reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

ZUS wypłaca emeryturę bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem zostanie rozwiązana w związku z przejściem na emeryturę w terminie późniejszym, powinni Państwo wpłacić pracownikowi odprawę emerytalną.

UZASADNIENIE

Od 8 stycznia 2009 r. został uchylony art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej. Oznacza to, że ZUS będzie wypłacał emeryturę nawet w sytuacji, gdy pracownik po uzyskaniu prawa do emerytury będzie kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Do 7 stycznia 2009 r. wypłata emerytury była zawieszana w każdym przypadku, gdy emeryt był zatrudniony w ramach tego samego stosunku pracy co przed dniem nabycia prawa do emerytury. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że ZUS przyznając emeryturę nie będzie miał podstaw do zawieszenia jej wypłaty w stosunku do tych emerytów, którzy nadal wykonują to samo zatrudnienie co przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 45 ustawy z o emeryturach kapitałowych).

ZUS zawiesi wypłatę emerytury wówczas, gdy emeryt złoży wniosek o zawieszenie wypłaty świadczenia (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Jeżeli ZUS zawiesił wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia w ramach stosunku pracy u tego samego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony przed dniem przejścia na emeryturę, a emeryt nie ukończył 65 lat - mężczyzna lub 60 lat - kobieta, o wypłacie emerytury będzie decydować wysokość osiąganego przychodu. ZUS na wniosek emeryta będzie wypłacał emeryturę wówczas, gdy kwota przychodu będzie niższa niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2008 r. wynosi 3859,20 zł. Oznacza to, że ZUS nie może z urzędu, bez wniosku emeryta podjąć wypłaty emerytury od 8 stycznia 2009 r.

Wszyscy emeryci, do których miał zastosowanie przepis art. 103 ust. 2a, a którzy chcą, aby ZUS wypłacał im świadczenia, muszą złożyć - w swoim oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS - wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

WAŻNE!

ZUS podejmie wypłatę emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

Wniosek o podjęcie wypłaty emerytury powinien zawierać dane osobowo-adresowe i numer świadczenia oraz podpis osoby ubiegającej się o podjęcie wypłaty emerytury.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama