REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej biurokracji w stosunkach między pracodawcą a urzędem pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Danuta Klucz

REKLAMA

Pracodawca ma mniej obowiązków informacyjnych względem urzędu pracy i współdziała z nim na nieco mniej biurokratycznych zasadach.

Pracodawca nie musi już informować urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia, uzyskiwać od kandydatów do pracy oświadczeń o pozostawaniu w rejestrach urzędów pracy oraz powiadamiać urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Przypomnijmy, że w ramach współdziałania z tą instytucją pracodawca był dotychczas obowiązany przekazywać powiatowemu urzędowi pracy właściwemu ze względu na swoją siedzibę bieżącej informacji o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego.

REKLAMA

Autopromocja

Poza tym, gdy pracodawca zdecydował się przyjąć do pracy osobę bezrobotną, musiał uzyskać przed jej zatrudnieniem pisemne oświadczenie, aby na jego podstawie stwierdzić, czy figuruje ona w rejestrze bezrobotnych. Jeżeli była ona zarejestrowana jako bezrobotna, pracodawca był dodatkowo zobligowany zawiadomić pisemnie właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Powinności te dotyczyły każdego pracodawcy i nie były przyjmowane bezkrytycznie. W powszechnym odczuciu był to niepotrzebny balast generujący dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca nie jest do tego zobligowany. Zniesienie tych powinności nadaje nowy, mniej biurokratyczny wymiar współpracy pracodawców z urzędami pracy. Toteż w ramach pośrednictwa pracy zadbano o klarowne relacje między urzędem i pracodawcą. Dotyczy to między innymi reguł postępowania z ofertami pracy zgłaszanymi przez pracodawców w celu pozyskaniu pracowników, zgodnie z ich potrzebami.

Od 1 lutego br. pracodawca może bowiem zgłosić ofertę pracy do jednego powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy, albo innego wybranego przez siebie urzędu. Obecnie nie budzi jednak wątpliwości, który urząd pracy jest odpowiedzialny za realizację oferty pracy przyjmowanej od pracodawcy. Zadania w zakresie upowszechniania oferty pracy, kontaktów z pracodawcą i osobami zarejestrowanymi oraz kierowania zarejestrowanych do pracodawcy realizuje bowiem powiatowy urząd pracy, który przyjął ofertę pracy od pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca ma także prawo do ograniczania zakresu informacji udostępnianych przez urzędy pracy osobom zainteresowanym podjęciem pracy. Otóż zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, może on nie wyrazić zgody na podawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiających jego identyfikację przez osoby niezarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. W takim przypadku jego oferta pracy może być udostępniona w pełnym zakresie wyłącznie tym bezrobotnym lub poszukującym pracy, którzy spełniają określone w niej wymagania i których urząd pracy kieruje do pracy w jego firmie.

Z drugiej strony chroniony jest także interes osób starających się o pracę poprzez odmowę przyjęcia od pracodawcy takich ofert pracy, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i mogą dyskryminować kandydatów do pracy. Odmowa dotyczyć będzie także pracodawcy, który w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.


Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

REKLAMA

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?

REKLAMA

Pracowici, punktualni, lojalni i kompatybilni kulturowo. Polscy pracodawcy lubią zatrudniać Filipińczyków

Filipińczycy są jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników z zagranicy wśród polskich pracodawców - ocenia komunikacie z 9 kwietnia 2025 r. agencja pracy Gremi Personal. Najwięcej osób z tego kraju mieszka na Mazowszu oraz w Szczecinie.

Wysoka podwyżka wynagrodzeń tylko dla niektórych. Sprawdź!

Od 667,06 zł do 1488,04 zł podwyżki od lipca - takiej waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych doczekają się pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia. Podwyżka związana jest ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w zeszłym roku.

REKLAMA