REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwy "na papierosa"

Kilkanaście z zatrudnionych w mojej firmie osób pali papierosy. Robią sobie częste przerwy na papierosa i tym samym pracują mniej niż pozostałe niepalące osoby, gdyż faktycznie w ciągu 8 godzin pracy przerwy te składają się łącznie nawet na godzinę czasu. Czy mogę zabronić im wychodzenia w czasie pracy na papierosa, a tym samym robienia sobie dodatkowych przerw w pracy?

Nagroda jubileuszowa w trakcie urlopu wychowawczego

Nasz zakład wypłaca nagrody jubileuszowe na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Jednej z pracownic, która przebywa obecnie na urlopie wychowawczym, upłynęło 20 lat pracy (łącznie z okresem korzystania z urlopu wychowawczego). Czy w tej sytuacji powinniśmy wypłacić jej nagrodę od razu, czy wstrzymać się z wypłatą do momentu, aż wróci do pracy?

Konsultacja z organizacjami związkowymi

W naszym zakładzie działają dwie organizacje związkowe. Pracownica była członkiem jednej z nich. Obecnie wydaje się nam, że już nie jest zrzeszona w żadnej z tych organizacji, ponieważ cofnęła zgodę na potrącanie składek związkowych. Chcemy tej pracownicy wypowiedzieć umowę. Czy w takim przypadku musimy konsultować to wypowiedzenie z którąś z organizacji związkowych?

Zgoda żyranta na potrącenie długu z jego wynagrodzenia za pracę

Mamy wątpliwości co do zgodności z prawem klauzuli poręczenia składanej przez pracowników poręczających pożyczki mieszkaniowe zaciągane z funduszu socjalnego. Czy ma moc prawną składane przez nich oświadczenie o zgodzie na potrącanie z ich pensji rat pożyczki w razie zaprzestania spłaty przez pożyczkobiorcę? Nasze wątpliwości wynikły z obowiązującego orzecznictwa Sądu Najwyższego, który za nieważne uznaje wyrażenie przez pracownika zgody na potrącenie ewentualnego długu przyszłego o niewiadomej wysokości.

REKLAMA

Przywrócenie pracownika do pracy a zwrot odprawy

W sierpniu 2007 r. z powodu likwidacji stanowiska pracy zwolniliśmy jednego z naszych pracowników i wypłaciliśmy mu stosowną odprawę pieniężną. Pracownik jednak nie pogodził się z decyzją o zwolnieniu z pracy i wniósł do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na podstawie orzeczenia sądu pracownik został przywrócony do pracy. Czy w tej sytuacji możemy domagać się od pracownika zwrotu wypłaconej mu odprawy?

Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę

Wypowiedzenie zmieniające spowodowane uchyleniem lub zmianą układu zbiorowego powinno być szerzej uzasadnione i nie może opierać się wyłącznie na zmianach układu - stwierdził Sąd Najwyższy na posiedzeniu 4 stycznia 2008 r.

Czy zleceniobiorcę można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniłem zleceniobiorcę, który z tytułu pracy w innej firmie na niepełny etat zarabia 1400 zł. Nie chciałbym ponosić kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, skoro z obowiązku tych ubezpieczeń zwalnia wysokość zarobków z umowy o pracę. Chciałbym jednak zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego, bo zlecenie będzie wykonywane na placu budowy prowadzonej przez moją firmę. Zleceniobiorca chce również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można dokonać zgłoszenia tylko do tych ubezpieczeń?

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?

REKLAMA

Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

Jakie dokumenty płacowe należy udostępnić na żądanie pracownika

Pracownik twierdzi, że otrzymał za niską pensję. Zażądał umożliwienia mu wglądu do dokumentacji związanej z ustaleniem wysokości jego wynagrodzenia. Jakie konkretnie dokumenty musimy mu okazać?

Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"

W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia.

Wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord

W naszej fabryce podczas strajku pracownicy, którzy nie przystąpili do strajku, nie mogli wykonywać pracy z przyczyn technicznych. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord?

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

Jak udzielać pracownikom kar porządkowych

Pracodawcy mają możliwość nakładania na pracowników kar porządkowych w przypadku naruszania przez nich obowiązków pracowniczych. Zastosowanie odpowiedniej kary porządkowej przez pracodawcę jest wynikiem oceny zachowania pracownika, z którą pracownik może się nie zgodzić i odwołać się od zastosowanej kary.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy wcześniej zwana była rentą inwalidzką. Przyznaje się ją osobom, które w całości lub części utraciły zdolności do pracy. 

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS?

Kiedy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczać wynagrodzenie z umowy zlecenia

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę zawartej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 29 lutego 2008 r. W tym czasie wykonywała dla nas także inne prace na podstawie umowy zlecenia. Zachorowała 15 lutego 2008 r. Czy ustalić jej prawo do wynagrodzenia chorobowego z umowy o pracę i zasiłku chorobowego z umowy zlecenia? Czy przysługują jej od nas dwa świadczenia?

Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców spoza UE

Procedura zatrudnienia obcokrajowców będzie krótsza i mniej kłopotliwa dla pracodawcy. Trzeba będzie wypełniać mniej dokumentów, urząd będzie wymagał oświadczeń pracodawcy zamiast zaświadczeń.

Czy możliwa jest refundacja szkieł kontaktowych

Mam dużą wadę wzroku. Do tej pory nosiłam okulary, jednak podczas ostatniej wizyty lekarz okulista zalecił mi noszenie soczewek kontaktowych. Nosząc okulary, otrzymywałam zwrot części kosztów, które ponosiłam w związku z ich kupnem. Zastanawiam się, czy teraz, kiedy używam szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów zakupu.

Dodatek stażowy dla katechety

Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, zatrudniam księdza do nauczania religii. Chciałbym się dowiedzieć, jak ustalić dla tego nauczyciela dodatek za staż pracy, szczególnie że do roku 1997 prowadził zajęcia bez wynagrodzenia, jak również przedstawił świadectwo pracy o nauczaniu religii w punktach katechetycznych. Czy ten okres ma wpływ na wysokość dodatku?

Godziny nadliczbowe

Dopuszczalne jest ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż 150.

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa.

Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy

Pracownica pracująca na zmiany w systemie równoważnego czasu pracy po 12 godzin została wysłana na szkolenie zorganizowane przez pracodawcę w sobotę, czyli w dniu, który był dla niej dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień przysługuje jej inny dzień wolny od pracy? Czy dzień szkolenia wlicza się do czasu pracy? Należy podkreślić, że pracodawca wymagał od pracowników udziału w tym szkoleniu, co w praktyce odebrało im wolną sobotę - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE

Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego.

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Do końca września pracodawcy tworzący zakładowy funduszu świadczeń socjalnych powinni przekazać pozostałą część odpisu na konto tego funduszu.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce z o.o. nie jest jednoznaczna z pozbawieniem możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Za zobowiązania spółki odpowiadają wówczas solidarnie z nią członkowie zarządu.

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Pracodawcy muszą pamiętać, że za większość z nich grożą surowe kary.

Planowanie urlopów wypoczynkowych

Jako kadrowa mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2009 r. Trzy pracownice zatrudnione w naszej firmie przebywają obecnie na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Dwie z nich powrócą do pracy w sierpniu przyszłego roku. Czy powinnam uwzględnić je w nowym planie urlopów? - pyta Czytelniczka z Radomia.

Przeniesienie do innej pracy

Jestem asystentką księgowej w dużej firmie. W zeszłym roku sekretarka w naszym zakładzie pracy przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 1 października do końca grudnia. W związku z tym dyrektor przeniósł mnie na stanowisko sekretarki, nie dokonując zmiany umowy o pracę. Zastępowana przeze mnie pracownica przyniosła kolejne zwolnienie, które obejmowało cały styczeń 2008 r. I w tym wypadku musiałam zastępować ją przez kolejny miesiąc. Ostatnio usłyszałam, że takie postępowanie jest zabronione. Czy mogę domagać się jakiegoś zadośćuczynienia? - pyta Czytelniczka z Włodawy.

Rozliczenie dotacji na wynagrodzenia

Podatkowe rozliczenie dotacji na wynagrodzenia pracowników budzi wiele wątpliwości.

Regulamin pracy

Regulamin pracy jako akt prawa wewnętrznego stanowi jedno ze źródeł prawa pracy. Może zawierać postanowienia dotyczące m.in. przyjętych okresów rozliczeniowych czasu pracy, terminu, miejsca, czasu oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia.

Termin powiadomienia pracodawcy o przejściu na emeryturę

W roku 2009 chciałabym przejść na emeryturę. W jakim terminie muszę powiadomić o tym fakcie mojego pracodawcę?

Szkoda przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych

Prowadzę firmę budowlaną. Ostatnio pracownicy mojego zakładu pracy zajmowali się remontem prywatnego mieszkania. Na prośbę właścicielki mieszkania, lecz bez mojej zgody, zajęli się również podłączeniem instalacji gazowej do piecyka podgrzewającego wodę w łazience. Po zakończeniu remontu doszło do wybuchu gazu z powodu wadliwie wykonanej instalacji gazowej. Właścicielka mieszkania zażądała ode mnie zrekompensowania poniesionych szkód materialnych, grożąc przy tym, że w przeciwnym wypadku pozwie moją firmę do sądu. Czy w tej sytuacji żądanie odszkodowania powinno być skierowane do mojej firmy? - pyta Czytelnik z Lublina.

Renta

Jest to świadczenie mające na celu dostarczenie środków utrzymania m.in. z powodu niezdolności do pracy zarobkowej, utraty żywiciela rodziny.

Urlop wychowawczy przyczyną dyskryminacji

Korzystanie z urlopów wychowawczych nie może być uznane za obiektywną przyczynę ustalenia niższego wynagrodzenia w porównaniu do innych pracowników.

Zadaniowy system czasu pracy

Zakres obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym powinien być tak ukształtowany, by w prawidłowym założeniu mógł on je wykonać w ustawowym czasie pracy.

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Zawieszeniu ulegają jedynie te postanowienia układu, które w sposób korzystniejszy niż Kodeks pracy regulują prawa pracowników.

Decyzje pokontrolne Inspektora Pracy

Inspektor pracy, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy, może bez zgody pracodawcy nałożyć karę finansową lub wydać nakaz natychmiastowego zamknięcia stanowisk pracy stwarzających zagrożenie dla życia pracowników.

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)

Członek zarządu spółki może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę i mieć na tej podstawie wszystkie przywileje i obowiązki pracownika.

Reforma emerytalna

Dokończenie reformy emerytalnej wymaga przeprowadzenia wielu prac legislacyjnych, które muszą zakończyć się w 2008 r.

Czy prawo do renty rodzinnej ma wpływ na rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia pracownika

Zatrudniliśmy pracownicę, która pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce. Czy taka osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, czy z uwagi na prawo do renty jest z nich zwolniona? Jak rozliczać jej wynagrodzenie za pracę?

Specjalista z językiem czy bez

Perfekcyjna znajomość języka angielskiego podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jest już główną kartą przetargową. Ze względu na rosnącą liczbę inwestycji polskich firm na rynkach Europy Środkowej coraz częściej poszukiwani są specjaliści ze znajomością języka rosyjskiego, ukraińskiego czy węgierskiego.

Uchwała SN z dnia 12 września 2008 r., sygn. I UZP 5/08

Jeżeli przerwy w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu nie przekraczały 30 dni, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem, którą stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jednolity tekst: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) uwzględnia się przychód z tego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego w rozumieniu art. 4 ust. 2 tej ustawy.

Kolejne szczegółowe rozporządzenia z zakresu bhp utracą moc

Od 25 września 2008 r. nie obowiązują kolejne przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.

Nowe zharmonizowane polskie normy związane z bhp

Mamy nowy wykaz zharmonizowanych Polskich Norm. Potrzebę stworzenia kolejnych norm „wymusiły” na nas przepisy unijne.

Będziemy mieli nowe przepisy związane z chorobami zawodowymi

19 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy związane z chorobami zawodowymi są niezgodne z Konstytucją RP.

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania.

Termin udzielenia urlopu macierzyńskiego za okres po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

REKLAMA