REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej biurokracji w stosunkach między pracodawcą a urzędem pracy

Danuta Klucz

REKLAMA

Pracodawca ma mniej obowiązków informacyjnych względem urzędu pracy i współdziała z nim na nieco mniej biurokratycznych zasadach.

Pracodawca nie musi już informować urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia, uzyskiwać od kandydatów do pracy oświadczeń o pozostawaniu w rejestrach urzędów pracy oraz powiadamiać urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Przypomnijmy, że w ramach współdziałania z tą instytucją pracodawca był dotychczas obowiązany przekazywać powiatowemu urzędowi pracy właściwemu ze względu na swoją siedzibę bieżącej informacji o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego.

Autopromocja

Poza tym, gdy pracodawca zdecydował się przyjąć do pracy osobę bezrobotną, musiał uzyskać przed jej zatrudnieniem pisemne oświadczenie, aby na jego podstawie stwierdzić, czy figuruje ona w rejestrze bezrobotnych. Jeżeli była ona zarejestrowana jako bezrobotna, pracodawca był dodatkowo zobligowany zawiadomić pisemnie właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Powinności te dotyczyły każdego pracodawcy i nie były przyjmowane bezkrytycznie. W powszechnym odczuciu był to niepotrzebny balast generujący dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca nie jest do tego zobligowany. Zniesienie tych powinności nadaje nowy, mniej biurokratyczny wymiar współpracy pracodawców z urzędami pracy. Toteż w ramach pośrednictwa pracy zadbano o klarowne relacje między urzędem i pracodawcą. Dotyczy to między innymi reguł postępowania z ofertami pracy zgłaszanymi przez pracodawców w celu pozyskaniu pracowników, zgodnie z ich potrzebami.

Od 1 lutego br. pracodawca może bowiem zgłosić ofertę pracy do jednego powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy, albo innego wybranego przez siebie urzędu. Obecnie nie budzi jednak wątpliwości, który urząd pracy jest odpowiedzialny za realizację oferty pracy przyjmowanej od pracodawcy. Zadania w zakresie upowszechniania oferty pracy, kontaktów z pracodawcą i osobami zarejestrowanymi oraz kierowania zarejestrowanych do pracodawcy realizuje bowiem powiatowy urząd pracy, który przyjął ofertę pracy od pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma także prawo do ograniczania zakresu informacji udostępnianych przez urzędy pracy osobom zainteresowanym podjęciem pracy. Otóż zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, może on nie wyrazić zgody na podawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiających jego identyfikację przez osoby niezarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. W takim przypadku jego oferta pracy może być udostępniona w pełnym zakresie wyłącznie tym bezrobotnym lub poszukującym pracy, którzy spełniają określone w niej wymagania i których urząd pracy kieruje do pracy w jego firmie.

Z drugiej strony chroniony jest także interes osób starających się o pracę poprzez odmowę przyjęcia od pracodawcy takich ofert pracy, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i mogą dyskryminować kandydatów do pracy. Odmowa dotyczyć będzie także pracodawcy, który w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

REKLAMA

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

REKLAMA