| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Mniej biurokracji w stosunkach między pracodawcą a urzędem pracy

Mniej biurokracji w stosunkach między pracodawcą a urzędem pracy

Pracodawca ma mniej obowiązków informacyjnych względem urzędu pracy i współdziała z nim na nieco mniej biurokratycznych zasadach.

Pracodawca nie musi już informować urzędu pracy o wolnych miejscach zatrudnienia, uzyskiwać od kandydatów do pracy oświadczeń o pozostawaniu w rejestrach urzędów pracy oraz powiadamiać urzędu pracy o zatrudnieniu bezrobotnego. Przypomnijmy, że w ramach współdziałania z tą instytucją pracodawca był dotychczas obowiązany przekazywać powiatowemu urzędowi pracy właściwemu ze względu na swoją siedzibę bieżącej informacji o wolnych miejscach zatrudnienia lub miejscach przygotowania zawodowego.

Poza tym, gdy pracodawca zdecydował się przyjąć do pracy osobę bezrobotną, musiał uzyskać przed jej zatrudnieniem pisemne oświadczenie, aby na jego podstawie stwierdzić, czy figuruje ona w rejestrze bezrobotnych. Jeżeli była ona zarejestrowana jako bezrobotna, pracodawca był dodatkowo zobligowany zawiadomić pisemnie właściwy powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu takiej osoby.

Powinności te dotyczyły każdego pracodawcy i nie były przyjmowane bezkrytycznie. W powszechnym odczuciu był to niepotrzebny balast generujący dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem.

Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca nie jest do tego zobligowany. Zniesienie tych powinności nadaje nowy, mniej biurokratyczny wymiar współpracy pracodawców z urzędami pracy. Toteż w ramach pośrednictwa pracy zadbano o klarowne relacje między urzędem i pracodawcą. Dotyczy to między innymi reguł postępowania z ofertami pracy zgłaszanymi przez pracodawców w celu pozyskaniu pracowników, zgodnie z ich potrzebami.

Od 1 lutego br. pracodawca może bowiem zgłosić ofertę pracy do jednego powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na jego siedzibę albo miejsce wykonywania pracy, albo innego wybranego przez siebie urzędu. Obecnie nie budzi jednak wątpliwości, który urząd pracy jest odpowiedzialny za realizację oferty pracy przyjmowanej od pracodawcy. Zadania w zakresie upowszechniania oferty pracy, kontaktów z pracodawcą i osobami zarejestrowanymi oraz kierowania zarejestrowanych do pracodawcy realizuje bowiem powiatowy urząd pracy, który przyjął ofertę pracy od pracodawcy.

Pracodawca ma także prawo do ograniczania zakresu informacji udostępnianych przez urzędy pracy osobom zainteresowanym podjęciem pracy. Otóż zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy, może on nie wyrazić zgody na podawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiających jego identyfikację przez osoby niezarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. W takim przypadku jego oferta pracy może być udostępniona w pełnym zakresie wyłącznie tym bezrobotnym lub poszukującym pracy, którzy spełniają określone w niej wymagania i których urząd pracy kieruje do pracy w jego firmie.

Z drugiej strony chroniony jest także interes osób starających się o pracę poprzez odmowę przyjęcia od pracodawcy takich ofert pracy, które naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i mogą dyskryminować kandydatów do pracy. Odmowa dotyczyć będzie także pracodawcy, który w okresie do 365 dni przed dniem zgłoszenia oferty pracy został skazany prawomocnym wyrokiem za naruszenie praw pracowniczych lub jest objęty postępowaniem wyjaśniającym w tej sprawie.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »