej 24% kwoty bazowej oraz
 • części uzależnionej od podstawy wymiaru i okresów ubezpieczenia (liczonej po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych i po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych).

WAŻNE!

Przy obliczaniu emerytury według mieszanego sposobu na wysokość emerytury w części obliczanej według dotychczasowych zasad ma wpływ m.in. kwota bazowa.

Osobom ubezpieczonym, które są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, ZUS do ustalenia podstawy wymiaru emerytury obliczanej według mieszanego sposobu, w części liczonej według dotychczasowych zasad przyjmuje:

 • odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty albo
 • zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę, albo
 • zarobki z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Na wysokość tej części emerytury ma wpływ kwota bazowa (zarówno na część socjalną emerytury, jak też na podstawę wymiaru emerytury).

ZUS ustalając prawo do emerytury pracownicy w części obliczonej według starych zasad może postąpić na 2 sposoby.

Reklama

Pierwszy sposób. Jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ZUS przyjmie podstawę wymiaru renty, to emerytura zostanie obliczona od tej samej kwoty bazowej, która była przyjęta do obliczenia podstawy wymiaru renty. Od tej kwoty bazowej ZUS wyliczy zarówno część socjalną emerytury, jak i część uzależnioną od podstawy wymiaru i udowodnionych okresów ubezpieczenia. ZUS zwaloryzuje wysokość emerytury obliczonej na podstawie kwoty bazowej przyjętej do wyliczenia wysokości renty oraz podstawę wymiaru emerytury. Waloryzacja obejmie obliczoną kwotę emerytury z uwzględnieniem wszystkich terminów waloryzacji, jakie miały miejsce od dnia, od którego obowiązuje zastosowana kwota bazowa do dnia nabycia uprawnień, do emerytury.

Drugi sposób. Jeżeli ZUS do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przyjmie podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, a świadczeniobiorca po przyznaniu renty podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez co najmniej 30 miesięcy (nie ma tu znaczenia, w jakim wymiarze czasu pracy), to część socjalna emerytury będzie obliczona od kwoty bazowej, która obowiązywała w dacie nabycia uprawnień do emerytury.

WAŻNE!

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ZUS może przyjąć podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli w dniu składania wniosku o emeryturę lub powstania prawa do emerytury wnioskodawca jest uprawniony do renty.

Do obliczenia emerytury według mieszanego sposobu – w części obliczanej według dotychczasowych zasad (zarówno w części socjalnej, jak i w podstawie wymiaru emerytury) ZUS uwzględni kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, ale pod warunkiem, że do obliczenia podstawy wymiaru zostaną przyjęte zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku lub z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia społecznego przypadającego przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Podstawa prawna

 • art. 15, art. 21 ust. 1, art. 26, art. 53, art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?