reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak liczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy wyrokiem sądu

Jak liczyć wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy wyrokiem sądu

Z jednym z naszych pracowników 15 października 2008 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Pracownik ten wyrokiem sądu został przywrócony do pracy 20 stycznia 2009 r. Zgodnie z tym wyrokiem nasz zakład pracy ma zapłacić temu pracownikowi 3-miesięczne wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Jak wyliczyć to wynagrodzenie? Stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosiło 1500 zł. Pracownik ten oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymywał w okresie od lipca do września 2008 r. wynagrodzenie prowizyjne. W lipcu wynagrodzenie prowizyjne wyniosło 900 zł, w sierpniu 500 zł, a we wrześniu 700 zł.

RADA

Należne pracownikowi w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę odszkodowanie muszą Państwo obliczyć na zasadach obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przywróconemu do pracy, z którym pracodawca wcześniej rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, za czas pozostawania bez pracy przysługuje wynagrodzenie, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc (art. 57 § 1 Kodeksu pracy).

Aby przywrócony do pracy pracownik mógł otrzymać takie wynagrodzenie, muszą zostać spełnione jednocześnie 2 warunki:

  • przywrócenie pracownika do pracy na podstawie prawomocnego wyroku sądowego,
  • podjęcie przez pracownika pracy.

Odszkodowanie zasądzone na rzecz Państwa pracownika ma na celu zrekompensowanie mu utraconych zarobków w okresie od jego zwolnienia do przywrócenia do pracy.

WAŻNE!

Warunkiem wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy jest podjęcie przez tego pracownika pracy, do której został przywrócony.

Do obliczania tego typu odszkodowań należy wykorzystać zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Narzucenie przez ustawodawcę takiego sposobu obliczania odszkodowania pracownika jest uzasadnione najbardziej pełnym uwzględnieniem w tej metodzie wszystkich utraconych składników jego wynagrodzenia. Obliczając ekwiwalent za urlop bierze się bowiem pod uwagę nie tylko stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika, ale również jego zmienne składniki, takie jak np. prowizje, premie czy wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych lub nocnych.

Zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy mają zastosowanie przy obliczaniu wielu należności pracowniczych, takich jak np.: odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za skrócenie okresu wypowiedzenia, za czas pozostawania bez pracy pracownikowi przywróconemu do niej itp.

WAŻNE!

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Stosując przy obliczaniu odszkodowań lub odpraw zasady obowiązujące dla ekwiwalentu urlopowego nie wykorzystujemy do końca zasad dotyczących liczenia tego ekwiwalentu. Nie należy bowiem przeliczać ekwiwalentu za jeden dzień stosując współczynnik urlopowy na dany rok, lecz procedurę obliczania zakończyć po ustaleniu średniego miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Tak obliczone wynagrodzenie należy już na tym etapie pomnożyć przez liczbę miesięcy, za które zostało pracownikowi przyznane to odszkodowanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama