Kategorie

Rozliczanie niepracujących lekarzy

Barbara Zabieglińska
Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.
Reklama

Artykuł omawia kwestię rozliczania z ZUS lekarzy, którzy na mocy wyroku sądowego za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi mają czas wolny, za który otrzymują wynagrodzenie. Mowa tu o okresie po 1 maja 2004 r. Niektóre szpitale płacą tym lekarzom normalne wynagrodzenie za taki wolny czas, a inne szpitale - nie płacą w ogóle. Dodatkowym problemem jest fakt, że w sprawie tej nie ma zgodności w orzecznictwie. Powstaje pytanie, jak wykazać tych pracowników w dokumentach ubezpieczeniowych w poszczególnych sytuacjach. Jakim ubezpieczeniom podlegają w tym okresie?

Fakt nierozwiązania umowy o pracę z lekarzem odbierającym czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi wskazuje, że osoba ta podlega przez cały ten czas ubezpieczeniom społecznym. W takim razie płatnik powinien wykazać za niego składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne za ten okres w składanym do ZUS imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Na tym formularzu pracodawca wykazuje przychód, jaki wypłacił w ciągu miesiąca, którego formularz dotyczy. Wynagrodzenie wypłacone za dni wolne udzielone w zamian za pełnienie nadmiernych dyżurów medycznych w ramach umowy o pracę jest przychodem ze stosunku pracy. Płatnik jest zobowiązany naliczać i opłacać od niego składki. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, co było źródłem jego wypłaty - dobra wola pracodawcy, wyrok sądowy czy też ugoda, jaką płatnik zawarł z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że składki należne są tylko od należności głównej. Jeśli oprócz samego wynagrodzenia za dni wolne w zamian za dyżur płatnik wypłacił również odsetki za opóźnioną wypłatę, te ostatnie są wolne od składek. Składki od wynagrodzenia za czas wolny, jaki otrzymał lekarz w rekompensacie za zbyt długie dyżury szpitalne, należy rozliczyć w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, składanym za miesiąc, kiedy nastąpiła wypłata.


Reklama

Jeżeli wynagrodzenie za czas wolny w zamian za nadmierne dyżury wypłacane jest wówczas, gdy lekarz pracuje w danym szpitalu, składki należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym z kodem pracowniczym, czyli 01 10 xx. Natomiast gdy wynagrodzenie za ten okres wypłacane jest wówczas, gdy lekarz już nie pracuje u danego pracodawcy, osobę taką wykazujemy w imiennym raporcie miesięcznym z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Nie wszyscy lekarze otrzymują wynagrodzenie za czas wolny, jaki wzięli w zamian za zbyt długie dyżury medyczne. Nie wszystkie sądy orzekają o wypłacie wynagrodzenia. Dlatego też część lekarzy nie otrzymuje za ten okres wynagrodzenia. Jednak zachowują oni w dalszym ciągu status pracowników i nie można tego okresu porównywać z urlopem bezpłatnym, stanowiącym przerwę w podleganiu ubezpieczeniom społecznym. Informacji o takich wolnych dniach płatnik nie przekazuje do ZUS. W dalszym ciągu należy składać za takiego lekarza imienny raport miesięczny ZUS RCA, w którym należy wykazać przychód pracownika za dany miesiąc. Gdy taki odpoczynek trwa cały miesiąc, a lekarz nie uzyskuje żadnych innych wypłat, należy przekazać za niego raport ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru i zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

• rozporządzenie z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?