reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wynagrodzenie za czas dyżuru i za czas interwencji w trakcie dyżuru

Wysokość wynagrodzenia ustalana jest inaczej za czas dyżuru, w sytuacji gdy pracownik pozostaje tylko w gotowości do pracy, a inaczej, w przypadku gdy w jego trakcie dojdzie do interwencji.

Specyfika pracy na niektórych stanowiskach czasami obliguje pracownika do pozostania w gotowości do świadczenia pracy również poza normalnymi godzinami pracy. Pracownikowi za czas takiego dyżuru przysługuje wynagrodzenie, jeśli pozostaje on w pogotowiu do pracy w zakładzie pracy. Jeśli natomiast dyżur świadczony jest w domu, pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani wynagrodzenie.

Czas gotowości do pracy

Jeśli pracodawca za czas dyżuru nie udzieli czasu wolnego, wówczas pracownik powinien otrzymać dodatkowo - oprócz wynagrodzenia określonego w umowie o pracę - wynagrodzenie za czas dyżuru w wysokości wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony - 60% wynagrodzenia.

Aby obliczyć wynagrodzenie za czas dyżuru, gdy wynagrodzenie pracownika zostało określone w stawce miesięcznej, należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie tak ustaloną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru.

Przykład

15 stycznia 2009 r. pracownik pełnił 8-godzinny dyżur zakładowy, za który pracodawca nie udzielił mu czasu wolnego. Miesięczna pensja pracownika określona w umowie o pracę wynosi 3900 zł.

Aby ustalić wynagrodzenie za czas dyżuru:

- miesięczną pensję dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w styczniu (tj. 168 godzin):

3900 zł : 168 godzin = 23,21 zł/godz.,

- otrzymaną stawkę za 1 godzinę dyżuru mnożymy przez liczbę godzin dyżuru:

23,21 zł/godz. x 8 godzin = 185,68 zł.

Jeśli natomiast pensja pracownika przysługuje w zmiennej wysokości i została określona stawką prowizyjną, akordową bądź zadaniową, wówczas za czas dyżuru przysługuje 60% wynagrodzenia. W takiej sytuacji, aby obliczyć kwotę przysługującą za czas dyżuru, wynagrodzenie ustalone jak za urlop należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a z otrzymanej w ten sposób stawki godzinowej wyliczyć 60%. Następnie tak ustaloną stawkę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru.

Czas interwencji w trakcie dyżuru

Inaczej liczy się wynagrodzenie, gdy w trakcie dyżuru pracownik podjął się wykonywania pracy. Taki dyżur przekształca się w wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego „w czasie dyżuru pracownik pozostaje tylko w stanie pogotowia i w zasadzie nie wykonuje równocześnie żadnych dodatkowych czynności. Jeżeli jednak w czasie dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz i w interesie zakładu pracy, należy czas przeznaczony na ich wykonanie zaliczyć do czasu pracy. A zatem za czas przepracowany przekraczający normy czasu pracy (dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy) pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawca może udzielić pracownikowi w zamian czasu wolnego, jednak na zasadach obowiązujących dla pracy nadliczbowej” (wyrok SN z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama