REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej biurokracji w stosunkach między pracodawcą a urzędem pracy

Danuta Klucz
Pracodawca ma mniej obowiązków informacyjnych względem urzędu pracy i współdziała z nim na nieco mniej biurokratycznych zasadach.

Pracodawca nie musi już informować urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia, uzyskiwać od kandydatów do pracy oświadczeń o pozostawaniu w rejestrach urzędów pracy oraz powiadamiać urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Przypomnijmy, że w ramach współdziałania z tą instytucją pracodawca był dotychczas obowiązany przekazywać powiatowemu urzędowi pracy właściwemu ze względu na swoją siedzibę bieżącej informacji o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego.

Autopromocja

Poza tym, gdy pracodawca zdecydował się przyjąć do pracy osobę bezrobotną, musiał uzyskać przed jej zatrudnieniem pisemne oświadczenie, aby na jego podstawie stwierdzić, czy figuruje ona w rejestrze bezrobotnych. Jeżeli była ona zarejestrowana jako bezrobotna, pracodawca był dodatkowo zobligowany zawiadomić pisemnie właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Powinności te dotyczyły każdego pracodawcy i nie były przyjmowane bezkrytycznie. W powszechnym odczuciu był to niepotrzebny balast generujący dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca nie jest do tego zobligowany. Zniesienie tych powinności nadaje nowy, mniej biurokratyczny wymiar współpracy pracodawców z urzędami pracy. Toteż w ramach pośrednictwa pracy zadbano o klarowne relacje między urzędem i pracodawcą. Dotyczy to między innymi reguł postępowania z ofertami pracy zgłaszanymi przez pracodawców w celu pozyskaniu pracowników, zgodnie z ich potrzebami.

Od 1 lutego br. pracodawca może bowiem zgłosić ofertę pracy do jednego powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy, albo innego wybranego przez siebie urzędu. Obecnie nie budzi jednak wątpliwości, który urząd pracy jest odpowiedzialny za realizację oferty pracy przyjmowanej od pracodawcy. Zadania w zakresie upowszechniania oferty pracy, kontaktów z pracodawcą i osobami zarejestrowanymi oraz kierowania zarejestrowanych do pracodawcy realizuje bowiem powiatowy urząd pracy, który przyjął ofertę pracy od pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma także prawo do ograniczania zakresu informacji udostępnianych przez urzędy pracy osobom zainteresowanym podjęciem pracy. Otóż zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, może on nie wyrazić zgody na podawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiających jego identyfikację przez osoby niezarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. W takim przypadku jego oferta pracy może być udostępniona w pełnym zakresie wyłącznie tym bezrobotnym lub poszukującym pracy, którzy spełniają określone w niej wymagania i których urząd pracy kieruje do pracy w jego firmie.

Z drugiej strony chroniony jest także interes osób starających się o pracę poprzez odmowę przyjęcia od pracodawcy takich ofert pracy, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i mogą dyskryminować kandydatów do pracy. Odmowa dotyczyć będzie także pracodawcy, który w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Też się pogubiłeś z tymi niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Żabki, Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco, apteki, stacje benzynowe, kwiaciarnie? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  REKLAMA

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Strategie efektywnej rekrutacji

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi stało się kluczowym elementem sukcesu organizacji. Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorstwa, jest przyciąganie i zatrzymywanie najwyższej klasy talentów. 

  REKLAMA

  Employer branding: Kluczowa strategia współczesnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu, pozyskanie i utrzymanie najlepszych talentów stało się priorytetem dla przedsiębiorstw. W tym kontekście, pojęcie „employer branding” staje się kluczowym elementem strategii zarządzania zasobami ludzkimi. To nie tylko kreowanie wizerunku firmy jako atrakcyjnego pracodawcy, ale także budowanie trwałych relacji z pracownikami. 

  Trybunał Konstytucyjny: Nadgodziny w Straży Granicznej niezgodne z Europejską Kartą Społeczną

  Przepis ustawy o Straży Granicznej mówiący, że za przepracowane nadgodziny przyznawany jest czas wolny od służby „w tym samym wymiarze” jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną – orzekł we wtorek 28 listopada 2023 r. Trybunał Konstytucyjny.

  REKLAMA