REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej zakłada, że od przyszłego roku roczne rozliczenie PIT za pracowników będą wypełniać i wysyłać pracodawcy. Projekt spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika, bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Ponadto nowelizacja umożliwi rozliczenie niektórych ulg, na wniosek podatnika, w sporządzanym przez płatnika rocznym obliczeniu podatku PIT-40. Możliwe także będzie wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku należnego w rocznym obliczeniu podatku sporządzanym przez płatnika.

REKLAMA

Autopromocja

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i ordynacji podatkowej spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” proponowane zmiany są korzystne dla podatników, których jedynym dochodem jest stosunek pracy. Propozycje nowelizacji budzą jednak sprzeciw PKPP "Lewiatan", bowiem:

 • zwiększają koszty po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty;
 • przenoszą odpowiedzialność na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań;
 • zwiększają biurokrację i obieg dokumentów oraz trudności związane ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Projekt ustawy spotkał się z negatywnymi ocenami Business Centre Club, który zaapelował o wycofanie się z proponowanych zmian. BCC uznał, że wprowadzenie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania jest nie do przyjęcia.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie odniosła się do propozycji zawartych w projekcie. KIG podniósł, że skoro czynności związane z rocznym obliczeniem podatku może dokonać pracodawca, to w dobie kryzysu gospodarczego obowiązek ten powinien spoczywać na urzędzie skarbowym. Propozycja oznacza także, iż konieczne będzie kosztowne i trudne do zrealizowania dostosowanie wykorzystywanych obecnie programów do rozliczeń. Może ona wiązać się także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenia rozliczania podatku PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Związku Banków Polskich projekt może budzić zastrzeżenia z uwagi na:

 • nieuwzględnienie specyfiki zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych oraz charakterystyki beneficjentów tych świadczeń,
 • pominięcie rozwiązań dla przypadków, gdy podatnik za pośrednictwem płatnika zaliczek na podatek dochodowy, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu,
 • odpowiedzialność płatnika za nieprawidłowości wynikające z działań podatnika,
 • brak trybu korekt rocznego obliczenia podatku, jeżeli podatnik podał dane niezgodne z rzeczywistością, a także rozliczenia zobowiązania dla pracownika, którego stosunek pracy wygasł przed dokonaniem tego rozliczenia,
 • niejasności co do sposobu obliczenia przysługującego wynagrodzenia, a w konsekwencji ekwiwalentności uzyskanego przysporzenia w odniesieniu do wymagających poniesienia nakładów,
 • skrócenie czasu na przygotowanie rocznego obliczenia, z równoczesnym zwiększeniem zakresu danych wymagających przetworzenia oraz skali realizacji tego obowiązku.

Związek Rzemiosła Polskiego również nie poparł propozycji zawartych w projekcie. Zdaniem Związku podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% nie jest przekonującym argumentem rekompensaty kosztów. Proponowane zmiany – zdaniem Związku – mogą okazać się także niekorzystne dla pracowników, w sytuacji gdy nie zadeklarują płatnikowi w terminie do 15 stycznia, że będą rozliczali się samodzielnie, co będzie skutkowało utratą możliwości korzystniejszego opodatkowania na zasadach przewidzianych dla małżonków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA