REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy termin analiz ws. wynagrodzeń to niższe "trzynastki"

Samorządowcy chcą zmiany terminu sporządzania przez samorządy analiz wydatków, jakie poniosły na wynagrodzenia nauczycieli i wypłacania im ewentualnych wyrównań.

Posłowie z sejmowych komisji edukacji i samorządu uważają, że byłoby to niekorzystne dla nauczycieli, bo m.in. otrzymaliby niższe 13-tki.

Przesunięcia terminu chce Związek Gmin Śląska Opolskiego. Samorządowcy przedstawili swój postulat na posiedzeniu połączonych Sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela w przypadku, gdyby z analiz wynikało, że samorządy nie zrealizowały tzw. średnich wynagrodzeń, musiałyby wypłacić nauczycielom wyrównania. Analizy trzeba sporządzić do 31 grudnia, do końca roku trzeba też wypłacić wyrównania. Samorządowcy chcą przesunięcia terminu na styczeń.

Według samorządowców, dotrzymanie terminu sporządzania analiz, określonego w ustawie, jest nierealne. "Chodzi nam tylko o poprawienie ustawy" - tłumaczył prezes Związku Gmin Śląska Opolskiego Czesław Domalik. "Nie podważamy nałożonego na nas obowiązku" - podkreślił. "Wykonanie dziś obowiązujących przepisów ustawy w gorącym dniu, 31 grudnia, będzie poważnym problemem logistycznym" - mówił Domalik.

Jak mówił Tadeusz Konarski, odpowiedzialny w mieście i gminie Kluczbork za zarządzanie oświatą, ostatnie dni grudnia to za mało czasu, by rzetelnie policzyć wynagrodzenia osiągnięte w ciągu roku przez nauczycieli i należne im wyrównania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Domalik poinformował, że postulat Związku poparło już ponad 100 gmin.

Posłowie z komisji: edukacji i samorządu uznali, że proponowana zmiana terminu byłaby niekorzystna dla nauczycieli. Maria Nowak (PiS) przypomniała, że przepisy nakazujące samorządom wypłacanie nauczycielom wynagrodzeń, zgodnych ze średnimi wynagrodzeniami określonymi w Karcie Nauczyciela, nie są nowe, lecz pochodzą z 2000 r. Nowe są tylko przepisy nakazujące sporządzanie analiz i wypłacanie w określonym terminie wyrównań - dodała.

Autopromocja

Nowe obowiązki płatników PIT i ZUS w 2023 r.

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników

Z kolei wiceprzewodniczący komisji edukacji Sławomir Kłosowski (PiS) zaznaczył, że nowe przepisy nie znalazły się w ustawie przypadkowo. Jak mówił, wynikają one z obawy, że samorządy mogą mieć problem z wypłacaniem wynagrodzeń zgodnych ze średnimi; jako przykład podał niektóre samorządy woj. śląskiego.

Na to, że samorządy płacą nauczycielom mniej niż powinny od lat zwracały uwagę wszystkie związki zawodowe działające w oświacie.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

"Przesunięcie terminu, tak jak chcą samorządowcy, może utrudnić im roczne rozliczenia budżetu" - ocenił Kłosowski. "Przesunięcie terminu oznacza też szkodę dla nauczycieli" - powiedziała Nowak. Zauważyła, że późniejsze wypłacenie wyrównań oznaczałoby, że w 2009 r. nie będą liczone do tegorocznej tzw. trzynastej pensji, lecz do przyszłorocznej, wypłacanej na koniec 2010 roku.

Jak mówił Norbert Raba (PO), przyjęcie propozycji samorządowców spowoduje, że "13-ka będzie niższa, niż gdyby wyrównanie było płacone w grudniu". "To oznacza, ze samorząd przytrzymując środki, które należą się nauczycielom, zarabia na nich" - podkreślił.

Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, pytana przez posłów, jakie jest stanowisko rządu w sprawie propozycji samorządowców z Opolszczyzny, powiedziała, że będzie ono określone, gdy ewentualnie zostanie przygotowany projekt nowelizacji Karty przesuwający termin.

Zaznaczyła jednak, że zgodnie z przepisami samorządy od dawna powinny wypłacać wynagrodzenia zgodne ze średnimi i na bieżąco same siebie kontrolować, czy tak robią. "Wypłacanie dodatków wyrównawczych przez samorządy nie powinno być regułą. Powinno mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach" - powiedziała.

Na średnie wynagrodzenie nauczycieli określone w ustawie Karta Nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze (którego minimalna wysokość ustalana jest przez ministra edukacji w rozporządzeniu) i dodatki do niego. Dodatków jest kilkanaście (np. stażowy, za wychowawstwo, za dyrektorstwo, itd.; o wysokości większości z nich decydują samorządy), zazwyczaj poszczególni nauczyciele dostają tylko kilka z nich.

Wysokość średniego wynagrodzenia jest różna dla nauczycieli na różnych stopniach awansu zawodowego. Określona jest procentowo w stosunku do kwoty bazowej ustalanej co roku w ustawie budżetowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

    Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

    Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

    Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

    RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

    W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

    Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

    Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

    REKLAMA

    Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

    Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

    Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

    W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

    Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

    Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

    Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

    Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

    REKLAMA

    Przemoc seksualna w miejscu pracy

    Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

    Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

    Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

    REKLAMA