REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

REKLAMA

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej zakłada, że od przyszłego roku roczne rozliczenie PIT za pracowników będą wypełniać i wysyłać pracodawcy. Projekt spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika, bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Ponadto nowelizacja umożliwi rozliczenie niektórych ulg, na wniosek podatnika, w sporządzanym przez płatnika rocznym obliczeniu podatku PIT-40. Możliwe także będzie wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku należnego w rocznym obliczeniu podatku sporządzanym przez płatnika.

Autopromocja

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i ordynacji podatkowej spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” proponowane zmiany są korzystne dla podatników, których jedynym dochodem jest stosunek pracy. Propozycje nowelizacji budzą jednak sprzeciw PKPP "Lewiatan", bowiem:

 • zwiększają koszty po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty;
 • przenoszą odpowiedzialność na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań;
 • zwiększają biurokrację i obieg dokumentów oraz trudności związane ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Projekt ustawy spotkał się z negatywnymi ocenami Business Centre Club, który zaapelował o wycofanie się z proponowanych zmian. BCC uznał, że wprowadzenie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania jest nie do przyjęcia.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie odniosła się do propozycji zawartych w projekcie. KIG podniósł, że skoro czynności związane z rocznym obliczeniem podatku może dokonać pracodawca, to w dobie kryzysu gospodarczego obowiązek ten powinien spoczywać na urzędzie skarbowym. Propozycja oznacza także, iż konieczne będzie kosztowne i trudne do zrealizowania dostosowanie wykorzystywanych obecnie programów do rozliczeń. Może ona wiązać się także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenia rozliczania podatku PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Związku Banków Polskich projekt może budzić zastrzeżenia z uwagi na:

 • nieuwzględnienie specyfiki zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych oraz charakterystyki beneficjentów tych świadczeń,
 • pominięcie rozwiązań dla przypadków, gdy podatnik za pośrednictwem płatnika zaliczek na podatek dochodowy, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu,
 • odpowiedzialność płatnika za nieprawidłowości wynikające z działań podatnika,
 • brak trybu korekt rocznego obliczenia podatku, jeżeli podatnik podał dane niezgodne z rzeczywistością, a także rozliczenia zobowiązania dla pracownika, którego stosunek pracy wygasł przed dokonaniem tego rozliczenia,
 • niejasności co do sposobu obliczenia przysługującego wynagrodzenia, a w konsekwencji ekwiwalentności uzyskanego przysporzenia w odniesieniu do wymagających poniesienia nakładów,
 • skrócenie czasu na przygotowanie rocznego obliczenia, z równoczesnym zwiększeniem zakresu danych wymagających przetworzenia oraz skali realizacji tego obowiązku.

Związek Rzemiosła Polskiego również nie poparł propozycji zawartych w projekcie. Zdaniem Związku podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% nie jest przekonującym argumentem rekompensaty kosztów. Proponowane zmiany – zdaniem Związku – mogą okazać się także niekorzystne dla pracowników, w sytuacji gdy nie zadeklarują płatnikowi w terminie do 15 stycznia, że będą rozliczali się samodzielnie, co będzie skutkowało utratą możliwości korzystniejszego opodatkowania na zasadach przewidzianych dla małżonków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA