reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia

Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia nadal jest związany zakazem konkurencji zgodnie z treścią umowy o pracę. Czy zakaz taki obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia możliwe jest jeszcze zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy?

Pracownik jest związany zakazem konkurencji w czasie trwania stosunku pracy przez cały okres zatrudnienia do momentu rozwiązania umowy o pracę, tj. do końca okresu wypowiedzenia, bez względu na to, czy został on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy czy też nie.

Należy jednak pamiętać, że w Kodeksie pracy zostały przewidziane dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji:

  • jedna zawierana na okres trwania stosunku pracy,
  • druga zawierana na czas po ustaniu zatrudnienia.

Każdy pracownik może być stroną umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres zatrudnienia. Ponadto zawarcie takiej umowy może nastąpić w każdym czasie w okresie istnienia stosunku pracy, a więc również w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Należy jednak podkreślić, że zakaz konkurencji może powstać tylko na mocy umowy stron. Kodeks pracy stanowi, że powinna być to odrębna umowa od umowy o pracę. Powszechnie przyjęło się jednak zawieranie zakazu konkurencji w treści umowy o pracę. Jest to dopuszczalna praktyka, jednak należy pamiętać o tym, aby zakaz konkurencji bezwzględnie był sporządzony w formie pisemnej. Niezachowanie formy pisemnej powoduje nieważność umowy o zakazie konkurencji. Ustna umowa o zakazie konkurencji nie ma żadnej mocy prawnej.

Pracownik, który zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji, nie może wykonywać działalności konkurencyjnej zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie jakiejkolwiek innej umowy (działalność gospodarcza, umowa o pracę, umowa zlecenia czy też umowa o dzieło). Pracownik może świadczyć dodatkową pracę wyłącznie w sytuacji, gdy działalność taka nie stanowi konkurencji dla pracodawcy, z którym zawarł umowę o zakazie konkurencji. Umowa o zakazie konkurencji nie może bowiem zabronić pracownikowi dodatkowej pracy w ogóle.

W przypadku naruszenia obowiązującej w czasie trwania zatrudnienia umowy o zakazie konkurencji pracodawca może zastosować różnego rodzaju sankcje, włącznie z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.). Jest to również możliwe w okresie wypowiedzenia umowy pracę.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania dodatkowego wynagrodzenia czy też odszkodowania za zachowywanie tajemnicy i stosowanie się do obowiązującej umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres zatrudnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama