Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników
REKLAMA
Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika, bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Ponadto nowelizacja umożliwi rozliczenie niektórych ulg, na wniosek podatnika, w sporządzanym przez płatnika rocznym obliczeniu podatku PIT-40. Możliwe także będzie wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku należnego w rocznym obliczeniu podatku sporządzanym przez płatnika.
REKLAMA
Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i ordynacji podatkowej spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.
Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” proponowane zmiany są korzystne dla podatników, których jedynym dochodem jest stosunek pracy. Propozycje nowelizacji budzą jednak sprzeciw PKPP "Lewiatan", bowiem:
- zwiększają koszty po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty;
- przenoszą odpowiedzialność na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań;
- zwiększają biurokrację i obieg dokumentów oraz trudności związane ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Projekt ustawy spotkał się z negatywnymi ocenami Business Centre Club, który zaapelował o wycofanie się z proponowanych zmian. BCC uznał, że wprowadzenie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania jest nie do przyjęcia.
Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie odniosła się do propozycji zawartych w projekcie. KIG podniósł, że skoro czynności związane z rocznym obliczeniem podatku może dokonać pracodawca, to w dobie kryzysu gospodarczego obowiązek ten powinien spoczywać na urzędzie skarbowym. Propozycja oznacza także, iż konieczne będzie kosztowne i trudne do zrealizowania dostosowanie wykorzystywanych obecnie programów do rozliczeń. Może ona wiązać się także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenia rozliczania podatku PIT.
W ocenie Związku Banków Polskich projekt może budzić zastrzeżenia z uwagi na:
- nieuwzględnienie specyfiki zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych oraz charakterystyki beneficjentów tych świadczeń,
- pominięcie rozwiązań dla przypadków, gdy podatnik za pośrednictwem płatnika zaliczek na podatek dochodowy, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu,
- odpowiedzialność płatnika za nieprawidłowości wynikające z działań podatnika,
- brak trybu korekt rocznego obliczenia podatku, jeżeli podatnik podał dane niezgodne z rzeczywistością, a także rozliczenia zobowiązania dla pracownika, którego stosunek pracy wygasł przed dokonaniem tego rozliczenia,
- niejasności co do sposobu obliczenia przysługującego wynagrodzenia, a w konsekwencji ekwiwalentności uzyskanego przysporzenia w odniesieniu do wymagających poniesienia nakładów,
- skrócenie czasu na przygotowanie rocznego obliczenia, z równoczesnym zwiększeniem zakresu danych wymagających przetworzenia oraz skali realizacji tego obowiązku.
Związek Rzemiosła Polskiego również nie poparł propozycji zawartych w projekcie. Zdaniem Związku podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% nie jest przekonującym argumentem rekompensaty kosztów. Proponowane zmiany – zdaniem Związku – mogą okazać się także niekorzystne dla pracowników, w sytuacji gdy nie zadeklarują płatnikowi w terminie do 15 stycznia, że będą rozliczali się samodzielnie, co będzie skutkowało utratą możliwości korzystniejszego opodatkowania na zasadach przewidzianych dla małżonków.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat