reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 5 do 16 stycznia br. sprawowałam opiekę nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego złożyłam w ZUS 7 stycznia 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie tego zasiłku. Czy opłacając składki za styczeń mogę w lutym pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko, czy powinnam poczekać na decyzję ZUS dotyczącą zasiłku opiekuńczego?

RADA

Jeśli spełnia Pani warunki do uzyskania zasiłku opiekuńczego, to obliczając wysokość składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania działalności gospodarczej w styczniu powinna Pani dokonać odpowiedniego pomniejszenia podstawy ich wymiaru. W związku z pobieraniem przez część miesiąca zasiłku opiekuńczego zapłaci Pani za styczeń niższe składki do ZUS. Gdyby natomiast okazało się, że zasiłek opiekuńczy Pani nie przysługiwał, konieczna będzie odpowiednia korekta złożonych dokumentów rozliczeniowych.

UZASADNIENIE

W przedstawionej przez Panią sytuacji obliczenie obniżonej podstawy wymiaru składek powinno wyglądać następująco: 1915,80 zł (60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 r.): 31 (liczba dni w styczniu) x 19 (liczba dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu działalności gospodarczej w styczniu) = 1174,20 zł.

Kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność podlega zmniejszeniu za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami społecznymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca. Prawo do zmniejszenia przysługuje również w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.

Zmniejszenie kwoty najniższej podstawy wymiaru składek ustala się proporcjonalnie, dzieląc tę kwotę przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Kwotę podstawy wymiaru składek ustaloną za określoną liczbę dni należy zaokrąglić do pełnych groszy: w górę - jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, w dół - jeżeli jest niższa od 0,50 grosza. Natomiast nie podlega zaokrągleniu kwota podstawy wymiaru ustalona na poziomie stawki za jeden dzień.

Od 14 czerwca 2008 r. prawo do zasiłku opiekuńczego mogą nabywać ubezpieczeni, którzy są objęci dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, a więc m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność, w tym działalność gospodarczą.

WAŻNE!

Osobom dobrowolnie objętym ubezpieczeniem chorobowym zasiłek opiekuńczy przysługuje na analogicznych zasadach jak osobom objętym tym ubezpieczeniem obowiązkowo, a więc również w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama