REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Wysłaliśmy pracownika na dwudniowe szkolenie związane z pracą, którą wykonuje. Szkolenie odbywało się 6 i 7 lutego 2009 r. Przy okazji płacenia faktury za szkolenie okazało się, że pracownik uczestniczył w zajęciach tylko 6 lutego. Był natomiast nieobecny na szkoleniu 7 lutego - w sobotę. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, sobota 6 lutego była więc dla pracownika dniem wolnym. Jak wykazać nieobecność pracownika na szkoleniu w ZUS RSA?

Urlop okolicznościowy

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku informatyka. Pracuje w naszej firmie od 5 lat. Dwa dni temu jego żona urodziła bliźnięta. Ile dni zwolnienia okolicznościowego przysługuje mu w tej sytuacji?

Zatrudnienie bezrobotnego absolwenta

W firmie brakuje do pracy kilku pracowników. Pracodawca chciałby przyjąć do pracy bezrobotnego absolwenta w celu odbycia przez niego stażu absolwenckiego. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien podpisać umowę o pracę z bezrobotnym absolwentem?

Jak zdobyć uznanie wśród podwładnych

Właśnie awansowałem. Będę pracował na stanowisku menedżerskim. Dotychczas nie spotkałem przełożonego, który byłby dla mnie autorytetem i wzorem do naśladowania. Jak powinna wyglądać moja współpraca z podwładnymi? Jakimi zasadami powinienem się kierować, by zdobyć szacunek i uznanie wśród nich?

REKLAMA

Pakiet działań antykryzysowych

NSZZ "Solidarność", pozostałe związki zawodowe oraz pracodawcy przedstawią rządowi wspólny pakiet działań antykryzysowych. Pakiet został przyjęty w dialogu autonomicznym partnerów społecznych reprezentowanych w trójstronnej komisji do spraw społeczno-gospodarczych.

Pracę stracą głównie osoby zatrudnione w przemyśle

Kryzys w następnych miesiącach najsilniej odbije się na branży przemysłowej. Pracę będą traciły głównie osoby zatrudnione w tym sektorze - prognozuje ekonomista Ryszard Petru.

Najniższe renty i emerytury

Od 1 marca br. zmieniły się kwoty najniższej emerytury i renty oraz innych świadczeń określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przyczyna wypowiedzenia umowy

Pracodawca postanowił wypowiedzieć stosunek pracy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony. Jako jedyną przyczynę wypowiedzenia wskazał utratę zaufania do pracownika. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

REKLAMA

Czy można wykazywać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej tylko na podstawie świadectwa pracy

Wypłacamy naszym pracownikom nagrody jubileuszowe. Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć zapis, że prawo do nabycia nagrody jubileuszowej będzie zależało od wykazania świadectwem pracy okresów zatrudnienia wymaganych do jej nabycia? Czy będzie to zgodne z prawem, jeśli ograniczymy możliwość udowodnienia stażu pracy pracownika jedynie do świadectw pracy?

RPO za umorzeniem zaległych składek ZUS

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski apeluje o umorzenie zaległych składek matkom, które przebywały w latach 1999-2006 na urlopach wychowawczych oraz tym, które otrzymywały zasiłek macierzyński.

Wypowiedzenie zmieniające dla związkowca

Warunki wynagradzania członków organizacji związkowych zawarte w układzie zbiorowym pracy mogą zostać zmienione decyzją pracodawcy. W tym zakresie działaczom związkowym ochrona nie przysługuje.

Niższe emerytury funkcjonariuszy SB

W poniedziałek weszła w życie ustawa, która od 2010 r. obniży emerytury oficerom służb specjalnych PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Lewica zaskarżyła już to prawo do Trybunału Konstytucyjnego.

Granice kontroli pracownika

Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad

7 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 18, poz. 97). Wprowadziła ona korzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczące zasad przeprowadzania kontroli.

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

Dzień wolny na pogrzeb ciotki

Czy pracownikowi należy się dzień zwolnienia od pracy na pogrzeb ciotki, która po śmierci matki pracownika aż do jego usamodzielnienia opiekowała się nim?

Weksel w prawie pracy

Przepisy Kodeksu pracy nie wyłączają możliwości zabezpieczenia wekslowego roszczeń zakładu pracy przeciwko pracownikowi o wynagrodzenie z tytułu szkody w mieniu powierzonym pracownikowi.

Szkolenia - opłacalna inwestycja

Kryzys to w ostatnim czasie słowo odmieniane niemal przez wszystkie przypadki. Coraz częściej słyszy się o zwolnieniach, obniżkach płac czy wydłużeniu ilości obowiązujących godzin pracy. Pracodawcy - szczególnie właściciele małych firm boją się inwestować, a zaczynają zastanawiać się jak przetrwać czas recesji. Jak w takim razie przekonać managera, aby szkolił siebie czy swoich ludzi?

Wydawanie świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek sporządzić i wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, czyli w ostatnim dniu pracy. Jeżeli wydanie świadectwa w ostatnim dniu trwania stosunku pracy nie jest możliwe (np. pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby, nie zgłosił się po odbiór świadectwa pracy), pracodawca musi tego dokonać nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.

Podróż służbowa a oddelegowanie

Tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić przez oddelegowanie pracownika na określony czas do innej miejscowości bądź przez wydanie pracownikowi polecenia odbycia podróży służbowej do wskazanej w poleceniu miejscowości.

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Nasza pracownica chce przejść w marcu br. na emeryturę pomostową. Pracuje w szczególnych warunkach. Spełnia wszystkie warunki do przyznania emerytury pomostowej. Po rozwiązaniu umowy o pracę chcemy ją ponownie zatrudnić na tym samym stanowisku, ale na 1/2 etatu. Czy możemy zatrudnić tę pracownicę? Czy utraci ona prawo do emerytury pomostowej?

Nie pracujesz – dostajesz wynagrodzenie

Zasadniczo wynagrodzenie należy się tylko za faktyczne wykonywanie pracy. Są jednak sytuacje, kiedy nasza nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona i pracodawca nie może odmówić nam wynagrodzenia.

Pierwsza pomoc w pracy

Przedstawiamy najważniejsze zasady pierwszej pomocy. Może się ona okazać przydatna, w pracy. Mimo, że o pierwszej pomocy nie myślimy na co dzień, może ona uratować życie nam lub naszym współpracownikom.

Zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

Pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, w roku w którym nabył do niego prawo, musi wykorzystać zaległy urlop do końca marca następnego roku. Co jednak, kiedy pracownik nie ma zamiaru pójść na urlop.

Jakie wynagrodzenie za urlop okolicznościowy?

Pracownikowi w określonych sytuacjach życiowych przysługuje prawo do otrzymania urlopu okolicznościowego. Jakie jednak wynagrodzenie przysługuje za takie wolne dni?

Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna?

Nie we wszystkich przypadkach rodzina zmarłego pracownika otrzyma po nim odprawę pieniężną. W niektórych przypadkach ciężar wypłaty świadczeń po śmierci pracownika ponosi nie pracodawca, ale ubezpieczyciel.

W lutym przybyło bezrobotnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2009 r. 10,9% i w porównaniu do stycznia 2009 r. wzrosła o 0,4 punktu procentowego.

Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Opłacamy abonament medyczny za pracowników. Od kwoty abonamentu naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli któryś z pracowników przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, firma nadal opłaca abonament medyczny. Czy w okresie takich urlopów nadal powinniśmy odprowadzać składki od abonamentu?

Jakie ułatwienia dla pracodawców wprowadzono w zakresie zatrudniania cudzoziemców spoza UE

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki.

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

Zatrudnienie pracownika w formie telepracy

Pracodawca, zatrudniając telepracownika, musi pamiętać o zawarciu w umowie o pracę dodatkowych postanowień, np. określić sposoby przekazywania wyników pracy pracownika.

Czy prezesowi zarządu spółki przysługuje dodatek za pracę w nocy

Prezes zarządu naszej spółki, ze względu na potrzeby firmy, w lutym 2009 r. pracował średnio do godziny 2.00 w nocy. W regulaminie jest zapis, że pora nocna przypada między godz. 22.00 a 6.00. W lutym 2009 r. prezes wystąpił o wypłatę dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych, ale odmówiliśmy. Według nas osoba zarządzająca zakładem pracy nie ma prawa do takiego dodatku, a wysokie wynagrodzenie prezesa rekompensuje także ewentualną pracę w nadgodzinach. Czy mamy rację?

Mój serwis - nowa funkcja serwisu www.kadry.infor.pl

Niejednokrotnie, czytając artykuł w Internecie, drukujemy go, aby spokojnie przeanalizować jego treść. Odkładamy na bok i zapominamy o nim. Wydruk następnie ginie, a nasze problemy zostają nierozwiązane. Jest na to sposób!

Nowe miejsca pracy na wsi dzięki unijnym pieniądzom

Rolnicy w tym roku mogą ubiegać się o pieniądze unijne na zakup nowych maszyn, uruchomienie działalności nierolniczej na wsi czy zalesianie gruntów. Po raz pierwszy można starać się też o środki na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi.

Zakładowa organizacja związkowa

Zamierzam zwolnić jednego z moich pracowników. Czy w związku z tym muszę konsultować zamiar wypowiedzenia mu umowy o pracę z zakładową organizacją związkową, do której należy oprócz niego jeszcze 8 innych pracowników?

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania.

Odpowiedzialność za wykroczenia

Do najczęstszych wykroczeń przeciwko prawom pracownika należy zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę. Grzywna za wykroczenia przeciwko prawom pracownika wynosi od 1000 do 30 000 zł.

Czy kadrowa powinna podpisać oświadczenie o ochronie danych osobowych

Jestem dyrektorem biblioteki. Zatrudniam kadrową. Czy osoba prowadząca sprawy kadrowe powinna podpisać oświadczenie o przestrzeganiu przepisów ustawy o ochronie danych osobowych?

Nowy warunek wypłaty dodatku i zapomogi z tytułu urodzenia dziecka

Od 1 listopada 2009 r., przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Składki przy działalności gospodarczej za granicą

Mieszkam w strefie przygranicznej (z Niemcami). Pracuję w Polsce na 1/2 etatu. Obecnie chciałbym założyć swoją firmę w Niemczech. Czy w związku z tym będę musiał opłacać tam składki na ubezpieczenia społeczne, skoro w Polsce podlegam ubezpieczeniom pracowniczym?

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Za ile dni pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Emerytury kapitałowe

Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara.

Wysokość odszkodowania

Odszkodowanie zazwyczaj ma charakter świadczenia pieniężnego. Pracodawca powinien pamiętać o tym, że jego wysokość nie zawsze musi być ustalana przez sąd.

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą musi porównać swoje podstawy wymiaru składek z obu tych tytułów. Nie może już dowolnie wybrać sobie, z którego tytułu chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym, nie uwzględniając przy tym wysokości przychodu uzyskiwanego z pracy nakładczej.

Jak rozliczyć godziny pracy pracownika w przypadku zmiany czasu zimowego na letni

W związku ze zmianą czasu zimowego na letni 29 marca br. przestawimy zegary z godziny 2.00 na godz. 3.00. Pracownicy w naszym zakładzie pracy pracują w podstawowym systemie czasu pracy. Praca jest trzyzmianowana. Jak w takiej sytuacji rozliczyć godziny pracy pracowników zatrudnionych w porze nocnej?

W jaki sposób zmienić termin wypłaty wynagrodzenia

W naszym zakładzie pensje są wypłacane do ostatniego dnia miesiąca za miesiąc bieżący. Teraz chcemy przesunąć termin wypłaty wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca. Termin wypłaty określa u nas regulamin wynagradzania. W jaki sposób to zrobić? Czy konieczne są wypowiedzenia zmieniające? Jaka jest procedura zmiany terminu wynagrodzenia, jeśli jest on określony w umowie o pracę?

Brak konieczności zmiany treści układu

Przepisy zakładowego układu zbiorowego pracy zawierają postanowienia antydyskryminacyjne, w tym rodzaje zachowań dyskryminacyjnych i definicje m.in. dyskryminacji pośredniej. Czy w związku z najnowszą zmianą kodeksu pracy musimy zmienić układ?

Funkcjonariusze wybiorą wariant emerytury

Funkcjonariusze pracujący już w służbach mundurowych, ale nie mający jeszcze 15-letniego stażu pracy, będą musieli do końca czerwca przyszłego roku wybrać wariant zasad emerytalnych, jakim będą podlegać - poinformował wicepremier i minister MSWiA Grzegorz Schetyna.

REKLAMA