REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po śmierci małżonka OFE wypłaci połowę środków

Michał Culepa
Michał Culepa

REKLAMA

W przypadku śmierci członka OFE fundusz dokonuje wypłaty kwalifikowanej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego małżonka, druga połowa zaś należna małżonkowi jest „przechowywana” przez OFE do czasu osiągnięcia przez tę osobę wieku emerytalnego – niezależnie od tego, czy żyjący małżonek uczestniczy w powszechnym ubezpieczeniu społecznym.

W 1999 r. Janusz B. przystąpił do Otwartego Funduszu Emerytalnego N. W deklaracji jako osoba uposażona została wskazana żona uprawnionego – Ewa K. Istotną kwestią w sprawie był fakt, że pani Ewa K. była sędzią i nie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Autopromocja

Janusz B. zmarł w 2005 r. i OFE przekazał na rzecz Ewy K. kwotę ponad 14,2 tys. zł, czyli 100% środków należnych osobom uposażonym po śmierci członka funduszu. Ewa K. zwróciła się do OFE o wypłatę pozostałych zgromadzonych środków na rachunku jej zmarłego męża. OFE jednak odmówił wypłaty, twierdząc, że zgodnie z obowiązującymi przepisami fundusz jest zobligowany do otwarcia dla powódki rachunku w celu dokonania wypłaty transferowej 1/2 środków zgromadzonych na rachunku zmarłego małżonka, w zakresie w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Prawo do wypłaty tych środków Ewa K. miała uzyskać po złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z decyzją przyznającą uposażenie w stanie spoczynku. OFE otworzył więc Ewie K. rachunek emerytalny, na którym zgromadzono pozostałe środki. Ewa K. skierowała jednak do sądu pozew o zapłatę zgromadzonych środków. Sąd I instancji uwzględnił powództwo i nakazał wypłatę środków.

Apelację złożył pozwany OFE i została ona oddalona. Fundusz skierował więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy uwzględnił kasację i uchylił wyroki I i II instancji oraz oddalił powództwo Ewy K.

Uzasadniając wyrok, Sąd wskazał, że jeśli członek OFE nie dożyje wieku emerytalnego, to środki zgromadzone na koncie podlegają wypłacie zgodnie z zasadami określonymi m.in. w art. 131 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. I tak, jeżeli członek funduszu w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim, fundusz dokonuje wypłaty kwalifikowanej połowy środków zgromadzonych na rachunku zmarłego małżonka (art. 131 ust. 1 ustawy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zaś małżonek nie miał rachunku w OFE, fundusz, do którego należał zmarły, otwiera mu taki rachunek (art. 128 ustawy).

Ustawodawca przyznał członkom OFE prawo zadysponowania tylko (tzw. swoją) połową zgromadzonych środków. Druga natomiast (należna małżonkowi z tytułu wspólności majątkowej) ma pozostać w systemie. Jeśli osoba uprawniona nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia, to kwota ta jest niejako „przechowywana” przez fundusz do czasu osiągnięcia przez tę osobę wieku emerytalnego.

Jest to bowiem część składki emerytalnej przeznaczona na tworzenie ogólnego funduszu ubezpieczeniowego, z którego wypłacane są świadczenia dla wszystkich ubezpieczonych.

W konsekwencji odprowadzana do otwartego funduszu emerytalnego część składki na ubezpieczenie emerytalne nie stanowi własności ubezpieczonego i dlatego nie powinna być wypłacana w całości.

Wyrok Sądu Najwyższego z 8 kwietnia 2009 r., II UK 346/08.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 tysięcy złotych rocznie (przeciętnie) kosztuje polską firmę jeden niezaangażowany pracownik. Dlatego warto dbać o motywację personelu

Czym jest zaangażowanie? Kiedy pracownik jest zaangażowany w pracy? Dlaczego pracodawcy powinni dbać o zwiększenie poziomu zaangażowania pracowników?

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia

Pracownik może krócej chorować od drugiej połowy 2024 r.! Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Zasiłek można pobierać do 91 dni. Od tej zasady są jednak wyjątki, sprawdź jakie.

Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników

Sejm pracuje zmianą regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę. Projekt ustawy dotyczy zwiększenia liczby niedziel, w których handel jest dozwolony oraz wynagrodzenia za pracę w niedzielę.

Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniądze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

REKLAMA