reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jaki wpływ na ustalenie emerytury według mieszanego sposobu ma kwota bazowa

Jaki wpływ na ustalenie emerytury według mieszanego sposobu ma kwota bazowa

Nasza pracownica od 5 lat pobiera z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy. W lutym 2010 r. kończy 60 lat i wystąpi z wnioskiem o emeryturę. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Jaką podstawę wymiaru do obliczenia tej emerytury przyjmie ZUS, jeżeli osoba ta po przyznaniu renty nadal jest u nas zatrudniona, z tym że w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/4 etatu)?

ZUS może wyliczyć pracownicy emeryturę według nowych zasad albo według mieszanego sposobu. Jeżeli pracownica nie wie, który z wariantów jest dla niej korzystniejszy, we wniosku o emeryturę powinna w części II pkt 5 postawić „X” w miejscu, gdzie jest sformułowanie: „na podstawie przedłożonych dokumentów proszę o wybranie najkorzystniejszego wariantu”. W tym przypadku ZUS wyliczy wszystkie możliwe warianty związane z ustaleniem podstawy wymiaru emerytury i będzie wypłacał emeryturę w najkorzystniejszej wysokości.

UZASADNIENIE

Pracownica w 2010 r. kończy 60 lat, dlatego ma prawo do emerytury przyznanej na nowych zasadach. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE), a więc ZUS obliczy emeryturę w dwóch wariantach, tj. według nowych zasad i według mieszanego sposobu (czyli w 30% według nowych i w 70% według dotychczasowych zasad). W zależności od tego, który wariant jest bardziej korzystny, ZUS będzie wypłacał emeryturę ustaloną w korzystniejszej wysokości.

Emertura liczona według nowych zasad stanowi równowartość kwoty ustalonej w wyniku podzielenia sumy zgromadzonych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi osoby przechodzącej na emeryturę. Natomiast licząc emeryturę według mieszanego sposobu, wysokość emerytury – w części obliczanej według dotychczasowych zasad – jest uzależniona od:

  • tzw. części socjalnej wynoszącej 24% kwoty bazowej oraz
  • części uzależnionej od podstawy wymiaru i okresów ubezpieczenia (liczonej po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych i po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych).

WAŻNE!

Przy obliczaniu emerytury według mieszanego sposobu na wysokość emerytury w części obliczanej według dotychczasowych zasad ma wpływ m.in. kwota bazowa.

Osobom ubezpieczonym, które są uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, ZUS do ustalenia podstawy wymiaru emerytury obliczanej według mieszanego sposobu, w części liczonej według dotychczasowych zasad przyjmuje:

  • odpowiednio zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty albo
  • zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę, albo
  • zarobki z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Na wysokość tej części emerytury ma wpływ kwota bazowa (zarówno na część socjalną emerytury, jak też na podstawę wymiaru emerytury).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Kasy online – obowiązkowa wymiana 2021 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama