| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

ZUS wypłaca emeryturę bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem zostanie rozwiązana w związku z przejściem na emeryturę w terminie późniejszym, powinni Państwo wpłacić pracownikowi odprawę emerytalną.

UZASADNIENIE

Od 8 stycznia 2009 r. został uchylony art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej. Oznacza to, że ZUS będzie wypłacał emeryturę nawet w sytuacji, gdy pracownik po uzyskaniu prawa do emerytury będzie kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Do 7 stycznia 2009 r. wypłata emerytury była zawieszana w każdym przypadku, gdy emeryt był zatrudniony w ramach tego samego stosunku pracy co przed dniem nabycia prawa do emerytury. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że ZUS przyznając emeryturę nie będzie miał podstaw do zawieszenia jej wypłaty w stosunku do tych emerytów, którzy nadal wykonują to samo zatrudnienie co przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 45 ustawy z o emeryturach kapitałowych).

ZUS zawiesi wypłatę emerytury wówczas, gdy emeryt złoży wniosek o zawieszenie wypłaty świadczenia (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Jeżeli ZUS zawiesił wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia w ramach stosunku pracy u tego samego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony przed dniem przejścia na emeryturę, a emeryt nie ukończył 65 lat - mężczyzna lub 60 lat - kobieta, o wypłacie emerytury będzie decydować wysokość osiąganego przychodu. ZUS na wniosek emeryta będzie wypłacał emeryturę wówczas, gdy kwota przychodu będzie niższa niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2008 r. wynosi 3859,20 zł. Oznacza to, że ZUS nie może z urzędu, bez wniosku emeryta podjąć wypłaty emerytury od 8 stycznia 2009 r.

Wszyscy emeryci, do których miał zastosowanie przepis art. 103 ust. 2a, a którzy chcą, aby ZUS wypłacał im świadczenia, muszą złożyć - w swoim oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS - wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

WAŻNE!

ZUS podejmie wypłatę emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

Wniosek o podjęcie wypłaty emerytury powinien zawierać dane osobowo-adresowe i numer świadczenia oraz podpis osoby ubiegającej się o podjęcie wypłaty emerytury.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »