Kategorie

Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej zakłada, że od przyszłego roku roczne rozliczenie PIT za pracowników będą wypełniać i wysyłać pracodawcy. Projekt spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika, bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Ponadto nowelizacja umożliwi rozliczenie niektórych ulg, na wniosek podatnika, w sporządzanym przez płatnika rocznym obliczeniu podatku PIT-40. Możliwe także będzie wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku należnego w rocznym obliczeniu podatku sporządzanym przez płatnika.

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i ordynacji podatkowej spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” proponowane zmiany są korzystne dla podatników, których jedynym dochodem jest stosunek pracy. Propozycje nowelizacji budzą jednak sprzeciw PKPP "Lewiatan", bowiem:

 • zwiększają koszty po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty;
 • przenoszą odpowiedzialność na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań;
 • zwiększają biurokrację i obieg dokumentów oraz trudności związane ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Reklama

Projekt ustawy spotkał się z negatywnymi ocenami Business Centre Club, który zaapelował o wycofanie się z proponowanych zmian. BCC uznał, że wprowadzenie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania jest nie do przyjęcia.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie odniosła się do propozycji zawartych w projekcie. KIG podniósł, że skoro czynności związane z rocznym obliczeniem podatku może dokonać pracodawca, to w dobie kryzysu gospodarczego obowiązek ten powinien spoczywać na urzędzie skarbowym. Propozycja oznacza także, iż konieczne będzie kosztowne i trudne do zrealizowania dostosowanie wykorzystywanych obecnie programów do rozliczeń. Może ona wiązać się także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenia rozliczania podatku PIT.

W ocenie Związku Banków Polskich projekt może budzić zastrzeżenia z uwagi na:

 • nieuwzględnienie specyfiki zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych oraz charakterystyki beneficjentów tych świadczeń,
 • pominięcie rozwiązań dla przypadków, gdy podatnik za pośrednictwem płatnika zaliczek na podatek dochodowy, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu,
 • odpowiedzialność płatnika za nieprawidłowości wynikające z działań podatnika,
 • brak trybu korekt rocznego obliczenia podatku, jeżeli podatnik podał dane niezgodne z rzeczywistością, a także rozliczenia zobowiązania dla pracownika, którego stosunek pracy wygasł przed dokonaniem tego rozliczenia,
 • niejasności co do sposobu obliczenia przysługującego wynagrodzenia, a w konsekwencji ekwiwalentności uzyskanego przysporzenia w odniesieniu do wymagających poniesienia nakładów,
 • skrócenie czasu na przygotowanie rocznego obliczenia, z równoczesnym zwiększeniem zakresu danych wymagających przetworzenia oraz skali realizacji tego obowiązku.

Związek Rzemiosła Polskiego również nie poparł propozycji zawartych w projekcie. Zdaniem Związku podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% nie jest przekonującym argumentem rekompensaty kosztów. Proponowane zmiany – zdaniem Związku – mogą okazać się także niekorzystne dla pracowników, w sytuacji gdy nie zadeklarują płatnikowi w terminie do 15 stycznia, że będą rozliczali się samodzielnie, co będzie skutkowało utratą możliwości korzystniejszego opodatkowania na zasadach przewidzianych dla małżonków.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?