Kategorie

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Łukasz Rafalski
Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

ZUS wypłaca emeryturę bez konieczności rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli umowa o pracę z pracownikiem zostanie rozwiązana w związku z przejściem na emeryturę w terminie późniejszym, powinni Państwo wpłacić pracownikowi odprawę emerytalną.

UZASADNIENIE

Od 8 stycznia 2009 r. został uchylony art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej. Oznacza to, że ZUS będzie wypłacał emeryturę nawet w sytuacji, gdy pracownik po uzyskaniu prawa do emerytury będzie kontynuował zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Do 7 stycznia 2009 r. wypłata emerytury była zawieszana w każdym przypadku, gdy emeryt był zatrudniony w ramach tego samego stosunku pracy co przed dniem nabycia prawa do emerytury. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że ZUS przyznając emeryturę nie będzie miał podstaw do zawieszenia jej wypłaty w stosunku do tych emerytów, którzy nadal wykonują to samo zatrudnienie co przed dniem nabycia prawa do emerytury (art. 45 ustawy z o emeryturach kapitałowych).

ZUS zawiesi wypłatę emerytury wówczas, gdy emeryt złoży wniosek o zawieszenie wypłaty świadczenia (art. 103 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Jeżeli ZUS zawiesił wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia w ramach stosunku pracy u tego samego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony przed dniem przejścia na emeryturę, a emeryt nie ukończył 65 lat - mężczyzna lub 60 lat - kobieta, o wypłacie emerytury będzie decydować wysokość osiąganego przychodu. ZUS na wniosek emeryta będzie wypłacał emeryturę wówczas, gdy kwota przychodu będzie niższa niż 130% przeciętnego wynagrodzenia, które od 1 grudnia 2008 r. wynosi 3859,20 zł. Oznacza to, że ZUS nie może z urzędu, bez wniosku emeryta podjąć wypłaty emerytury od 8 stycznia 2009 r.

Wszyscy emeryci, do których miał zastosowanie przepis art. 103 ust. 2a, a którzy chcą, aby ZUS wypłacał im świadczenia, muszą złożyć - w swoim oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS - wniosek o podjęcie wypłaty emerytury.

WAŻNE!

ZUS podejmie wypłatę emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek.

Wniosek o podjęcie wypłaty emerytury powinien zawierać dane osobowo-adresowe i numer świadczenia oraz podpis osoby ubiegającej się o podjęcie wypłaty emerytury.


W przypadku emerytów, którzy już mają ustalone prawo do wcześniejszej emerytury i mają zawieszoną emeryturę z powodu osiągania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego wynagrodzenia, a nie z powodu zastosowania art. 103 ust. 2a, tj. z powodu kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy co przed przejściem na emeryturę, ZUS z urzędu podejmie wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym:

 • emeryt - mężczyzna będzie miał ukończone 65 lat życia oraz
 • emeryt - kobieta będzie miała ukończone 60 lat życia.

Przykładowy wzór wniosku o podjęcie wypłaty emerytury

@RY1@i65/2009/003/i65.2009.003.000.0016.101.jpg@RY2@

Kolejna kwestia to obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej pracownikom, którzy nabyli prawo do emerytury, a nie rozwiązali umowy o pracę. Nie jest ona w tej chwili przesądzona. Jednak prawo do odprawy pracownik uzyskuje po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Chodzi o związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na emeryturę. Dlatego jeżeli pracownik albo Państwo rozwiążą umowę o pracę w związku z przejściem pracownika na emeryturę nawet już po uzyskaniu przez pracownika prawa do emerytury - to należy przyjąć, że powinni Państwo wypłacić mu odprawę emerytalną.

Powinni Państwo pamiętać, że w związku z uzyskaniem prawa do emerytury zmieni się kod tytułu do ubezpieczeń pracownika. Jeżeli pracownik nie ma prawa do emerytury albo renty, pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem 01 10 00. Natomiast tytuł do ubezpieczeń pracownika, który ma ustalone prawo do emerytury niezależnie od tego, czy ZUS wypłaca świadczenie czy nie, ma kod 01 10 10. O uzyskaniu prawa do emerytury pracownik powinien powiadomić pracodawcę. Pracodawca jako płatnik składek powinien w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian przesłać do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń z kodem 01 10 00 oraz zgłosić pracownika z prawidłowym kodem - 01 10 00. W przypadku uzyskania przez pracownika statusu emeryta nie zawsze jest to możliwe w terminie 7 dni, dlatego pracodawca powinien zrobić to niezwłocznie, np. po dostarczeniu przez pracownika decyzji ZUS przyznającej prawo do emerytury.

Podstawa prawna:

 • art. 45 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507),
 • art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
 • art. 921 Kodeksu pracy,
 • art. 36 ust. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
 • załącznik nr 1 oraz załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.