reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy od dodatku za niepalenie w czasie pracy naliczać składki na ubezpieczenia

Czy od dodatku za niepalenie w czasie pracy naliczać składki na ubezpieczenia

Jesteśmy w trakcie prac nad zmianą regulaminu wynagradzania. Zamierzamy wprowadzić nowy motywacyjny składnik wynagrodzenia - miesięczne premie za niepalenie papierosów w godzinach pracy. Premię będziemy finansować ze specjalnie utworzonego w firmie funduszu w wysokości 8% przychodu z zysku firmy. Czy powinniśmy premie wliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Od kwoty wypłaconej w miesiącu premii za niepalenie pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Wszystkie wypłaty na rzecz pracownika są jego przychodem, który pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlatego nie ma znaczenia nazwa składnika wynagrodzenia: wynagrodzenie, premia, dodatek. Jeżeli jest to przychód ze stosunku pracy, to trzeba od niego naliczyć składki, chyba że dany rodzaj przychodu ze stosunku pracy został wyłączony z obowiązku naliczenia składek (§ 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - dalej: rozporządzenie).

Przy ustaleniu, czy składnik wynagrodzenia jest zwolniony ze składek, znaczenie ma jego rodzaj oraz fundusz, z którego jest finansowany. Zwolnione ze składek są np. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia).

Wypłacenie premii za niepalenie papierosów spowoduje, że Państwo jako płatnik składek za pracowników będą mieli obowiązek doliczyć kwotę premii do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Płatnik sumuje wszystkie przychody, które pracownik otrzymał w miesiącu i od których pracodawca ma obowiązek naliczyć składki. Łączną kwotę przychodu za dany miesiąc płatnik wykazuje w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA, który składa oddzielnie za każdą osobę zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Sumę składek z poszczególnych raportów płatnik uwzględnia w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za dany miesiąc.

WAŻNE!

W deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportach miesięcznych płatnik jest zobowiązany uwzględnić należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich wpłat dokonanych w miesiącu, za który składane są dokumenty rozliczeniowe stanowiące podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia.

PRZYKŁAD

W styczniu 2009 r. 10 pracowników firmy otrzymało 10% premię za niepalenie. Premia została wypłacona na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego od 1 stycznia 2009 r. Kwotę wypłaconej w styczniu premii pracodawca doliczył do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Łączną kwotę przychodu i składek za każdego pracownika za styczeń 2009 r. pracodawca wykazał w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA, a sumę składek w deklaracji ZUS DRA.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama